Gıda İntoleransı

gida-intoleransi

Gıda intoleransı günlük yaşam içerisinde pek çok kişinin yaşadığı fakat besin alerjisi ile ayırd etmekte güçlük çektiği bir kavramdır. Gıda intoleransı olan kişiler bir besinin içerisinde bulunan çeşitli maddelerden en az bir tanesine karşı, vücudun geliştirdiği bir tepkidir. Genelde bu tepki sindirim sistemi ile ortaya çıkmaktadır. Bu durumun sebebi tam olarak bilinememekle birlikte immün sistemin geliştirdiği bir kavram olarak bilinmektedir.

Gıda İntoleransı Belirtileri Nelerdir?

Sindirim sisteminin bir tepkisi olarak bilinen gıda intoleransının belirtilerinin >’ olma, mide kasılması, mide bulantısı, mide ağrısı, karında kramplar, karın içi gaz ve şişlikler’ yer almaktadır.

Gıda İntoleransı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gıda intoleransının bilinen ve yeterli bir tedavisi bulunmamakla birlikte, vücudun tepki verdiği besin ya da besinlerin tüketilmemesi önerilir. Ayrıca tolere edilebilir miktarlar belirlenerek daha az miktarda tüketim sağlanmalıdır.

Gıda İntoleransı Testi Nerede Yapılır?

Gıda intoleransı testi, immünoloji kliniğinde doktor yönlendirmesi ile birlikte yapılabilmektedir.

Gıda İntoleransı Testi Nasıl Yapılır?

İmmünoloji kliniğinde yapılan testler kan alma üzerinedir. Ayrıca hastalara en çok hangi besinleri tükettikleri sorulur. Bu cevaba göre içerik araştırması yapılır ve kanda bulunan LgG değerlerine bakılır. Bu doğrultuda tolere edilemeyen besinler analiz edilerek hastanın artık daha fazla o besini tüketmemesi önerilir.

Gıda İntoleransı Testi Nedir?

Vücudun tolere edemeyeceği besinlerin kan tahlili ile tespit edildiği ve beslenme planından çıkarılan testtir.

Gıda İntoleransı Ve Alerjisi Arasındaki Fark Nedir?

Gıda alerjisi kişilerin hayatını tehlikeye sokacak anafilaksi gibi çok ciddi problemlere neden olabilir iken, gıda intoleransı en fazla karın ağrısı, mide bulantısı, kramp gibi geçici problemlere neden olabilmektedir.

Gıda İntoleransı Nasıl Anlaşılır?

Kişilerin en fazla tükettikleri ya da nadiren tüketip de karın ağrısı, gaz, sancı, bulantı gibi belirtilerin yaşanması ile belli olmaktadır.

Gıda İntoleransı Kilo Aldırır Mı?

Gıda intoleransı olan bireyler, kilo aldıkları yönünde bilgileri forumlarda paylaşsalar da bilimsel bir kaynağı bulunmaz. Bu oldukça öznel bir tepkidir ve kişiden kişiye göre değişiklik gösterir.

Gıda İntoleransı Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

İmmunoloji kliniğinde ki hekiminizin önerilerine göre aç ya da tok halde olmanız gerekmektedir. Bu yalnızca o anki duruma bağlıdır ve buna riayet edilmesi gerekmektedir.

 Gıda İntoleransı Yapan Besinler Nelerdir?

Tek ve kesin olarak intoleransa neden olabilen besinlerden bahsedilmez fakat fasulye, bezelye, yer fıstığı, kahve, lahana ve yağda kızarmış besinlerin sıklıkla bu duruma neden olabileceği bilinmektedir.

Gıda İntolerans Testi Devlet Hastanesi Yapıyor Mu?

Evet. Bu test için özel kliniklere gidilmesi gerekmemektedir.

Gıda İntoleransı Testi Ne Kadar?

Gıda intoleransı testinin fiyat aralığı bilinememektedir. Özel hastane ve kliniklerin uyguladığı fiyat politikalarına göre değişkenlik gösterebilir.

Gıda İntoleransı Neden Olur?

Çeşitli enzimlerin eksikliği, vücutta yeteri kadar enzim üretilememesi gibi nedenlerden dolayı gıda intoleransı meydana gelebilmektedir.

Gıda İntoleransı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gıda İntoleransı