Gebelik Maskesi

gebelik-maskesi

Gebelik döneminde annede hem psikolojik hem de fiziksel birtakım değişiklikler ve rahatsızlıklar olur. Gebelik maskesi de bunlardan biridir. Gebelik maskesi annenin yüzündeki derinin koyulaşması anlamına gelir. Gebelik maskesi, kloazma ve melazma olarak da isimlendirilir. Anne adayının yüzünde yanaklarında, alnında, dudak üstünde, burunda ve çenede kahverengi lekeler oluşur. Bu gebe kadınalrın yaklaşık %60’ında görülür. Özellikle esmer kadınlarda daha fazla görülür. 

Gebelik Maskesi Nedir?

Gebelik maskesi gebe kadınlarda hormonların fazla salgılanmasından dolayı yüzde kahverengi lekeler oluşmasıdır. Genelde esmer kadınlarda daha fazla görülebilir. 

Gebelik Maskesi Ne Zaman Oluşur?

Gebelik maskesi gebeliğin 4. veya 5. aylarında görülmeye başlar. 

Gebelik Maskesi İçin Krem?

Gebelik maskesi olan kadınların kullanacağı yüz kremleri veya makyaj malzemeleri gebelik maskesini daha da tetikleyebilir. Bu sebeple kullanılacak kremler veya makyaj ürünlerinin içinde kimyasal madde bulundurmaması çok önemlidir.

Gebelik Maskesi Latince?

Gebelik maskesi Latincede kloazma veya melazma olarak da adlandırılabilir.

Gebelik Maskesine Ne İyi Gelir?

Gebelik maskesi genelde doğumdan birkaç ay sonra geçer. Bazı durumlarda kalıcı olabilir. Bu yüzden hekime danışmak gerekir.

Gebelik Maskesi Nasıl Olur?

Gebelik maskesinin oluşmasının sebebi östrojen ve progesteron hormonlarıdır. Bu hormonlar hamilelik döneminde çok fazla salgılanır ve bu yüzden gebelik maskesinin oluşumuna sebep olur.

Gebelik Maskesi Oluşmaması İçin Ne Yapılması Gerekir?

Gebelik maskesi hamilelik döneminde artan hormonlardan dolayı olur ve güneş ışınları da gebelik maskesini tetikler. Bu yüzden güneşli havada fazla kalmamak gerekir. Güneş kremi kullanmak da gebelik maskesini önleyebilir. Ancak bu kesin değildir. Yine de gebelik maskesi olabilir.

Gebelik Maskesi Ne Demek?

Gebelik maskesi gebe kadınların yüzlerinde kahverengi lekelerin oluşmasıdır.  

Gebelik Maskesi Geçer Mi?

Gebelik maskesi doğumdan sonraki birkaç ay içinde geçer. Ancak bazı kadınlarda gebelik maskesi kalıcı olabilir.

Gebelik Maskesi Tedavisi?

Gebelik maskesi daha fazla ilerlemesin diye önlem alınabilir. Hekime danışarak alınan kremler kullanılarak gebelik maskesinin oluşumu önlenebilir. Ayrıca doğumdan sonra gebelik maskesi hala geçmezse doktorun yapacağı kimyasal peeling işlemleri, mikrodermabrasyon veya lazer ışını yaptırılabilir.

Gebelik Maskesi Ne Zaman Geçer?

Gebelik maskesi doğumdan sonraki 3 veya 6 ay içerisinde kendiliğinden geçer.


Gebelik Maskesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gebelik Maskesi