Hamilelikte Ayak Ağrısı

hamilelikte-ayak-agrisi

Hamilelik sırasında kadınlarda birçok rahatsızlık baş gösterebilir. Bu özellikle bebeğin kilosunun artması ve doğumun yaklaşması ile daha da görülür. Hamileliğin son aylarında bacaklarda ve ayaklarda ağrılar hissedilir. Bu ağrılar ayrıca ödemden ve eklemlerdeki gevşemelerden dolayı da olabilir. Ayak ağrıları kişinin günlük yaşamını olumsuz etkiler ve uykusuzluğa neden olabilir.

Hamilelikte Ayak Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte ayak ağrısını engellemek için kadınların çok fazla ayakta durmamaya çalışmaları gerekir. Çok fazla kilo almak da ağrıya neden olacağından dolayı ideal kiloyu bulmaya çalışmak gerekir. Bunun dışında gün içerisinde rahat bir şekilde oturmaya çalışmalılar ve ayaklarının altında yastık alarak yüksekte tutmaya çalışmalılardır. Ayrıca düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir. Ayak ağrıları çok fazla şiddetlendiğinde sıcak bir havlu ile kompres yapmak ve ayaklara masaj yapmak da iyi gelir.

Hamilelikte Ayak Ağrısı Olur Mu?

Hamileliğin son aylarına doğru bebeğin ağrılığı arttıkça ayaklara binen yük artar ve böylece ayaklarda ağrı olmaya başlar. Özellikle uzun süre ayakta durulmuşsa ve rahat ayakkabılar giyilmiyorsa ağrılar artar.

Hamilelikte Ayak Ağrısı Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte ayak ağrıları özellikle 20. aydan sonra yani doğuma yaklaştıkça ağrılar başlar.

Hamilelikte Ayak Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte ayak ağrılarının nedenleri; hamileliğin son aylarına doğru bebeğin ağırlığının artması, kilo artışı, uzun süre ayakta durmak, rahat ayakkabılar giymemek, yorgunluk, iyi beslenememek, magnezyum ve kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmemek, ayaklarda varis ve hamilelik nedeniyle yükselen hormonlardır.

Hamilelikte Ayak Bilek Ağrısı Olur Mu?

Hamilelik sırasında iyi beslenme, kilo artışı, uzun süre ayakta durmak ve yorgunluk ayaklarda ve bileklerde ağrılara neden olur.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Doğum Belirtisi Mi?

Hamilelik sırasında bacaklarda ve ayaklarda ağrılar olabilir. Özellikle hamileliğin son aylarında bebeğin büyümesi ve doğumun yaklaşması ile ağrılar artar.

Hamilelikte Ayak Tabanı Ağrısı Nasıl Geçer?

Hamilelikte ayak ağrısı için sıcak suyla kompres yapmak, ayakları yüksekte tutarak uzanmak ve ayaklara masaj yapmak iyi gelir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı İçin Ne Yapılmalı?

Hamilelikte yaşanan bacak ağrıları için hafif tempoda yürüyüşler yapmak ve egzersizler yapmak iyi gelir.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Normal Mi?

Hamilelikte kilo artışı nedeniyle bacak ağrısı yaşanması normaldir. Bunun için egzersizler yapmak iyi gelir.

Hamilelikte Ayak Bilek Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte bebeğin büyümesi ve kilo artışı nedeniyle ayaklara fazla yük biner ve bu sebeple ağrılar olur.

Hamilelikte Ayak Tabanı Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte kilo artışı, iyi beslenememe, uzun süre ayakta kalmak ve dinlenememek ayak tabanlarında ağrılara neden olur. 

Hamilelikte Ayak Ağrısı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hamilelikte Ayak Ağrısı