Genital Siğil

genital-sigil

Cinsel yolla bulaşan HPV enfeksiyonu genital bölgede siğile yol açar. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen bu siğiller "kondiloma aküminata "olarak adlandırılır. Bu virüsün 200'den fazla çeşidi bulunur ve bunların 40'ı genital siğile neden olur. Bu virüsler kansere yol açmazlar. Ancak genital deride açık ve koyu renkte kabarıklıklar, lekeler görülür.


Siğiller çoğu zaman et beni sanılabilir ya da fark edilmeyebilir. Bu siğiller kaşıntı yapar ve cinsel ilişki esnasında kanamaya sebebiyet verebilirler. Bu siğiller cinsel yolla bulaşabiliyor ve bulaştığı zaman kişide 1 sene sonra belirti veriyor. Kişiden kişiye korunmasız cinsel ilişkiyle bulaşabilir, gebelikte anneden bebeğe geçebilir. Öpüşmekle,aynı çatal bıçak kullanımıyla ve tuvaletten bulaşmaz. Bazı kişilerde genital siğil hemen fark edilmez. Bu kişiler taşıyıcı konumunda olurlar ve cinsel ilişkiye girdikleri kişiye bulaştırırlar. Bu virüsten korunmak için korunmasız ilişkiye girilmemelidir ve HPV aşısı yaptırılmalıdır.


Genital Siğilde Sirke Tedavisi?

Bir parça pamuk elma sirkesine batırılarak siğilin üzerine kapatılır ve yara bandı ile sabitlenir. Birkaç gün beklenir ve çıkarılır. Siğil ilk önce beyazlaşıp sonra yok olacaktır.

Genital Siğil Belirtileri?

Kadınlarda vulvada, vajina içi ve dışında, anüs içi ve dışında, kasıklarda ve rahim ağzında görülür. Erkeklerde ise penis, testisler, kasık, bacak arası ve anüste görülebilir. Kabarık şeklinde ve kahverengi renkte görülür. Kaşıntı yapar. Cinsel ilişkide kan gelir. 

Genital Siğil Duası?

Bu duayı okumadan önce kişinin payına düşeni yapması gerekir. Önce tedavi olması ve sonrasında duaya başvurması gerekir. Duadan önce birine sadaka vermek tavsiye edilir. Sonra abdest alınıp

2 rekat hacet namazı kılınması gerekir. Daha sonra kıbleye dönerek 33 defa "Elhamdülillah" ve 3 defa da " Allahümme Salli Ala Seyyidina Muhammedin Ve Ala Ali Seyyidina Muhammed" denir.

Genital Siğil Nasıl Geçer?

Kişi siğil belirtisi görüyorsa deri hastalıkları uzmanına görünmelidir. Sonrasında tedaviye başlanır. Siğili yok etmeye yarayan kremler kullanılır. Kriyoterapi;yani siğile sıvı nitrojen püskürtülür ve siğilin

donması sağlanır. Elektrokoterizasyon; yani siğillerin elektrik akımıyla yakılmasıdır. Cerrahi tedavi de cerrahların siğilleri tek tek ameliyatla temizlemesi yoluyla tedavi yapılır.

Genital Siğil İçin Lazer Tedavisi?

Fraksiyonel lazer ile zor olan ve tekrarlayan siğiller tedavi edilir. Lazer sırasında dokuya zarar verilmediği için en çok başvurulan yöntemdir. Hatta hamilelerde bile rahatlıkla kullanılabilir. 

Lazer tedavisinde 15-20 gün aralıklarla 2-3 seans sürer.

Genital Siğil İçin Krem?

Genital siğil için krem kullanımı erkeklere göre kadınlarda daha çok işe yarıyor. Ancak kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi bazı yan etkileri de bulunuyor. Bunun için uzman hekime danışılmalıdır.

Genital Siğil Ameliyat Sonrası?

Genital siğilin temizlenmes,i için yapılan ameliyattan sonra tedavinin devamında hastaya rahat iç çamaşırı giymesi önerilir ve analjezikler verilir. İyileşme kesin olarak sağlanana kadar cinsel ilişki kısıtlanır.

