Gebelikte Çatlaklar

gebelikte-catlaklar

Gebeliğin başlaması ile birlikte annenin hem psikolojisinde hem de fizyolojisinde belli başlı değişiklikler başlar. Bunlardan en can sıkıcı olanı ise genellikle çatlaklardır. Bebeğin her ay biraz daha büyümesi ile karın da iyice büyür ve cilt gerginleşerek çatlamaya başlar. Bu çatlakların gelişmesinde hamilelikte salgılanan hormonlar da etkili olabilmektedir ve bunu engellemek neredeyse imkansızdır. Fakat bu çatlakların miktarı ve derinliği beslenme alışkanlıklarını değiştirilmesi/düzenlenmesi ile, sıvı tüketimine özen göstermekle ve egzersizlerle azaltılabilir.

Gebelikte Çatlaklar Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin doğal bir süreci olarak bilinen çatlaklar en erken 3. ayda görülmeye başlamaktadır.

Gebelikte Çatlaklar İçin Yağ?

Düzenli olarak kullanılan kakao yağı, Hindistan cevizi yağı ve avokado yağının gebelik çatlaklarını gidermek veya önlemek için kullanılması gerekmektedir.

Gebelikte Çatlaklara Ne İyi Gelir?

Buğday yağı, kakao yağı, badem yağı, avokado yağı ve doğal zeytinyağının çatlak oluşan bölgelere düzenli olarak sürülmesi iyi gelir.

Gebelikte Çatlaklar İçin Krem?

Bepanthol, sinoz, bella, radix, elancyl, palmers ve badger isimli kremler, gebelikte oluşan çatlakları önleyici ve iyileştiren kremlerdir.

Gebelikte Çatlaklara Zeytinyağı?

Zeytinyağı içerisinde bulunan değerli enzimler ve zeytinyağının doğal olması, kozmetik grubu ilaçlara oranla daha çok tercih edilmelidir.

Gebelikte Çatlaklar İçin Tatlı Badem Yağı?

Tatlı badem yağının değerli mineralleri, bu çatlakları onarmaya yardımcı olabilmektedir. 

Gebelikte Çatlaklara Vazelin?

Gebelikte çatlaklara çözüm önerisi olarak vazelin de önerilir fakat bazı durumlarda vazelinin cildi tahriş ettiği unutulmamalıdır.

Gebelikte Çatlaklar İçin Ne Kullanılmalı?

Gebelikte çatlaklar için sinoz, bepanthol gibi kozmetik grubu ilcaların yanı sıra kakao yağı, zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı gibi doğal ürünler de kullanılmalıdır.

Gebelikte Çatlaklara Hindistan Cevizi Yağı?

Hindistan cevizi yüksek oranda nem içerdiğinden dolayı, çatlakları önlemede ve çatlakları tedavi etmede oldukça önemlidir.

Hamilelikte Çatlaklar Doğumdan Sonra Mı Belli Olur?

Hamilelik esnasında ve hamilelik sonrasında çatlaklar belirgin seviyeye ulaşır.

Gebelikte Çatlaklar İçin Doğal Yöntemler?

Çeşitli meyve ve bitkilerin yağlarından faydalanılmalı, beslenme planı yeniden düzenlenmelidir. Ayrıca su içmeye de gösterilen özenle çatlak oluşumu en aza indirilebilir. 

Gebelikte Çatlak Oluşumunu Engellemek?

Gebelikte çatlak oluşumlarını yüzde yüzlük oranla engellemek mümkün değildir. Fakat çeşitli yağlardan faydalanmak, beslenme rejimini değiştirmek, egzersize önem vermek çatlak oranını en aza indirmektedir.

Gebelik Çatlakları Geçer Mi?

Gebelik çatlakları hamilelikten sonra tamamen geçmez fakat oldukça azaltılabilir.

Gebelikte Çatlakların Kaşınması?

Gebelikte gelişen çatlakların kaşıntıya neden olduğu bilinir. Bunun en önemli sebebinin ise gerilen bölgeye çok fazla kan akışının olması ile alakalıdır. Normal karşılanmaktadır.

Gebelikte Çatlakları Önlemek İçin Ne Yapmalı?

Gebelikte çatlaklar tamamen önlenmez fakat sıvı alımı ve düzenli egzersiz ile bu etkilerden arınmak mümkündür. 

Gebelikte Çatlak Kremi Ne Zaman Kullanılmalı?

Çatlak kremini uygulamak için özel bir zaman diliminde bulunmak gerekmez. Günün dilenen bir vaktinde kullanılabilir fakat gece yatmadan evvel uygulamak size daha iyi gelecektir.

Gebelikte Çatlaklar Neden Olur?

Gebelikte çatlaklar, hamileliğin oluşması ile birlikte salgılanan hormonlar ve karnın gerilmesi sebebi ile oluşabilir.


Gebelikte Çatlaklar hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gebelikte Çatlaklar