Guatr

guatr

Tuz tüketiminin sınırlandırılması ya da kanda iyot emiliminin sağlanmaması durumunda tirodi bezlerinde şişlikler görülür. Bu şişliklere ise guatr adı verilir. Şişliklerin görüldüğü bölge ise genellikle boyun kısmıdır. Özellikle ülkemizde oldukça fazla guatr hastası vardır. Guatrın kadın cinsiyette görülme sıklığı erkek bireylere oranla daha fazladır. Nodüllü guatrın, büyüme hormonunun salgılanmasına engel olduğu bilindiği için genellikle cerrahi işlemlere başvurulmaktadır.

Guatr Belirtileri Nelerdir?

Guatrın en önemli belirti ve özellikleri arasında;

-Kilo alma eğilimi

-Ciltte kuruluk

-Mide bulantısı

-Sürekli asabiyet

-Şiddetli ishal

-Sürekli uykulu olma hali ve yorgunluk yer almaktadır.

Guatr Neden Olur?

Guatrın meydana gelmesinde en temel faktör büyüme hormonunu aktive eden iyotun eksikliğidir. Yeteri kadar tuz tüketiminin olmaması, iyot eksikliğinin bir nedenidir. İyot olmadığında tiroit bezlerinde şişme ve büyüme meydana gelir.

Guatra Ne İyi Gelir?

Guatrın düzelmesi için öncelikle önerilen iyot miktarı alımına gün içinde dikkat edilmelidir. Yeterli iyot miktarı için alınması gereken tuz oranı tamamlanmalıdır. Buna ek olarak dereotu ve sarımsak tüketiminin guatr şikayetlerini engellediği bilinir.

Guatr Hangi Bölüm Bakar?

Kendisinde ya da yakınında guatr olduğundan şüphelene kişilerin hastanelerde bulunan İç Hastalıkları polikliniğine randevu alması gerekmektedir.

Guatr Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Guatr ameliyatının süresi diğer tüm işlemlerde dahil olmak üzere genellikle bir buçuk ya da iki saat sürmektedir. Elbette ki bu süre zarfında ufak değişiklikler olabilir.

Guatr Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Guatr ameliyatında tıpkı diğer ameliyatlarda olduğu gibi enfeksiyon riski ilk sıradadır. Fakat guatr nodüllerinin hassas bir bölgede olması dolayısı ile nadiren de olsa ses tellerinde tahribat oluşabilir. Kısacası bu ameliyatın en büyük riski ses tellerinin zarar görme ihtimalidir.

Guatra İyi Gelen Besinler Nelerdir?

-İyotlu tuz

-Soğan

-Sarımsak

-Dereotu

-Maydanoz

-Dut kurusu

Guatra İyi Gelmeyen Yiyecekler Nelerdir?

Zaten iyot eksikliği içinde bulunan tirod bezlerine daha da çok iyot eksikliği yaşatacak olan besinler arasında;

-Şalgam

-Soya fasulyesi

-Yer fıstığı

Guatr Ciddi Bir Hastalık Mıdır?

Boğazda şişliklere neden olması, ruh halinde değişikliklere yol açması, genel yorgunluklara neden olması sebebi ile tedavi edilmesi gereken bir hastalıktır. Fakat herhangi bir ölümcül durum söz konusu değildir.

Guatr Cildi Bozar Mı?

Cildin kurumasına ve daha tok bir görünüm sağlamasına neden olan guatr cildin yapısını derinden etkileyebilir. Bu nedenle görülen cilt değişiklikler dikkate alınmalı, guatr açısından değerlendirilmelidir.

Guatr Çocuğa Engel Mi?

Evet. Tiroid bezleri ile ilgili olan tiroid hastalığı gebe kalma ihtimalini düşürebilmektedir. Gebe kalmak için etkili olan hormonlar tiroid bezlerinden salgılanmaktadır. Az ya da daha fazla salgılanan tiroid hormonu gebe kalma sorunları yaratabilir.

Guatr Çarpıntı Yapar Mı?

Tiroid hormonunun bir vücudun ihtiyacından daha fazla çalışması zehirli guatr olarak adlandırılır. Bu durum karşısında ise kalpte akut olarak gelişebilecek anomalilere davetiye çıkarır.

Guatr Diğer Adı Nedir?

Halk arasında guatr olarak bilinen bu rahatsızlığın tıptaki isimlendirilmesi ise ‘Diffüz Guatr’dır.

Guatr Ellerde Uyuşma Yapar Mı?

Evet. Hastalığın bir diğer belirti ve komplikasyonları arasında el ve ayaklarda ani kasılmalar ve uyuşmalar yer almaktadır.

Guatr Genetik Mi?

İyot eksikliği hastalığın başlıca sorumlusudur. Fakat bazı durumlarda genetik yatkınlıklarda öenm taşımaktadır.

 

Guatr hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Guatr