Göz Nezlesi

goz-nezlesi

Göz nezlesi özellikle mart-nisan-mayıs aylarında sıklıkla rastlanılan bir hastalık durumudur. Özellikle ağaçlardan saçılan polenlere karşı bazı bünyeler alerji geliştirebilir. Bu alerji gözün beyaz tabakasının iltihaplanmasına sebebiyet vermektedir. Aynı zamanda göz gribi olarak da bilinen bu rahatsızlık alerji ile oluşması yaygın bir şekli iken; bakteri ya da virüs kaynaklı olarak da oluşum gösterebilir.

Göz Nezlesine Ne İyi Gelir?

Göz nezlesi için iyi gelen pek çok doğal yöntem bulunur. Bunlar arasında en bilinen uygulama yöntemi siyah çayın gözlerde bekletilmesidir. Soğuk su ile yapılan kompresler de iltihabın neden olduğu yangıyı azaltır. Buna ek olarak tuzlu solüsyonlarda şişlik ve kızarıklıkların giderilmesinde etkilidir.

Göz Nezlesi Belirtileri Nelerdir?

-Göz kapağında şişlikler

-Gözde ağrı

-Gözün aşırı sulanması

-Görmenin bulanıklaşması

-Gözde yanma ve batma hissinin artması

Göz Nezlesi Nasıl Olur?

Ev tozları, polenler ya da belli bir virüsün viral olması dolayısı ile meydana gelir. Bahsi geçen etkenlere bakıldığında gözün beyaz kısmı denilen bölgede enfeksiyon gelişir.

Göz Nezlesi Korona Belirtisi Mi?

Göz nezlesinin covid 19 ile doğrudan bir bağlantısı bulunmamaktadır. Fakat olası ihtimaller arasında yerini alır.

Göz Nezlesi Nasıl Geçer?

-Hekimin gerekli gördüğü göz damlasının düzenli kullanımı

-Siyah poşet çayın kompres halinde uygulanması

-Ilık kompres

-Bal ve ılık süt karışımı

Göz Nezlesi Abdesti Bozar Mı?

Göz nezlesi ile birlikte eğer gözden akan bir enfeksiyon var ise abdesti bozacaktır.

Göz Nezlesi Ateş Yapar Mı?

Yüksek ateş, göz nezlesinin bir semptomu olarak bilinmemektedir. Fakat nadiren de olsa göz nezlesi ile birlikte ateş görülme ihtimali bulunmaktadır.

Göz Nezlesi Bulaşıcı Mı?

Göz nezlesi bakteriyel ya da virüs kaynaklı olarak gelişmişse, bulaşıcılık taşır. Bu durumda ortak havlu kullanımı ve ortak makyaj malzemesi kullanımından kaçınılmalıdır. Eğer ev tozu ya da polenden kaynaklanıyor ise bulaşıcılık özelliği bulundurmaz.

Göz Nezlesi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Gözlerin aşırı sulanması, şişliklerin oluşması ve yangı hissinin sürmesi ile birlikte, vücut bir stres altına girecektir. Dolayısı ile baş ağrısı görülme riski vardır.

Göz Nezlesi Kaç Gün Sürer?

Enfeksiyon ya da bakteri kaynaklı göz nezlesinin tamamen iyileşmesi sanıldığından biraz daha uzun sürebilir. Bu süre ise yaklaşık olarak bir ay ile bir buçuk ay arasında değişiklik gösterecektir.

Göz Nezlesi Çay Pansumanı İyi Gelir Mi?

Çay doğal antiseptik içeren bir maddedir. İçeriğinde bulunan bazı maddeler göz damarlarının rahatlatılmasında etkilidir. Genelde kirpik dibi iltihabında ve göz nezlesinde çay pansumanına başvurmak rahatlatıcı bir çözüm elde etmenize yardımcıdır.

Göz Nezlesi Kör Eder Mi?

Göz nezlesine evde uygulanan yöntemler genelde iyi gelmektedir. Fakat geçmeyen ve kronikl hale gelmiş olan göz nezlesi için mutlak suretle hekime başvurulmalıdır. Genelde kör edici bir özelliğinden bahsedilmemiştir.

Göz Nezlesi Yan Etkileri Nelerdir?

-Göz kapakların şişmesi ve görme alanının kısalması

-Bulanık görmenin artması

-Kaşınma

-Işığa karşı duyarlılık geliştirme

Göz Nezlesine Hangi İlaç Kullanılır?

Göz nezlesi rahatsızlığına sahip olan kişilere önerilen ilaçlar genellikle antihistaminikler olarak bilinen göz damlalarıdır. Buna ek olarak kortizon içermeyen çözeltiler de reçete edilebilir.

Göz Nezlesi Tehlikeli Midir?

Kısa vadeli olarak düşünüldüğünde insan hayatını tehdit edici bir rahatsızlık değildir. Nadiren ciddi komplikasyonlara neden olur. Genel olarak bakıldığında ise tehlike arz etmemektedir.

Göz Nezlesinin Sebepleri Nelerdir?

-Soğuk algınlığı

-Evcil hayvan tüyü

-Ev tozu

-Virüs

-Bakteri

Göz Nezlesi Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Göz damlası ve merhemlerle yapılan tedavi süresi genelde iki haftayı bulmaktadır.

Göz Nezlesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Göz Nezlesi