Genital Varis

genital-varis

Tıp literatüründe ve kadın hastalıkları deyiminde ‘pelvik vasküler konjesyonu’ olarak bilinen genital varis, rahim ve yumurtalıktaki toplardamarların şişmesinden kaynaklanmaktadır. Pelvik bölgesinde ki ağrı ile kendini belli eden bu rahatsızlık, kronik pelvik ağrısı ile kendini göstermektedir. Genelde genç kadınlarda ve çoklu doğum yapan kadınlarda kaynağı bilinmeyen bir pelvik ağrıya rastlandığında mutlaka bu hastalık akla gelmelidir. Aynı zamanda kişilerin cinsel yaşamını da olumsuz etkiler. Çünkü genital varisler seks esnasında şiddetli karın ağrısına sebebiyet verirler.

Genital Varis Nedir?

Genital varis, tıpkı bacaklarda ki variste olduğu gibi damarların şişmesi ile meydana gelir. Burada ki fark ise yumurtalıklarda ve rahimde ki damarlarda oluşmasından kaynaklanır.

Genital Varis Nasıl Geçer?

Hekimler tarafından tanısı konulduktan sonra reçete edilen ilaçların düzenli kullanımı ile birlikte, tedavi edilmeye çalışılır. Fakat yeterli gelmez ise anestezi gerektirmeyen cerrahi işlemle birlikte tedavisi yapılabilir.

Genital Varis Kanaması Normal Mi?

Yalnızca cinsel birleşme esnasında görülüyorsa kanama normal karşılanabilir fakat normal şartlarda kanama olması beklendik bir durum değildir.

Genital Varislere Ne İyi Gelir?

İlaçların düzenli kullanılması, genital organlar ile ilgili olan herhangi bir hastalığın tespit edilmesi ve tespitin tedavisine başlanması gibi faktörler, bu hastalığın komplikasyonlarını azaltacaktır.

Genital Varis Belirtileri Nelerdir?

Genital varisin oldukça karakterize pek çok özelliği bulunmaktadır. Bu belirtiler ise genellikle ‘yorgunluğa ya da başka hastalığa bağlanmayan sırt ağrısı, vajinal akıntı miktarında artış, dış genital bölgede belirgin şişlikler, adet kanamasının miktarında anormallikler, karnın alt bölgesi olan pelvikte şiddetli ağrı’ yer almaktadır.

Genital Varis Ağrısı Nasıl Geçer?

Tedavi sırası boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak ağrının şiddetlenmesini önleyebileceği gibi , önerilen tedaviye uygun davranmak da ağrıyı giderebilir. Ayrıca çok gerekli olduğu hissedildiği durumlarda ise ağrı kesici kullanılmalıdır.

Genital Varis Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

Hastanelerin anjiyografi ünitelerinde, tıpkı kalp anjiyosuna benzer bir şekilde, damara kateter yardımı ile girilerek yapılmaktadır.

Genital Bölge Varis Belirtileri Nelerdir?

Genital bölgede varis olmasının belirtileri arasında şiddetli ağrı, genital bölge cildinde varis görünümü alan damarların oluşumu, seks esnasında ağrı yer almaktadır.

Hamilelikte Genital Bölgede Varis Belirtileri Nelerdir?

Gebeliğin gelişmesi ile birlikte, anne karnında belli bir ağırlığa sahip olan bebekler damarlara baskı yaparak genital varislere neden olmaktadır. Yine normal bireylerde4 rastlanılan etkiler söz konusu olabilmektedir.

Hamilelikte Genital Varis Neden Olur?

Bebeğin bulunduğu kesenin ağrılık yapması ve genital bölgede bulunan damarlara baskı yapması sonucu bölgede bulunan ve yumurtalıklarda yer alan toplardamarlar genişleyebilmektedir.

Genital Varis Neden Olur?

Genital bölgenin meydana gelmesinde ki sebepler arasında ‘hormonal bozukluklar, kilo alımı, ödem’ gibi etmenler yer almaktadır..

Genital Varis hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Genital Varis