Hamilelikte Cinsellik

hamilelikte-cinsellik

Eşlerin mutlu bir evlilik içerisinde sık sık yaşadığı bir eylem cinselliktir. Gebeliğin başlaması ile birlikte genelde kadınlar cinsel yaşamdan uzak durmayı tercih ederler. Kadınların hem psikolojik hem de fizyolojik olarak en çok zorlandığı bu dönemde, cinselliğin de sona ermesini istemesi pek çok problemi de beraberinde getirecektir. Bebeğe zararı dokunacağı düşünülen bu eylemin aslında hamileliğe ve bebeğe herhangi bir zararı bulunmamaktadır.

Hamilelikte Cinsellik Olur Mu?

Hamile kalındığının öğrenilmesi ile birlikte pek çok kadın ve erkek cinsel birliktelik yaşamaktan uzak durmaya çalışır. Doğal bir fizyolojik süreç olan cinsellik, hamileliğin son bir ayına kadar devam edebilmekle birlikte, olumlu pek çok yanı bulunur ve olumsuz bir özellikten söz edilmez.

Hamilelikte Cinsellik Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Hamilelik süresi boyunca düzenli yaşanan seks hayatı mutluluk hormonu salgılanmasını sağlamakla birlikte, pelvik taban kaslarının güçlenmesine neden olur. Dolayısı ile kolay bir doğumun olması için seks yapılması önem taşır.

Hamilelikte Cinsellik İsteksizlik Normal Mi?

Tamamen bebeğin bu eylemden zarar göreceğine daire yanlış inanışlar ve önyargılar dolayısı ile cinsel isteksizlik görülür. Fakat normalde cinsel istek doğal bir süreçtir ve hamileliğin başlaması ile birlikte bu istek sonlanmaz.

Hamilelikte Cinsellik Azalır Mı?

Baba adayları ve anne adayları gebeliğin başlaması ile birlikte cinsel yaşamdan uzak durmayı tercih ederler fakat bu tutum yanlış kanaatler neticesinde meydana gelebilmektedir.

Hamilelikte Cinsellik Acı Verir Mi?

Hamileliğin sonlarına yaklaşılması durumunda rahmin iyice genişlemesi dolayısı ile kadınlarda ağrılı cinsel ilişki söz konusu olabilmektedir.

Hamilelikte Cinsellik Kaçıncı Aya Kadar Sürmeli?

Gebeliğin yaklaşık olarak 8.ayına kadar süreçte cinselliğin herhangi bir kısıtlamaya girmesi gerekmemektedir.

Hamilelikte Cinsellik Bebeğe Zarar Verir Mi?

Tüm gebelik boyunca bebek, amniyotik kese denilen bir koruma bariyerinin içerisinde yer aldığı için , cinsel ilişki esnasında bebeğe herhangi bir temas söz konusu değildir ve dolayısı ile cinsel ilişkinin ne anne adayına ne de bebeğe bir zarara dokunmamaktadır.

Hamilelikte Cinsel Birlikteliğin Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte cinsel birlikteliğin pek çok faydası bulunmaktadır. En başta hamileliğin getirdiği stres faktörünü azaltırken, öte yandan doğum faaliyetlerini kolaylaştır. Bunların haricinde oksitosin hormonu salgılanması ile birlikte kişi oldukça pozitif bir ruh haline bürünür. Yanı sıra kan basıncı düşer.

 Hamilelikte Cinsellik Caiz Midir?

Hamilelik süresi boyunca risk teşkil eden bir durum hem anne hem de bebek için söz konusu değil ise caizdir. Burada esas alınması gereken tedbir doktorun önerileri doğrultusunda olmalıdır.

Hamilelikte Doğru Cinsel Pozisyonlar Hangileridir?

Erkek parterin altta, kadının ise üstte olduğu pozisyonlar karna herhangi bir baskı ya da çarpma yapmayacağı en çok önerilen pozisyondur. Bunun dışında misyoner pozisyon için bel altına yastık konması önemlidir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek Zararlı Mı?

Bebeğin ya da anne adayının hayatını riske atacak bir durum yoksa, cinsel ilişkiye girmek zararlı değildir. Aksine pek çok faydası bulunduğu bilinir.

Hamilelikte Cinsel İlişkiye Girmek Doğumu Kolaylaştırır Mı?

Hamilelik süresi boyunca cinsel ilişkiye girmek, anne adayına sıklıkla oksitosin hormonu salgılatacağından dolayı, aynı zamanda da pelvik taban kaslarında dayanıklılık sağlayacağından dolayı doğumu kolaylaştırmaktadır.

Hamilelikte Cinsellik Haftada Kaç Kere Olmalı?

Hamileliğin son dört haftasına kadar geçen süre boyunca istenildiği kadar seks yapılmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

 

Hamilelikte Cinsellik hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hamilelikte Cinsellik