Gebelikte Ayak Şişmesi

gebelikte-ayak-sismesi

Hamilelikte annelerde fiziksel olarak birçok değişim görülebilir. Hamileliğe bağlı olarak birçok sorunla ve hastalıkla karşılaşılabilir. Ayak şişmesi de bunlardan bir tanesidir. Ayak ve bilek şişmesi ödemden dolayı kaynaklanan bir sorundur. Ödem beslenme problemlerinden dolayı vücutta fazla su birikmesidir. Vücutta artan su miktarı vücudun belli bölgelerinde şişlik oluşturur. Özellikle eller, ayaklar, bilekler ve boyun bölgesinde şişlikler oluşur. Hamilelikte ayak şişmesi kişiye ağrı ve kaşıntı verir. Bunun önlemek için beslenme düzenine düzeltmek, sağlıklı beslenmek ve bol su içmek gerekir. Aşırı tuz tüketmekten kaçınmak ve protein içeren besinlerden tüketmek gerekir. Ayrıca beslenmenin yanında egzersiz yapmak da ödem oluşmasını önler. Düzenli olarak yürüyüş yapmak, pilates yapmak hamilelere çok iyi gelir. Ayakları aşağıya yukarıya kaldırmak ve havada biraz tutmak da şişliği ve ağrıyı azaltır. Hamilelikte rahat ayakkabılar ve kıyafetler giymek, rahat yatakta yatmak, fazla ayakta durmamaya özen göstermek ödem oluşumunu önler. 

Gebelikte Ayakta Şişlik Neden Olur?

Gebelikte kötü beslenmek ve az su içmek, ödeme neden olur. Ödem vücutta fazla sıvı birikmesi ve belli bölgelerde şişlik yapmasıdır. Ayrıca rahatsız ayakkabılar giymek ve uzun süre ayakta durmak da ayak şişmesine neden olur.

Hamilelikte Ayakta Şişlik Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte ayak şişmesi özellikle 5. ve 6. aylardan itibaren görülür.

Hamilelikte Ayakta Şişlik ve Kaşıntı Neden Olur?

Hamilelikte ayak şişmesi ve kaşıntı olması ödem belirtilerindendir. Ödem oluşmasını engellemek için beslenmeye dikkat edilmeli ve bol su tüketilmelidir. Ayrıca düzenli olarak yürüyüş yapmak, pilates- yoga yapmak veya yüzmek de ödem oluşmasının önüne geçer.

Hamilelikte Ayakta Şişlik Normal Mi?

Hamilelikte ayak şişmesi normal sayılabilir. Çünkü hamilelikte kötü beslenme alışkanlığı gelişebilir ve ödem oluşmasına neden olunabilir. Ancak sağlıklı beslenmekle ve düzenli egzersizle ödem oluşması önlenebilir.

Hamilelikte Ayakta Şişlik Nasıl Geçer?

Hamilelikte ayak şişmesi çoğu kadının muzdarip olduğu bir durumdur. Ayak şişmesini önlemek için sağlıklı beslenmek ve egzersiz yapmak gerekir. Ayrıca ayaklara soğuk suyla kompres yapılabilir. Ayaklar havaya kaldırılarak rahatlatılabilir. 

Hamileliğin 8. Ayında Ayak Şişmesi?

Hamileliğin 8. ayında gebeliğin sonlarına gelindiği için karın büyür ve kilo alınır. Bu yüzden ayaklara verilen ağırlık daha fazladır. Bu yüzden ayakların şişmesi normaldir. Hamileliğin 8.- 9. ayında uzun süre ayakta durmamaya özen gösterilmeli ve yerde oturur pozisyonda egzersiz yapılmalıdır.

Hamileliğin 4. Ayında Ayak Şişmesi?

Genel olarak gebeliğin sonlarına doğru ayak şişmesi görülür. Ancak 4. Ayda ayak şişmeniz varsa beslenme düzenini gözden geçirmeniz ve bol su içmeniz gerekir.

Hamileliğin 7. Ayında Ayak Şişmesi?

Hamileliğin 7. ayında ayak şişmesi normalidir. Ancak rahat ayakkabılar giyilmesi, ayaklara soğuk suyla kompres yapmak ayak şişmesini rahatlatacaktır. 

Hamileliğin 9. Ayında Ayak Şişmesi?

Hamileliğin son ayında ayak şişmesi çok fazla görülebilir. Bu yüzden fazla ayakta kalmamaya çalışılmalıdır. Ayrıca ayaklara soğuk suyla kompres yapmak ve oturur pozisyonda egzersiz yapmak şişkinliği azaltır ve rahatlatır.

Gebelikte Ayak Şişmesi Evde Çözümü?

Gebelikte ayak şişkinliğini azaltmak için öncelikle sağlıklı beslenmek ve bol su içmek gerekir. Bunun dışında ayaklara soğuk suyla kompres yapmak, ayakları havaya kaldırıp havada dairesel hareketler yapmak ve egzersiz yapmak şişkinliği azaltır.


Gebelikte Ayak Şişmesi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gebelikte Ayak Şişmesi