Göz Tembelliği

goz-tembelligi

Halk arasında bilinen ismiyle göz tembelliği, tıp dünyasında ise ‘ambliyopi’ ismiyle tanımlanır. Göz tembelliğinin en yaygın görüldüğü kişiler genellikle çocuklardır. İleri yaşlarda göz tembelliği konulması, genelde çocukluk çağlarında iken bu rahatsızlığın fark edilmemesinden kaynaklanır. Bu nedenle aile büyüklerinin fark etmesi önemlidir. Normal şartlarda görme kusuru yoktur. Fakat göz sinirlerinin çalıştırılmaması, genelde tek gözle odaklanmak bu soruna neden olur. Başlangıçta bir problem yok gibi görünebilir. Fakat zaman içerisinde körlüğe kadar gidebilecek ciddi sorunlar doğurur. Bu nedenle erken teşhis ve tedavi ‘ambliyopi’ için oldukça önem taşır.

Göz Tembelliği Nedir?

Göz tembelliği, herhangi bir görme kusuru olmadan tek gözde ortaya çıkan, ilerlediği ve fark edilmediği durumlarda körlüğe bil neden olabilecek ciddi bir rahatsızlıktır. Görme keskinliğinin azalmasına yol açmaktadır.

Göz Tembelliği Tedavisi Nasıldır?

Göz tembelliğinin ne ilaç ne de cerrahi operasyonlarla düzeltilmesi gibi bir durum söz konusu değildir. Göz tembelliğinin tedavisi tamamen egzersizlerle yapılmaktadır. Genelde görme keskinliği daha iyi olan göze bandaj takılır ve çocukların bir süre boyunca tembellik olan gözle görmeye çalışması sağlanır. Fakat göz tembelliği nadiren de olsa göz kapağı düşüklüğünden kaynaklanabilir. Bu durumda ise yapılması gereken tek şey cerrahi operasyonla, göz kapağını normal formuna kavuşturmaktır.

Göz Tembelliği Belirtileri Nelerdir?

Göz tembelliği çok geç fark edilen bir durumdur. Çocuklar belirtilerin büyük bir kısmını anlayamayabilir. Fakat yetişkin aile üyeleri tarafından dikkat edilmesi gereken bir takım durumlar bulunur. Bunlar ise;

-Çocuğun gözlerini sık sık ve sistematik bir şekilde kırpması

-Çocuğun sık sık gözlerini ovması

-Gösterilen yakın nesnelere bakmak istememesi

-Görme istediği şeye doğrudan bakmaması, başını aynı oranda çevirmesi

-Dikkat eksikliği ve dağınıklığının olması

-Gözlerinin titremesi

Göz Tembelliği Neden Olur?

Göz tembelliğinin nedeni beyin ile doğrudan alakalıdır. Genelde tek gözde gözle beyin arasındaki iletişim sınırlanmıştır. Hastalığın kaynağı buna ek olarak ise göz kaşarının hizalanmamasından kaynaklanmaktadır.

Göz Tembelliği Nasıl Anlaşılır?

Çocukta meydana gelen denge kurma sorunları, bakmak istediği nesneye doğrudan odaklanamaması, gözlerinin sürekli titremesi ve dikkat dağınıklığı ile birlikte göz tembelliği anlaşılmaktadır.

Göz Tembelliği İlerler Mi?

Evet. Fark edilmemesi halinde ilerleyici bir hastalıktır. Zaten bakıldığında göz kendini yenilemeyen bir organ olduğu için bu süre uzadıkça göz tembelliğinin şiddeti de artar.

Göz Tembelliği Kör Eder Mi?

Tedavi edilmemesi durumunda kör edicidir. Uzun süre fark edilmemesi durumunda göz sinirleri beyinle olan ilişkisini iyiden iyiye kaybetmeye başlar.

Göz Tembelliği Ameliyatı Olur Mu?

Hayır. Göz tembelliğinin herhangi bir cerrahi operasyonla düzeltilmesi mümkün değildir. Böyle bir operasyon yoktur. Adı üzerinde göz tembelliği olduğu için kişinin kendi çabasıyla göz kaslarını yeniden iletiye kavuşturması gerekmektedir. Bunun için egzersizler önerilir.

Göz Tembelliği Baş Ağrısı Yapar Mı?

Yeteri kadar görmemek ve gördüğüne odaklanmamak strese neden olacağı için baş ağrısı yapabilir. Fakat bu genelde sınavda, okulda ve dikkat gerektiren zamanlarda olur.

Göz Tembelliği Bekçiliğe Engel Mi?

Bekçi olmak isteyen adayların herhangi bir görme kusuruna sahip olmaması gerekmektedir. Özel olarak göz tembelliği olarak belirtilmemiştir.

Göz Tembelliği Doğuştan Mı?

Göz tembelliği hem sonradan gelişebilir hem de doğumun gerçekleştiği ilk birkaç yıl içerisinde meydana gelebilir. Doğuştan olabileceği ihtimali üzerinde durulmamaktadır.

Göz Tembelliği Genetik Mi?

Kanıtlanmış bir durum olmamasına rağmen genetik faktörlerin genel göz kusurlarında etkili olabileceği düşünülmektedir.

Göz Tembelliği Hangi Mesleklere Engel?

Göz tembelliği olması durumunda icra edilemeyecek meslekler arasında ‘Polislik, Pilotluk, Askerlik ve Cerrahlık’ yer almaktadır.

Göz Tembelliği Hangi Yaşa Kadar Tedavi Edilir?

Göz tembelliği çok erken bir zamanda fark edilmeli, en geç ise sekiz yaşın kadar tedavi edilmelidir.

Göz Tembelliği hakkında yapılan yorumlar
Yazan: Neriman keyvan Tarih: 14.09.2021 18:59

Bir gözde %80 görme kaybı (göz tembelliğinden dolayı ) hemsirelige engel midir

Yazan: Neriman keyvanNeriman k Tarih: 14.09.2021 18:59

Bir gözde %80 görme kaybı var (Göz tembelliğinden dolayi) diğer göz sağlıklı bu durum hemşireliğe engel mi

Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Göz Tembelliği