Hamile Psikolojisi

hamile-psikolojisi

Bebeğin anne rahmine ilk düştüğü andan itibaren annenin hormonal dengesinde pek çok değişiklikler meydana gelmektedir. Fiziksel anlamda yaşanan değişiklikler de annenin psikolojisini etkileyen temel faktörlerdendir. Anlamlı ve en duygusal süreç olarak bilinen hamilelik dönemi anne adayının hatta babanın bile ruh sağlığına olumlu ve olumsuz anlamda etkileyebilir. Endişeli ruh hali, kaygılı olma durumları ve mutluluk hislerinin en yoğun yaşandığı bu dönemde östrojen ve pregesteron hormonunun etkisi oldukça fazladır. Özellikle ilk üç ayda yaşanan düşük yapma korkusu ile birlikte anne adayının aile yakınları ve eş tarafından sıklıkla desteklenmesi gerekmektedir. 6. aya yaklaştığında düşük riski azaldığından annenin kaygıları ve endişeleri oldukça azalır. Aydan aya göre değişen bu ruh halleri anneyi oldukça yormakta ve etkilemektedir. Son aylara doğru gelindiğinde bebeğine yetebilme endişesi taşıyan annelerin depresyona eğilim gösterdiği de inkar edilemez bir gerçek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hamile Psikolojisi Nasıl Olur?

Gebeliğin oluşması ile birlikte anne adayında görülen fiziki ve psikolojik değişiklikler, hormon değişimleri gibi etkiler annenin depresif, kaygılı, endişeli olmasını ve dolayısı ile daha düşünceli daha mutsuz olmasını neden olur. Bu durum hamileliğin ilk aylarından başlayarak doğuma kadar ve hatta lohusalık dönemine kadar devam eder. Kısacası gebelik ve annelik sonsuz bir kaygılı olma halidir.

Hamile Psikolojisi Nasıl Düzelir?

-Hamilelik psikolojisini deneyimleyen yakınlarınızla olumlu sohbetler edin.

-Spor, pilates ve yoga yapmayı ihmal etmeyin. Bu hem sizin beden sağlığınız hem de ruh sağlığınız için oldukça önemlidir.

-Eşinizle daha sık vakit geçirin ve romantik anlar yaşamaya özen gösterin.

-Bebeğinizin hayatına dair olumlu hayaller kurmaya özen gösterin.

Hamilelik Psikolojisi Nasıl Geçer?

Hamilelik psikolojisini hormonlarınız sayesinde yaşadığınızın ve sizin gibi pek çok hamilenin bu durumlardan geçtiğini unutmayın. Spor, yemek yapma, egzersiz, yüzme gibi faaliyetleri sıklıkla yerine getirin. Kendinizi ev işleri ile boğmayın ve hamilelik kitaplarını okuyun.

Hamilelik Psikolojisi Kitapları?

Hamileliğin daha huzurlu ve mutlu geçmesi için ‘Bir Annenin Doğuşu, Bilinçli Bebek, Bir Diyetisyenin Hamilelik Günlüğü, Yeni Annelere Mucize Çözümler’ gibi çok tercih edilen kitapları okumalısınız.

Psikoloji Hamileliği Etkiler Mi?

İnsan psikolojisi, insanın hem vücut hem de ruh sağlığını etkileyebilmektedir. Sürekli üzüntülü ve kaygılı bir ruh halinde bulunmak bebeği de mutsuz eder. Bu nedenle ruh sağlığınıza iyi gelecek etkinliklerden kaçınmayın.

Hamilelik Psikolojisi Testi?

Hamilelik psikolojisini ölçümleyebilen herhangi bir test ya da cihaz bulunmamaktadır. Fakat soru cevap şeklinde gidildiğinde psikiyatri kliniklerinde bir sonuca varılır.

Hamile Kalamama Psikolojisi?

Doğal yollarla hamile kalamayan ve çocuk hasreti çeken anne adaylarında bir takım psikolojik stresler meydana gelebilir. Üst üste meydana gelen başarısızlıklar karşısında kendini yetersiz hissetmektedir. Bu stres ve çevre baskısı sebebi ile altında kalınan stres faktörü kişiyi kısırlığa kadar götürebilmektedir.


Hamile Psikolojisi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Hamile Psikolojisi