Genital Siğil Aloe Vera?

Aleovera jel ve bal karışımı siğilleri eritici bir özelliği vardır. Bu yüzden kullanılabilir.

Genital Siğil Alınmazsa Ne Olur?

Siğil fark edildiğinde bir an önce tedavi eilmesi gerekir. Çünkü bağışıklık sistemine zarar veren bu siğiller ayrıca kadınlarda rahim ağzı kanserine de yol açabilir.

Genital Siğil Çoğalma?

Genital bölgede çıkan kıl ve tüyleri almak için kullanılan jilet ve ağdalar siğilin yayılmasına neden olabilir.

Genital Siğil Dondurma İşlemi?

Kriyoterapi tadavisi denilen siğil dondurma işleminde siğilin üzerine sıvı nitrojenin püskürtülür. Bu işlem esnasında ağrı görülebilir. Kadınlarda vajinal siğiller için kullanılmaz ,servikal siğiller için kullanılır. Ayrıca hamilelerde de rahatlıkla kullanılabilir.

Genital Siğil Evde Tedavisi?

Sarımsak ve limon karışım

Aleovere jel ve bal karışımı

Elma sirkesi 

Bunlardan bir tanesi seçilip pamuğa döküp siğilin üzerine kapatarak evde siğil tedavisi yapılmış olur.

Genital Siğil Geçtikten Sonra Tekrarlanır Mı?

Genital siğiller virüsten kaynaklanır ve tedavisi mümkündür. Ancak siğil atılsa bile virüs tam olarak atılamayabilir. Bu sebeple siğilin tekrarlanması olabilir.

Hamilelikte Genital Siğil?

Hamilelikte genital siğiller dondurma yöntemi ile tedavi edilebilir. Ancak hamile kadının bebeğine siğil bulaştırabilir.

Genital Siğil Kanser Belirtileri?

Bütün siğiller kanser belirtisi olmasa da tedavi edilmeyen siğiller kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilir. Rahim kanseri belirtileri; düzensiz adet dönemleri, cinsel ilişkiden sonra anormal vajinal kanama, cinsel ilişkide ağrı, pelvik bölgede ağrı, yorgunluk, kilo kaybı, idrar yapmada ağrıdır.

Genital Siğil Tehlikeli Mi?

Genital siğil HPV virüsü ile bulaşan bir şeydir. Fark edildikten sonra derhal tedavi edilmesi gerekir. Çünkü hem bulaşıcıdır; cinsel ilişki esnasında partnere bulaştırılabilir ve hamile kadınlar bebeğine bulaştırabilir. Hem de tedavi edilmediğinde daha çok yayılır. Kaşıntılar ve kanamalar kişiye ağrı ve acı verir. Ayrıca uzun süre tedavi edilmeyen siğiller kadınlarda rahim ağzı kanserine sebep olabilen tehlikeli bir şeydir.

Genital Siğil Olan Evlenebilir Mi?

Genital siğil olan kişi bunu fark ettiğinde tedavisini olur ve daha sonrasında evlenir.

Genital Siğil Dondurma Ücreti?

Genital siğil tedavisinde dondurma işlemi 500 ile 2000 tl olarak değişmektedir.

Genital Siğil Vücuda Yayılır Mı?

Genital siğil kasıklara, bacak içlerine ve anüs çevresine yayılabilir. Çok nadiren vücudun geri kalan yerlerine bulaşabilir.

Genital Siğil Varken Denize Girilir Mi?

Siğil olan kişilerin tedavi olmadan havuza ve denize girmesi önerilmez.

Genital Siğil Varken İlişkiye Girilir Mi?

Genital siğil bulunan kişiler cinsel ilişkiye girdiklerinde karşısındaki kişiye bulaştırırlar. Ayrıca siğiller ilişki esnasında kanama ve ağrıya sebep olur. Bu yüzden tedavi tamamlanana dek cinsel kısıtlama

olması gerekir.


Genital Siğil hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Genital Siğil