Hamilelikte Eklampsi

hamilelikte-eklampsi

Hamilelikte eklampsi genel anlamda premklampsi hastalığının başlığı altında incelenen, kimi zaman ise başlı başına bir hastalık olarak da nitelendirilmektedir. Bu rahatsızlık doğumun gerçekleşmesi beklenen haftalarda ya da doğum anında görülebilmektedir. Eklampsi en genel anlamıyla kan basıncının aşırı yükselmesi olarak değerlendirilir. Kan basıncının doğum öncesi ve doğum esnasında bu kadar yükselmesi kişide kalıcı hasara neden olabilmektedir. Görülebilme ihtimali en yüksek rahatsızlıklar ise beyin sarsıntısı ve baygınlıktır. Zaman zaman kısmi felce de neden olur. Eklampsi olarak bilinen ve doğumla ilişkilendirilen bu rahatsızlık hamileliğin ilk 5 ayından önce görülmez. Bu durumun gerçekleşmesi ihtimalinin doğum sonrasında beklenen 2 gün içerisindedir. Bu hastalığa sebebiyet veren en temel etkenin, anne adayının hamilelikten önce teşhis aldığı ve tedavi olmadığı tansiyon rahatsızlığı olarak bilinir. Buna ek olarak şeker ve böbrek hastalığı olan kişilerde, sosyo-ekonomik durumu oldukça kötü olduğundan beslenme yetersizliği yaşanan kişilerde de görülebilmesi beklenir. Bu rahatsızlıktan bebek de oldukça etkilenir. Plasentanın doğal işleyişi bozulur ve bu durum ciddi bir yaşamsal fonksiyon bozukluğuna neden olabilir. 

Hamilelikte Eklampsi Nedir?

Hamilelikte eklampsi, yüksek tansiyona bağlı ve böbrek rahatsızlığı gibi kronik hastalıklara bağlı gelişen nöbettir. Beynin oksijensiz kalmasına bağlı olarak gelişen bu durumda anne ve bebeğin yaşamını tehdit eden bir durum oluşur. Genel olarak bakıldığında yüksek tansiyona bağlı doğum anomalisi de denebilmektedir.

Hamilelikte Eklampsi Belirtileri?

Kan basıncının yükselmesi veya tansiyona bağlı olarak gelişen bu rahatsızlığın en belirgin özellikleri ve belirtileri arasında ‘bilinç kaybı’ yer alır. Buna ek olarak görülen bu rahatsızlığın belirtilerinin titreme nöbeti, ciddi baş ağrısı, görme problemleri, mide bulantısı, idrar yapmada güçlük olduğu belirtilmiştir.

Hamilelikte Eklampsi Zararlı Mı?

Hamilelikte eklampsi problemi yaşanması anne ve bebek sağılığını oldukça tehdit eder. Anne de kısmi felç ve bilinç kaybı gibi durumlar yaratır, bebekte ise beslenme problemlerine bağlı olarak hayatı tehlike altına girer.

Hamilelikte Eklampsi Tedavisi?

Hamilelikte eklampsi problemi aslında birçok doktor tarafından preeklamsi hastalığının uzantısı olarak kabul edildiğinden, gebelik başladığı sırada iğne ve ilaç tedavisi ile yatıştırılmaya çalışılır. Fakat bu durum sonradan gelişmiş ise yapılması gereken en önemli şey ilaç tedavisine devam edilmeli, bol bol dinlenilmeli ve doktor kontrolü altında olarak tansiyon değerleri takip altında olmalıdır.

Hamilelikte Eklampsi Sonuçları?

Eklampsinin neden olduğu kritik sonuçlar arasında, kısmi felç gibi hayatı çıkmaza sokabilen bir durum yer alır. Buna ek olarak görülen diğer sonuçlar ise bilinç kaybı yaşanmasıdır ki bu durum da oldukça hayati dengeyi tehdit etmektedir.

Hamilelikte Eklampsi Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelikte eklampsi problemi yaşanması doğrudan plasentayı tehdit eder. Kan akışı yavaşladığı için bebeğin beslenmesi zorlaşır ve bu durumun sonucunda bebek çok düşük bir doğum ağırlığıyla dünyaya gelir.


Hamilelikte Eklampsi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hamilelikte Eklampsi