Gaz Sıkışması

gaz-sikismasi

Gaz çıkarmak sağlıklı bir insan vücudunun en doğal faaliyetlerindendir. Sindirim sisteminin iyi bir şekilde çalıştığının göstergesidir. Fakat bazen aşırı gaz içerikli yemeklerin yenmesi ya da sindirim sisteminin doğru bir şekilde çalışmaması sonucu bağırsaklarda ve midede gaz sıkışması yaşanabilir. Şişkin bir karın ve rahatsızlık hissi ile ortaya çıkan gaz sıkışması, şiddetli bir karın ağrısının da temel sebepleri arasındadır. Gaz sıkışması nedir? Nasıl geçer? Ağrı yapar mı gibi aradığınız pek çok sorunun cevabı sizler için araştırıldı.

Gaz Sıkışması Nasıl Geçer?

Gaz sıkışmasının neden olduğu etkenler iyi araştırılmalı ve mümkünse bu eylemlerden uzak durulmalıdır. Diyet lifi açısından yüksek değere sahip besinlere sofralarda sıklıkla yer vermek ilk adım olmalıdır. Laktoz, glüten gibi ürünlerden uzak durulmalıdır.

Gaz Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Gaz sıkışmasının en yaygın görülen belirtisi karın spazmlarıdır. Buna ek olarak kişilerin midelerinde dolgunluk hissi, karnın büyümesi, gaz çıkarma isteği ve ağrı da gaz sıkışmasını diğer belirtileri arasında yerini almaktadır.

Gaz Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Gaz sıkışmasının giderilmesi ya da tekrarlanmaması için gaz içeriği yüksek besinlerden uzak durulmalıdır. Buna ek olarak kimyonun, elma sirkesinin ve zencefilin düzenli tüketimi, gaz sancısı ve gaz sıkışmasının neden olduğu semptomları hafifletir.

Gaz Sıkışması Neden Olur?

-Besinlerin büyük lokmalar halinde alınması ve iyi çiğnenmemesi

-Çeşitli mide&bağırsak rahatsızlıkları

-Reflü

-Geçirgen Bağırsak Sendromu Hastalığı

-Çölyak hastalığı

-Gluten ya da laktoz intoleransları

-Peptik ülser

Gaz Sıkışması Abdesti Bozar Mı?

Gaz sıkışması, yellenme olarak bilinen durumları engellediği için abdesti bozacak bir unsur taşımamaktadır.

Gaz Sıkışması Ağrı Yapar Mı?

Çeşitli intoleranslar ya da mide hastalıklarından kaynaklanan gaz sıkışmaları, iç organlara baskı ve karında şişliklere neden olduğu için ağrı yapabilmektedir. Daha ileri seviyeye taşınmış oluşan gaz sıkışması ise spazmlara neden olur.

Gaz Sıkışması Adeti Geciktirir Mi?

Gaz sıkışması, mide ve karın çevresinde hastalıklara ve rahatsızlıklara neden olmakla birlikte adet dönemini geciktiren bir etkisi bulunmaz. Adet gecikmesi sıklıkla yaşanılan bir durum ise bir jinekoloji hekimine muayene olunması tavsiye edilir.

Gaz Sıkışması Bacak Ağrısı Yapar Mı?

Gaz sıkışması, karın, mide ve göğüste ağrı yapan bir durumdur. Fakat bacaklara olan etkisinden hiçbir kaynakta söz edilmemiştir.

Gaz Sıkışması Çarpıntı Yapar Mı?

Gaza sıkışması karın içerisinde ciddi şişkinliklere neden olur. Bu durum ise iç organların hacminin genişlemesine ve aynı zamanda baskı yapmasına neden olur. Dolayısı ile gaz sıkışması görülen kişilerde kalp çarpıntısı beklenen bir semptomdur.

Gaz Sıkışması Doğal Tedavisi Var Mı?

Evet. Pek çok yiyeceğin sindirime destek sağladığı bilinir. Sindirim sisteminin rahatlatılması için ise genellikle rezene, tarçın ve zencefil gibi baharatlardan destek alınabilir. Bahsi geçen baharatların günde iki fincanı geçmemek şartı ile çayı demlenip içilmesi önerilir.

Gaz Sıkışması Durumunda Ne Yapılır?

Bol su içilmeli, sindirimi hızlandıracak bitkisel çaylardan destek alınmalı ve mümkünse hareket halinde olunmalıdır.

Gaz Sıkışması Doğum Belirtisi Mi?

Evet. Her gebede aynı durum ve belirti beklenmemektedir fakat hissedilen sancılar gaz sancısı olabilir. Ayrıca normal kasılmaların da gaz sancısı ile karıştırılabileceği unutulmamalıdır.

Gaz Sıkışması Erken Hamilelik Belirtisi Mi?

Gaz sıkışması hamileliğin başladığı ilk haftalarda görülebilir. Eğer adet gecikmesi, meme hassasiyeti de gaz sancısına eşlik ediyor ise gebelikten şüphe duyulmalıdır.

Gaz Sıkışması Hangi Bölüme Girer?

Gaz sıkışması problemi ile sıklıkla mücadele ediyorsanız gitmeniz gereken hastane polikliniği Genel Cerrahi olmalıdır. Uzman doktorların uygun görmesi halinde bir alt dal olan gastroenteroloji bölümüne konsültasyon sağlanabilir.

 

Gaz Sıkışması hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gaz Sıkışması