Göz Kuruluğu

goz-kurulugu

Göz kuruluğu kronik ya da geçici olarak herkesin başına gelebilecek yaygın bir problemdir. Gözyaşı kanalarının tıkalı olması ya da çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelir. Göz kuruluğu söz konusu olduğunda hastaların büyük bir çoğunluğu gözlerindeki yanma ve batma hissinden şikâyetçidirler. Bunun dışında göz içerisinde sanki yabancı bir cisim varmış gibi hisse kapılırlar. Gerekli görülen ve reçete edilen göz damlalarının kullanımı ile birlikte hastaların sorunu büyük ölçüde yok olsa da bazen antihistaminik kullanımına da gerek kalabilir.

Göz Kuruluğu Neden Olur?

Göz kuruluğunun meydana gelmesinde pek çok faktör söz konmuşu olabilir. Bunlardan bazıları ise şu şekilde sıralanabilir;

-Uzun süre sabit bir ekrana bakma

-Şeker hastalığına sahip olma

-Romatoid artrit gibi romatizmal hastalıklar

-Hormon tedavileri

-Vitamin eksiklikleri

-Lupus hastalığı

-Doğum kontrol hapı kullanımı

Göz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Çeşitli nedenlerle meydana gelebilen göz kuruluğuna iyi gelecek en mühim şey kesinlikle uzman bir kontrolünde olan ilaç tedavisidir. Fakat çok ileri boyutlara ulaşmamış olan göz kuruluğu için zeytinyağı kullanımı, salatalık tüketimi, ceviz ve fındık tüketimi, rezene çayı tüketimi gibi doğal yöntemler iyi gelebilmektedir.

Göz Kuruluğu Nasıl Geçer?

Göz kuruluğunun geçmesi için yapılması gereken birkaç püf nokta bulunmaktadır. Bunlar ise;

-Suni gözyaşı damlası kullanımı

-Bol bol gözleri dinlendirmek/uykusuz kalmamak

-Bulunduğunuz ortamın nem dengesini kontrol altına almak (özellikle kış ayları)

-Omega 3 takviyesi almak ya da omega 3 bakımından zengin beslenmek

-su tüketimine özen göstermek (En az iki litre)

Göz Kuruluğu Nedir?

Göz kuruluğu, gözün ön bölgesinde bulunan ıslak tabakanın yeteri kadar nemlenememesine bağlı olarak gelişen, yanma, batma gibi semptomlara neden olabilen bir rahatsızlıktır.

Göz Kuruluğu Belirtisi Nedir?

Çoğunlukla göze bir şey kaçmış hissi veren belirtiler olmakla birlikte genelde şu belirtileri vermektedir;

-Güneş ışığı ya da suni ışıklara karşı duyarlılık

-Lens kullanımı esnasında zorlanma

-Araç kullanımı esnasında odaklanma problemi yaşama

-Görmede bulanıklık

-Göz içi kızarıklıklar

Göz Kuruluğu Ağrı Yapar Mı?

Göz kuruluğu gözde ağrı hissine genellikle neden olmamaktadır. Fakat kuruluk nedeni ile gözde kızarıklık ve karıncalanma meydana gelebilmektedir.

Göz Kuruluğu Arpacık Yapar Mı?

Göz kuruluğu arpacık yapan bir etken değildir. Fakat arpacığın göz kuruluğuna sebebiyet verdiği, arpacıkla ilgili belirtilen semptomlardan birinin de göz kuruluğu olduğu bilinmektedir.

Göz Kuruluğu Ağlamaya Engel Mi?

Göz kuruluğunun meydana gelmesinde göz yaşı kanalları tıkanıklığı söz konusu ise ağlama esnasında gözyaşı görülmez. Fakat lupus, ya da romatoid artrit kaynaklı bir göz kuruluğu söz konusu ise ağlama esnasında gözyaşları akacaktır.

Göz Kuruluğu Baş Ağrısı Yapar?

Göz kuruluğunun baş ağrısına neden olmadığı bilinmekle birlikte, baş ağrısının altında yatan nedenler düzenli bir şekilde takip edilmelidir. İki semptom bir araya geldiğinde başka bir hastalığın belirtisi niteliğini taşıyabilir.

Göz Kuruluğu Çapaklanma Yapar Mı?

Gözün yeteri kadar nem üretememesi ya da hastalık gibi diğer faktörler gözlerde inflamasyon oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu inflamasyon ise göz pınarlarında çapak birikimine neden olmaktadır.

Göz Kuruluğu Engel Oranı Kaçtır?

Göz kuruluğunun doğrudan engel teşkil eden bir durum olmadığı bilinir. u nedenle engel raporu uygun görülmez. Fakat göz kurluğundan kaynaklanan başka bir engel ve iş göremezlik söz konusu olduğunda buna uygun heyet raporu verilebilmektedir.

Göz Kuruluğu Nasıl Fark Edilir?

Gözlerde toz ya da tüy gibi yabancı bir madde varmış gibi hissedilmesi, gözlerde kızarıklıklar ve batma gibi semptomlarla, göz kuruluğunun varlığından şüphe duyulmalıdır.

Göz Kuruluğu Geçici Midir?

Göz kuruluğu geçici bir rahatsızlık olarak bilinir ve verilecek ilaç tedavileri ile birlikte üstesinden gelinebilir. Fakat altta yatan neden başka hastalıklara dayanıyorsa kronik bir hal alabilir.

Göz Kuruluğu Körlük Yapar Mı?

Göz hastalıkları uzmanlarına göre göz kuruluğu ciddi bir rahatsızlıktır. Gözlerin yeteri kadar nem üretmemesi, gözlerde enfeksiyon oluşumuna sebebiyet vermektedir. Sık tekrarlanan enfeksiyonlar ise körlüğü neden olabilir.

Göz Kuruluğu Kendiliğinden Geçer Mi?

Göz kuruluğu ister akut ister kronik olsun. Bu durumun kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Derhal bir tedavi alınması önerilir.

Göz Kuruluğu Kanlanma Yapar Mı?

Göz yaşlarının yeteri kadar olmaması gözlerde batma ve yanma hissini artırmakla beraber aynı zamanda kanlanma gibi semptomlara da neden olur.

Göz Kuruluğu hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Göz Kuruluğu