Gebelikten Korunma

gebelikten-korunma

Düzenli cinsel hayatı olan ve gebe kalmak istemeyen kadınlar bazı korunma yöntemlerine başvururlar. Bu yöntemler; doğum kontrol hapları, aylık iğne, deri altı kapsülleri, rahim içi araçları, prezervatif, diyafram, tüp bağlama, takvim yöntemleri ve geri çekme yöntemleridir. Bu yöntemler gebelikten koruma dışında cinsel yolla bulaşan hastalıkları önlemek için de faydalıdır. Ancak bazı yan etkileri de bulunabilir. Bazı korunma yöntemleri kanamaya neden olur ve korunma bırakıldığında hamile kalmak biraz zorlaşabilir. Ancak kişi kendine uygun korunma yöntemini araştırarak veya hekime danışarak bulabilir.

Gebelikten Korunma Yöntemleri Hangileri?

Doğum kontrol hapı: Her gün düzenli olarak alınması gerekir. Adet sancılarını hafifletir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemez. Hap kullanılırken sigara içilmemelidir. Emzirme sırasında da bebeğe süt yoluyla geçebileceği için kullanılmaz.

Aylık İğne: Ayda bir kere yaptırılır. Emziren kadınlar kullanamaz. Doktor kontrolü altında olunması önemlidir.

Deri altı kapsülleri: Kolun içine silikon yerleştirilir. Bu da döllenmeyi engeller. Adet düzenini ve miktarını bozabilir. AIDS, HIV, bel soğukluğu gibi cinsel temas kaynaklı hastalıkların önlenmesine katkıda bulunmamaktadır.

Rahim içi araç: Rahmin içine yerleştirilen araç sayesinde döllenme engellenir. Adet düzenini bozabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları korumaz.

Prezervatif: Erkeklerin kullanabileceği prezervatiflerden kadınlar için de vardır. Bu prezervatifler cinsel ilişki öncesinde vajinaya yerleştirilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları engeller. Özellikle sperme yok ediciler ile kullanıldığında en etkili yöntemlerden birisidir.

Sperm yok edici: Cinsel ilişki öncesinde vajina içine yerleştirilen jellerdir. Cinsel ilişki sırasında spermleri yok eder ve gebeliği önler. Emziren annelerin kullanmasında da herhangi bir sakınca bulunmuyor.

Tüp bağlama: Kadınların yumurtalık kanalları ameliyatla bağlanır ve bundan sonra kesinlikle bebek olmaz. Cinsel temasa bağlı hastalıklarda koruyucu bir aktivitesi yoktur.

Takvim yöntemi: Yumurtlama dönemi hesaplanır ve yumurtlama döneminden başka bir zaman cinsel ilişkiye girilir.

Ertesi gün hapı: Cinsel ilişki öncesi korunma unutulmuşsa ilişkiden sonra acil olarak gebe kalmamak için kullanılan haplardır. Her zaman kullanılmaz. Yılda en fazla 3 kez kullanılabilir. Cinsel yolla bulaşan hastalıkları engellemez.

Gebelikten Korunma Aylık İğne Fiyatı?

Fiyatlar değişkenlik gösterir.

Gebelikten Korunma Aylık İğne Zararları?

Adet döngüsünde düzensizlik

Baş ağrısı

Ruh halinde değişkenlik

Fazla kilo alımı

Memelerde şişlik ve hassasiyet

Meme kanseri olma riski

Cinsek istek azalması

Gebelikten Korunma Aylık İğne?

Bu iğneler ayda bir kez veya 3 ayda bir kez olmak üzere 2 çeşittir. Adet sırasında kalçadan vurulur. İğne kullanımı bırakıldıktan sonra tekrar gebe kalınır.

Gebelikten Korunmanın Bitkisel Yöntemleri?

Hibiskus çay: 1 bardak sıcak suyun içine 1 tutam kurutulmuş hibiskus eklenir ve günde 2 kez içilir. Ancak yine de gebelikten korunmak isteyenler başka yöntemleri de denemelidir.

Gebelikten Korunma Caiz Mi?

Eğer çocuk yetiştirmek aile için maddi manevi zorluk verecekse veya emziren kadının tekrar hamile kalması diğer bebekle ilgilenmesi zorlaşacaksa veya kadına zorluk verecekse korunma caizdir.

Gebelikten Korunma Diyafram?

Silikon bir kap şeklinde olan diyafram katlanır ve rahim içi kapatılır. Bu sayede spermlerin yumurtalara ulaşmasını engeller.

Doğal Yolla Gebelikten Korunma?

Takvim yöntemi ve geri çekme yöntemidir. Takvim ile yumurtlama dönemi hesaplanır ve yumurtlama döneminde ilişkiye girilmez. Geri çekme yöntemi ise spermlerin vajinaya girmesini önlemektir.

Gebelikten Korunma Ertesi Gün Hapı?

Korunmasız ilişkiye girildiğinde acil koruma yöntemi olarak ertesi gün hapı alınır. Ertesi gün hapı gebeliği önler. Ancak döllenme çoktan gerçekleşmişse bir işe yaramaz. Ayrıca çok fazla kullanılmamalıdır.

Gebelikten Korunmanın En Sağlıklı Yolu?

Gebelikten korunmanın en sağlıklı yolunu bulmak için hekime danışmak gerekebilir.

Gebelikten Korunma En İyi Yöntemi?

En iyi yöntemlerden bir tanesi prezervatiftir. Çünkü hem gebeliği önler hem de cinsel yolla bulaşan hastalıkları korur.

Gebelikten Korunma İmplant Fiyatları?

İmplant fiyatları klinikten kliniğe değişebilir.

Gebelikten Korunma Spiral Fiyatları?

Spiral taktırma fiyatı 750 ile 1000 lira arasında değişebilir.

Gebelikten Korunma Hapları Fiyatları?

Doğum kontrol hapları 25 ile 30 lira arasında değişir.

Gebelikten Korunma Hapları Kilo Aldırır Mı?

Doğum kontrol hapları çok az da kilo aldırabilir.

Gebelikten Korunma İğnesinin Yan Etkisi?

Adet düzensizliği, baş ağrısı ve memelerde şişlik, kilo alımı, depresyon ve meme kanseri riskine neden olabilir.

Gebelikten Korunma İğnesi Kilo Yapar Mı?

Aylık iğneler yan etkilerinden bir tanesi de kilo alımıdır.

Gebelikten Korunma Pozisyonları?

Oturur pozisyonda cinsel ilişkiye girmek gebeliği engelleyebilir.

Gebelikten Korunma Takvim Yöntemi?

Kadınların yumurtlama dönemi gebeliğe en elverişli zamanlardır. Gebelikten korunmak için yumurtlama dönemi iyi hesaplanmalıdır ve yumurtlama döneminde ilişkiye girilmemelidir.

 

Gebelikten Korunma hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gebelikten Korunma