Frijit

frijit

Dönem dönem pek çok insanın aktif bir cinsel hayatı olmasına rağmen, cinsel ilişkiye karşı bir ön yargı ve bir soğukluk hissederler. Partnerlerin de olumsuz olarak etkilendiği bu durum cinsel rahatsızlıkların bir türüdür. Tüm uyaranlar, sevilen bir eş, tutuklu bir aşk olmasına rağmen yaşanan bu durumu sizler için ele aldık….

Frijit Anlamı Ne?

Frijit, frijidite ya da cinsel soğukluk olarak tanımlanan bir cinsel hastalıktır. Genelde kadınlar için geçerli olan bir hastalıktır. 

Frijit Kelime Anlamı Nedir?

Frijit hastalığının kelime anlamı ‘’cinsel soğukluk’’ demektir.

Frijit Nedir?

Frijit, frijidite ya da cinsel soğukluk olarak tanımlanan bir cinsel hastalıktır. Kadınlar için cinsel isteksizlik anlamına gelmektedir. Cinsel isteğin azalması cinsel uyarılara rağmen cinsel aktivitelerin az ya da hiç olmaması anlamına gelmektedir. Tıbbi bir sebebi bulunmamakla beraber kişiler arası sorunlara yol açabilmektedir. 

Frijit Neden Olur?

Cinsel soğukluk hastalığının duygusal ya da arzusal olmak üzere iki grubu mevcuttur. Bunların sebebi ağrılı cinsel birleşme, partner tarafından uyarılamama, partnerin iktidarsızlık ya da sertleşme sorunu yaşaması, hamilelik dönemi veya sonrasında yaşanan sorunlar gibi sebepleri mevcuttur. Bu sorunların arka planlarından utanma, korkma, birine ya da bir şeylere olan kızgınlık ya da kaygı veyahut endişe bulunabilmektedir.

Frijit Erkeklerde Olur Mu? 

Erkeklerde cinsel isteksizlik frijit olarak adlandırılmasa da, cinsel isteksizlik mevcut olabilir. Bu durumun %99’u psikolojiktir. Erkeklerde genelde ergenlikte yaşanan ilk cinsel deneyim ile ortaya çıkabilmektedir. Erekte sorunu, erken boşalma vb. nedenler erkeklerde cinsel sorunlara yol açabilmektedir.

Frijit Aseksüel Ne Demek?

Frijidite ve aseksüellik farklı kavramlardır. Aseksüellik bir tercih iken frijit, birçok psiokojik nedene bağlıdır. Aseksüellik kendi istek ve tercihleri doğrultusunda cinsel ilişkiden vazgeçmek, frijidite ise psikolojik sebeplerden ötürü (kültürel, dini, felsefi, uyumsuzluk vb.) sorunlarla uyarılmasına rağmen isteksiz olmasıdır.

Frijit Nasıl Anlaşılır?

Cinsel soğukluk anlamına gelen bu hastalığı bir psikolog ile konuşarak ya da kendi kendinize anlamak mümkündür. Varsa partnerinizle olan ilişkilerinizde eğer kendinizi baskılanmış, kaygılı, isteksiz hissediyor ve aklınıza –varsa- daha önce yaşadığınız olaylar, kötü tecrübeler geliyorsa, bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Frijit Belirtileri Neler?

Frijt; Cinselliğe ya da partnerinize karşı isteksizlik, korku, kaygı, endişe, daha önce yaşanan travmaların akla gelmesi, karşı tarafın cinsel yaklaşımda bulunduğunda endişe duyma gibi belirtilere sahiptir.

Frijit Bitkisel Tedavi Uygulanır Mı?

Cinsel isteksizliğe neden olan bir diğer neden de B12 eksikliği, antidepresanlar, şeker hastalığı da olabilir. Pancar, roka, trüf mantarı, kekik, lavanta karanfil, avokado gibi bitkiler aromatik olarak cinsel istek artırmaları ile de bilinir. Sade olarak veya salata olarak tüketilebilmektedirler. 

Frijit Nasıl Tedavi Edilir?

Frijit hastalığının tedavisi için başlıca önemli nokta, hastalığın sebebinin bilinmesidir. Öncelik bu sebeplerin bilinip bu doğrultuda tedavi sürecinin başlatılmasıdır. Bir terapist veya psikolog yardımı alınabilir. Partnerlerin karşılıklı olarak cinsel ilişkiden beklentileri belirlenmeli, hisler ve duygular karşılıklı konuşulmalı, nelerden ve hangi durumlardan hoşlandıkları tespit edilmeli ve bu doğrultuda cinsel ilişki yaşanması sağlanmalıdır. 

Frijit Olan Ünlüler Kimler?

Frijit olan ünlüler ile ilgili çok fazla bilgi bulunmamakla beraber, ünlü ressam ve dahi olan Leonardo Da Vinci’nin kendisini frijit olarak tanımladığı bilinmektedir.


Frijit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Frijit