Fundus

fundus

Fundus kelime anlamı olarak gebelik dönemini ifade eden rahmin tepe noktasıdır. Fundus ölçümleri doktor tarafından kontrol edilir ve ölçümlenir. Belirli bir değer aralığı bulunan fundusun yüksek olması ya da düşüklüğü gibi durumlar da bulunur. Fundus değeri gebeliğin kaç haftalık olduğuna dair veriler de barındırmaktadır. Fundus değeri, uzman doktor kontrolünde belirli periyotlarla bu ölçümün yapılması gerekmektedir. Bu bölge parmak kontrolü ile bakıldığında gebeliğin aylarının belli olabileceği aşikardır. Hatta parmak ölçümüyle yapılan kontrol sayesinde bebeğin kilosu ve kaç aylık olduğu da tespit edilebilir.

Fundus Ne Demek?

Fundus kelime anlamı olarak rahmin tepe noktasını ifade eder ve rahmin tepe noktası denilen bu alan, bebeğin kaç aylık olduğuna ve kaç kilo olduğuna dair veriler barındıran eski bir yöntemin de adıdır.

Fundus Masajı Nasıl Yapılır?

Fundus masajı doğumdan sonra annenin rahatlaması açısından yapılan bir masajdır ve karın üst bölgesine yapılan hafif dokunuşlarla olabilmektedir. Bu masajın şişkinliği azaltma, süt üretimini artırma, hormon dengeleme ve uyku kalitesinin artırma gibi birçok faydası da bulunmaktadır. Aile yakınları tarafından yeni doğum yapmış annelere yapılması tavsiye edilir.

Fundus Nedir?

Fundus, bebeğin cinsiyetini ve kilogramını öğrenmek amacıyla parmak muayenesi yapılan, rahmin tepe noktasının ismidir.

Fundus Nasıl Ölçülür?

Fundus ölçümünü yapması gereken kişiler doğum ebeleri ve uzmanlardır ve bu ölçüm yapılırken parmaklar ve mezuradan yardım alınır.

Fundus Ödemli Ne Demek?

Bebeğin cinsiyetini ve kilogram ağırlığının öğrenilmesine yardımcı olan bu tepe noktası, beslenme bozuklukları, hormonlar ve hareketsiz yaşam çerçevesinde şişebilir ve bu bölgede su toplanabilir. 

Fundus Yüksekliği Nasıl Ölçülür?

Fundus yüksekliği mezura ve parmak hesabıyla ölçülebilmektedir. Bu ölçüm hesabı gebelik 30. Haftaya ulaştığında en fazla 33 santimetreyi bulmalıdır. 33 santimetreden daha fazla olduğu durumlarda fundus yüksekliğinden bahsedilir.

Fundus Düşüklüğü Nedir?

Fundus düşüklüğü, fetüsün boyutunun hamileliğin belirli bir ayına gelinmesine rağmen halen belirli santimetre aralığına ulaşmaması durumunda, ultrasonografik kontroller ve bireysel doktor kontrolüyle öğrenilebilen bir durumdur.

Fundus Yüksekliği Nedir?

Fundus yüksekliği tehlikeli bir durum arz etmemektedir. Bebeğin 30. Haftaya ulaşması durumunda 33. Santimetreden uzun olması durumuna denir.

Fundus Nerededir?

Gebelik döneminde önem taşıyan bu bölge, rahmin tepe noktasındadır. Kısacası alt karın bölgesi olarak da nitelendirilebilir.Fundus hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Fundus