Gizli Şeker

gizli-seker


Diyabet yani şeker hastalığı ciddi bir problemdir. Kandaki glikozun normalden daha yüksek oranda olması diyabet olarak adlandırılır. Gizli şeker diyabet öncesi anlamına gelmektedir. Pre-diyabet de denir. Gizli şeker kandaki glikoz oranının çok yüksek olmamasıdır. Gizli şeker hastalığı hemen ortaya çıkmaz. Genelde yakın aile bireylerinde diyabet olan kişilerde gizli şeker görülmesi çok olasıdır. Bunun dışında gizli şekerin nedenleri arasında kötü beslenme, hareketsiz yaşam, kilo alımı ve kronik hastalıklar vardır. Gizli şeker hastaların beslenmeye dikkat etmeleri gerekir. Ayrıca hastalar hareketsiz yaşamdan uzak durmalı ve düzenli olarak egzersiz yapmaları gerekir.

Gizli Şeker Belirtileri?

Gizli şeker olan kişilerde yüksek kan basıncı olur. Fazla kilo alımı ve obezite görülür. Çok sık acıkma ve çok yemek yeme görülür. Kan basıncı yükselir, kan kolesterolü yükselir ve cilt koyulaşır. Ayrıca hastalar halsizlik, yorgunluk ve dikkatsizlik yaşarlar. Hastalarda depresyon, ani öfke, çok uyuma isteği, sık idrara çıkma, terleme ve ellerde karıncalanma görülür.

Gizli Şeker Tedavisi?

Gizli şeker tedavisi için hastaların sağlıklı beslenmeleri gerekir. Düzenli egzersiz yapılmalıdır. Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Bunun dışında hastalara hekim tarafından antidiyabetik ilaçlar verilir. 

Gizli Şekere Ne İyi Gelir?

Gizli şekeri olan hastalara süt içmek, sarımsak, enginar, tarçın, fasulye ve çay tüketmek de iyi gelir.

Gizli Şeker Diyeti?

Gizli şeker hastaları muhakkak kahvaltı yapmalıdır. Kahvaltıda kepekli ekmek, yağsız peynir, domates, salatalık, marul, biber, meyve ve yoğurt tüketilir. Öğle yemeğinde sebze, meyve, et, baklagil ve karbonhidrat olmalıdır. Ara öğünlerde de portakal, elma veya armut tüketilir. Yağsız yoğurt, yağsız süt, kuru kayısı, kuru üzüm ve badem tüketilebilir.

Gizli Şeker Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Gizli şeker hastaları protein ve meyve tüketmelidir. Bunun dışında ara öğünlerde meyve ile fındık ve peynir ekmek yenebilir. Hastalar kontrolsüz bir şekilde beslenmemelidir. Muhakkak bir hekime danışmalıdır.

Gizli Şeker Aç Karnına Kaç Olmalı?

Gizli şeker aç karnına 70 ile 100 mg/dl arasında görülür. Tokluk kan şekeri ise 140 mg/dl altı olmalıdır. 

Gizli Şeker Adet Düzensizliği Yapar Mı?

Gizli şeker ve diyabet adet düzensizliğine neden olabilir. Özellikle gizli şeker olduğunda fazla kilo almak adet düzensizliğine neden olur.

Gizli Şeker Ayak Yanması Yapar Mı?

Gizli şeker ellerde ve ayaklarda karıncalanma, yanma ve uyuşmaya neden olur.

Gizli Şeker Ağız Kuruluğu Yapar Mı?

Gizli şeker belirtilerinden birisi de ağız kuruluğudur. 

Gizli Şeker Başlangıcı?

Normal ve sağlıklı bireylerde kan şekeri 100 mg/dl ve altında görülür. Gizli şeker olan hastalarda kan şekeri 100- 125 mg/dl olur. Eğer kan şekeri 126 mg/dl olursa diyabet tanısı konur.

Gizli Şeker Baş Ağrısı Yapar Mı?

Gizli şeker belirtilerinden birisi de baş ağrısıdır. Baş ağrısı olan kişiler muhakkak kan şekerini ölçtürmelidir.

Gizli Şeker Hastalığı Kronik Midir?

Gizli şeker hastalığı tedavi edilmez ve kontrol altına alınmazsa kronikleşebilir.

Gizli Şeker Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler?

Gizli şeker hastaları bol sıvı almalıdır. Öğün atlamamalıdır. Meyve yerken kalorisi yüksek meyvelerden tüketmemek gerekir. Hekim kontrolünde meyve tüketilmelidir.

Gizli Şeker Cinselliği Etkiler Mi?

Gizli şeker kalp ve damarlarda problemlere yol açar. Bu sebeple erkeklerde de kadınlarda da genital bölgelerde iltihaplanmaya ve cinsel isteksizliğe neden olru.

Gizli Şeker Göze Zarar Verir Mi?

Gizli şeker damarlara büyük zararlar verir. Bu sebeple gözlere de zarar verebilir. Görmede azalmaya ve körlüğe yol açabilir.


Gizli Şeker hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gizli Şeker