Göbek Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

(Göbek Fıtığı)

gobek-fitigi-agri-yapar-mi

Göbek Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

Göbek fıtığı, göbek çevresinde tek bir noktada çıkıntılı şişliklerle neden olur. Çoğu hastada bu şişlik ağrı yapmazken bazı hastalar için durum farklıdır. Özellikle yetişkinlerde fıtık ağrı ile karakterize bir hastalıktır.

Fıtık, ülkemizde ve dünyada sıklıkla rastlanılan bir durum olarak bilinir. Genelde hemen hemen her bölgede çıkar ve zararsızdır. Her yaşta görülebilmekle birlikte genelde bebeklerde ve küçük yaş grubu çocuklarda daha sık gözlenir. Cerrahi müdahale ya da herhangi bir ilaç tedavisine gerek kalmaksızın kendiliğinden kapanır. Fıtık yani çıkıntı olarak adlandırılan durum ise karnın iç kısmında bulunan yağ tabakasının, bulduğu küçük boşluklardan çıkmasından kaynaklanır.

Göbek Fıtığı Neden Olur?

Göbek fıtığı bebeklerde daha çok nedensiz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Yetişkinlerde meydana gelmesinde ise daha çok ;

-Sık sık kabız olmak

-Kabızlığa bağlı ıkınma

-Aşırı stres

-Prostat

-Ağır spor hareketleri etkili olmaktadır.

Göbek Fıtığı Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Göbek fıtığı ameliyatı uygulanması en kolay cerrahi operasyonlar arasında yerini alır. Bu işmein süresi en az yarım saat en çok ise bir saat sürmektedir.

Göbek Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

-Sık sık mide bulantısı

-Karın bölgesinde çıkıntılı şişlik

-Tuvalete çıkmakta zorlanma

-Hareket kısıtlılığı

Göbek Fıtığı Ağrı Yapar Mı?

Göbek fıtığı, göbek çevresinde tek bir noktada çıkıntılı şişliklerle neden olur. Çoğu hastada bu şişlik ağrı yapmazken bazı hastalar için durum farklıdır. Özellikle yetişkinlerde fıtık ağrı ile karakterize bir hastalıktır.

Göbek Fıtığı Geçer Mi?

Evet. Bazı durumlarda kendiliğinden doğrudan geçmektedir. Fakat bazı hastalarda cerrahi operasyona gerek duyulur. Fakat kronik bir hastalık olarak değil, akut bir durum olarak nitelendirilmelidir.

Göbek Fıtığı Bele Vurur Mu?

Hayır. Göbek fıtığının komplikasyonları arasında bel ağrısı yer almamaktadır. Daha çok çıktığı bölgede zorluklara neden olur.

Göbek Fıtığı Cinsel Hayatı Etkiler Mi?

Evet. Özellikle şişlik derecesi büyük olan fıtıklarda ilişki esnasında ağrı duyulabilir. Ayrıca esteti,k görünümü de etkileyen bir hastalık olduğundan etkilenebilecek en önemli şeylerden biri de cinsel yaşamdır.

Göbek Fıtığı Dikişleri Ne Zaman Alınır?

Göbek fıtığı ameliyatlarında genellikle gizli dikiş denilen ve çok kısa bir süre içerisinde kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Daha klasik yönteme başvurulduğunda ise yaklaşık on gün sonra dikişlerin alınması gerekebilir.

Göbek Fıtığı Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

-Aşırı fiziksel aktiviteden kaçınılmalıdır.

-Kabız olmamaya dikkat edilmelidir.

-Stres unsurları minimal seviyelere indirilmelidir.

Göbek Fıtığı Doğumu Etkiler Mi?

Daha küçük boyutlarda oluşan göbek fıtıklarında anne adayının normal bir doğum yapmasında sakınca görülmez. Fakat daha büyük bir şişlik söz konusu ise doktorunuz sezaryen ile doğumu önerebilir.

Göbek Fıtığı Engelli Oranı Kaçtır?

Göbek fıtığı herhangi bir engel durumu teşkil etmediği ve yarım saat süren bir cerrahi operasyonla iyileştirilebildiği için engel raporu düzenlenmemektedir.

Göbek Fıtığı Gaz Yapar Mı?

Bağırsaklardan dolayı oluşan bir fıtık söz konusu ise ve oluşan fıtık bağırsağın genel hareketliliği üzerinde etkili olmuşsa gaz yapma ihtimali bulunmaktadır.

Göbek Fıtığı Genetik Mi?

Ailesinde fıtık öyküsü olanların fıtık rahatsızlıklarında risk faktörü oluşturdukları bilinir. Fakat bu durumu tam olarak destekleyecek bir bilimsel araştırma yapılmamıştır.

Göbek Fıtığı İçin Hangi Bölümden Randevu Alınır?

Göbek fıtığı şikayeti için Ortopedi ve Travmatoloji bölümlerinden randevu alınmalıdır.

Göbek Fıtığı Kendiliğinden Geçer Mi?

Göbek fıtığının çok büyük bir çoğunluğu kendiliğinden geçme eğilimindedir. Bu nedenle cerrahi operasyonlara gerek kalmaz.

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Göbek Fıtığı