Frengi

frengi

Frengi; cinsel yollarla bulaşan yaygın bir hastalıktır. Cinsel bölgelerde görülen ıslak, kırmızı, çıbanı andıran ancak ağrısı olmayan yaralarla kendisini gösterebilmektedir. Bu belirtiler cinsel yolla bulaşmakta olan farklı hastalıklarda da görülebildiğinden sifiliz adı verilen bir test ile tanı kesin olarak konulmaktadır.

Frengi Ne Demektir? 

Frengi; cinsel yolla bulaşmakta olan Treponema pallidum adındaki bakterinin neden olduğu ve tedavi gerektiren bir hastalıktır.

Frengi Nedir?

Frengi ; cinsel yolla bulaşan ve gerek cinsel sağlığı gerekse tedavi edilmemesi durumunda ölüme kadar gidebilen ciddi problem yaşatan bir rahatsızlıktır. Ancak tedavisi mümkündür.

Frengi Aşısı Var Mı?

Frengi hastalığının bir aşısı yoktur. Cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu için alınabilecek en büyük önlem cinsel ilişki sırasında korunmaktan geçmektedir.

Frengi AIDS Midir?

İkisi de cinsel ilişki yoluyla bulaşan hastalıklar olmakla beraber frengi ve AİDS hastalıkları aynı değildir. Frengi enfeksiyonunun tedavisi mümkünken, AİDS hastalığı için hastalığın ilerlemesini önlemek dışında bir tedavi yöntemi henüz bulunmamaktadır.

Frengi Ağız Yoluyla Bulaşır Mı?

Frengi cinsel yolla bulaşan tüm hastalıklar gibi direkt temas halinde bulaşmaktadır. Bu nedenle vajinal, anal ve oral yollarla bulaşması mümkündür.

Frengi Hastaları Askerlik Yapabilir Mi?

Bu sorunun cevabı net değildir. Hastalık evrelerine göre hekimin vereceği onay doğrultusunda askerlik hizmeti yapılabilmektedir.

Frengi Belirtileri Nelerdir?

Frengi hastalığının ilk dönem belirtileri özellikle cinsel bölgede meydana gelen ve 2 ile 6 hafta arası varlığını sürdüren ağrısız ve acısız yaralardır. Bunlar dikkate alınmadığında görülecek daha ciddi yan etkiler ise; halsizlik, ateş, kilo kaybı, ciltte kaşıntılı olmayan döküntüler, ağız içi yaraları gibi problemlerdir.

Frengi Cilt Belirtileri Nelerdir?

Frengi hastalığı için ilk aşamada ciltte görülen belirtiler cinsel organda meydana gelen uzun süreli yaralar ve kabarmalardır. Sonraki aşamada ise özellikle el ve ayaklarda görülen kaşıntılı olmayan döküntüler şeklinde kendini belli eder.

Frengi Cinsel Yolla Bulaşır Mı?

Frengi özellikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Cinsel ilişki sırasında korunmak hastalığa yakalanmamak adına önemlidir.

Frengi Kanda Çıkar Mı?

Frengi hastalığı, yapılacak kan testi ile ve yaradan alınacak olan sıvı örneği ile tespit edilmektedir.

Frengi Evliliğe Engel Mi?

Frengi hastalığı için belirlenen evrelerde tedavilerle beraber hastalık son bulduğunda, enfeksiyonun geçip geçmediğinin anlaşılabilmesi için 3, 6, 12 ve 24. Aylar olmak üzere kan ve idrar tahlilleri yapılarak gözlem altında tutulmaları gerekmektedir. Tamamen bakteri vücuttan atıldığında cinsel olarak herhangi bir sorun yaşanmayacağından evlilik için engel teşkil etmemektedir. Ancak hastalık tekrarlanabileceğinden korumalı olarak cinsellik devam ettirilmeli ve partnere konu ile ilgili bilgi verilmelidir.

Frengi İçin Hangi Testler Yapılır?

Frengi hastalığının tanısı için kan testleri ve sıvı örneklerinin incelenmesi gerekmektedir.

Frengi Kendiliğinden Geçer Mi ?

Frengi hastalığının ilk aşamasında görülen yaralar genellikle dikkate alınmaz ve bu durum daha ciddi sorunlara ve hastalığın ilerlemesine sebebiyet verir. Frengi hastalığına sebep olan enfeksiyonlar kendiliğinden geçmez. Uzmanlarca yapılacak testler sonucunda hastalığın evresine göre tedaviye başlanılması gerekmektedir.


Frengi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Frengi