Gastrit

gastrit

Gastrit midenin iç kısmındaki gastrik mukoza adlı zar tabakanın iltihaplanmasına verilen isimdir. Midede asidik mide suyu vardır ve bu sayede besinlerin sindirilmesini sağlar. Mide, mide suyunun asidik yapısından korunmak için ince bir zar üretir. Ancak bazı faktörler buna zarar verir ve bu yüzden mide asidi mideye zarar verir. Böylelikle gastrit problemi çıkar. Gastrit problemi karın ağrısı, mide bulantısı ve mide yanması gibi semptomlar ile kendini belli eder. Gastrit çok kısa zamanlarda ortaya çıkarsa akut gastrit denir. Ancak uzun süre boyunca bu hastalık varsa bu artık kronikleşmiş demektir. 

Gastrite Ne İyi Gelir?

Gastrit problemi olanlar gastrit diyeti yapabilirler. Böylece gastriti hafifleten yiyecekler yenir. Yoğurt, lahana turşusu, tarhana, elma sirkesi, zencefil, ananas, kekik, havuç, pancar suyu ve yeşil çay gastrite iyi gelmektedir.                      

Gastrit Belirtileri?

Gastrit belirtileri sırt ağrısı, iştahsızlık, bulantı, kusma, şişkinlik, geğirme, dışkıda kan görme ve mide ekşimesidir.

Gastrit Tedavisi?

Gastriti olan kişilerin beslenme düzeni değiştirilmelidir. Zararlı alışkanlıklardan uzaklaşılmalıdır. Hastalığın belirtileri çok şiddetli ise bir süre yemek yememek gerekir. Daha sonra ise daha hafif besinler tüketilmelidir.

Gastrit Diyeti?

Gastrit problemi için diyet yapılması önerilir. Sağlıklı gıdalar tüketilmeli ve zararlı beslenme alışkanlıklarından uzaklaşmak gereklidir. Zencefil, zerdeçal, ananas, yeşil çay ve havuç gibi besinler tüketilmelidir.

Gastrit İlaçları?

Gastrit problemi olanlar proton pompa inhibitörleri ve H2 reseptör blokeler kullanabilir. Ancak bunları doktora danışarak alınmalıdır.

Gastrit Nasıl Geçer?

Gastriti olanlar öncelikle alevlendiği zamanlarda bir şey yemeyerek midelerini dinlendirebilir. Ayrıca mideye iyi gelen besinlerden tüketilmelidir. Eğer gastrit kronikleşmişse hastalar hekime danışarak ilaç kullanabilir. 

Gastriti Olanlar Ne Yemeli?

Gastriti olanlar sigara ve alkolden uzak durmalıdır. Kahve ve çay gibi kafein içeren içecekleri de daha az tüketmelidirler. Bunun dışında meyve, sebze, lifli gıdalar, tahıllı gıdalar, tarhana, yoğurt, balık, tavuk ve Hindistan cevizi tüketmek gastrite iyi gelir.

Gastrit Ağrısına Ne İyi Gelir?

Gastriti olanlar sağlıklı gıdalar ile beslenmelidirler. Zararlı alışkanlıklardan uzak kalınmalıdır. Proton pompa inhibitörleri, H2 resepter blokerleri ilacı kullanılmalıdır. 

Gastrit Ağız Kokusu Yapar Mı?

Gastrit bakterilerden dolayı ortaya çıkar ve bundan dolayı da ağız kokusuna neden olabilir.

Gastrit B12 Eksikliği Yapar Mı?

Gastrit probleminde b12 eksikliği oluşabilir. Bu sebepten dolayı kronik gastrit hastalığı olan kişilere b12 enjeksiyonu yapılır. 

Gastrit Çarpıntı Yapar Mı?

Gastrit şişkinliğe neden olabilir. Bu yüzden de nefes darlığına ve kalp çarpıntısına sebep olabilir.

Gastrit Faranjit Yapar Mı?

Gastritin faranjit yapıp yapmadığı konusunda bir bilgi yoktur. Hekime danışmak gerekir.

Gastrit İçin Faydalı Yiyecekler?

Gastrit için sebze, meyve, yulaf ezmesi, brokoli, Hindistan cevizi, balık, tavuk, fasulye, tarhana, yoğurt, ve turşu iyi gelir.


Gastrit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Gastrit