Gırtlak Kanseri

girtlak-kanseri

Kafa, boyun ve soluk borusunda görülen en sık kanser türlerinden olan gırtlak kanseri, erkeklerde 66 ve kadınlarda 63 yaşında olanlarda sık görülür. Başlıca nedenler arasında alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıklar başı çekmektedir. Belirtileri ise yutma zorluğu, boğaz problemleri ve kalıcı ses kısıklığıdır. Nefes ve yemek borusunu birbirinden ayıran organa gırtlak denilmektedir. Ses üretimi ve solunumun önemli noktalarından olan gırtlak, yemek yerken de nefes borusuna yiyeceklerin kaçmasını önler. Gırtlak bölgesindeki tümörlere ve kötü huylu kitlelere gırtlak kanseri teşhisi konulabilmektedir. Gırtlak kanserinin başlangıcı genellikle nefes borusunun ve ses tellerinin bulunduğu glottis ismi verilen başlangıç noktasında tezahür eder.

Gırtlak Kanserinin Belirtileri Nelerdir?

Hiç belirti vermeden de uzun süre kanser oluşumu gırtlakta başlaya bilir. Ama glottiste başlayan kanser erken belirtilere de yol açabilir. İleride ki aşamalarda ise bu kanser türü, yutma güçlüğü, solunum problemleri, boğazda yabancı cisim hissetme, boğaz ağrısı ve öksürük gibi belirtilerle kendini hisseder. Eğer bu şikayetleri iki haftadan uzun süre aşamadıysanız bir doktora başvurulmalıdır.

Gırtlak Kanseri Ölüm Oranı Kaçtır?

Gırtlak kanseri diğer kanser türlerine göre daha yavaş yayılır, buna bağlı olarak erken teşhiste ölüm oranları %30 civarında gibi düşük bir orana tekabül eder.

Gırtlak Kanserine Ne İyi Gelir?

Ameliyattan sonra ya da tedavi sırasında bu hastalığa iyi gelecek önlemler ise düzenli egzersiz yapmak, sağlıklı ve iyi bir yeme düzenine geçmek, kullanılıyorsa sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklara derhal son vermek gibi maddeleri sıralamak yanlış olmayacaktır.

Gırtlak Kanseri Neden Olur?

Gırtlak kanserinin neden olduğu kesinlikle bilinmemek ile beraber sigara ve uzun alkol kullanımının hastalığı tetikleye bileceği ön görülmektedir. Bunun dışında bu kanser türü birçok faktöre bağlı gelişebilir.

Gırtlak Kanseri Ağrı Yapar Mı?

Gırtlak kanseri ilerleyen evrede ya da henüz başlarda iken bile ağrıya sebebiyet verebilir.

Gırtlak Kanseri Bulaşıcı Mıdır?

Bulaşıcı bazı hastalıklarının aksine gırtlak kanseri kişiden kişiye geçmediği gibi bulaşıcı da değildir.

Gırtlak Kanseri Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Birçok bulaşıcı hastalığa nazaran gırtlak kanseri ne cinsel yolla ne de başka bir yolla bulaşma özelliği göstermez.

Gırtlak Kanseri Tehlikeli Mi?

Eğer gırtlak kanseri ilk aşamalarda tespit edilmişse tedavisi daha kolay olup iyileşme oranı yüksektir. Bu kanser tipi biraz yayılmışsa cerrahi müdahale ile hasta sağlığına kavuşa bilir. Ama hastalık çok ilerleyip kötü bakım koşulları da bunun üzerine binerse istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir ve tehlikeli bir hal alabilir.

Gırtlak Kanseri Kan Tahlilinde Çıkar Mı?

Gırtlak kanserinin birçok teşhis yöntemi varken, kan testi bu testlerden biri değildir. Kan testi hastanın kemoterapiye uygunluğu için hastadan istenebilir.

Gırtlak Kanseri Risk Faktörleri Nelerdir?

Bu hastalıkta en büyük risk grubu sigara ve tütün ürünleri kullanan kişilerdir. Sigara ve tütün kullananlar, içmeyenlere göre 20 kat daha fazla risk altındadır. Bir diğer risk grubu ise aşırı alkol tüketen bireylerdir. Hem alkol hem sigara kullananlar ise en büyük risk altında olanlardır.

Gırtlak Kanseri Genetik Mi?

Bu kanser türü genetik olmamakla beraber ebeveynde çocuklara geçmez ama kişilerde genetik yatkınlık olabilir. Genetik yatkınlıkları olan bireyler hastanelere başvurarak testler yaptırabilir.

Gırtlak Kanseri Hangi Bölüm Bakar?

Bu hastalıktan şüphelenen bireyler öncelikle kulak burun boğaz, ağız ve çene cerrahisi, tıbbi onkoloji ve radyasyon onkoloji bölümlerine başvurabilir.

Gırtlak Kanseri Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Öncelikle bu hastalar düzenli ve sağlıklı yiyecekler ile sofralarını zenginleştirmelilerdir. Bazı hastalarda yağ ve yağlı yiyeceklerden hoşlanılmıyorsa, yağsız ve ya az yağlı yiyecekleri yemelilerdir. Çok ağır yemeklerden kaçınılmalı daha çok sebze ve meyvelerden yararlanılmalı.

Gırtlak Kanseri Kimlerde Görülür?

Daha çok erkeklerde görülmekle beraber herkeste görüle bilen bir tür kanser çeşididir. 

Gırtlak Kanseri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gırtlak Kanseri