Folik Asit

folik-asit

Folik asit, vücudun ihtiyacı olan temel vitamin değerlerinden bir tanesi olarak bilinmektedir. Kan hücrelerini yapımında etkili olan folik asit, kişilerin yaşamının her döngüsünde yeteri kadar vücutta olmalıdır. Folik asidin eksikliği durumlarında kişilerde her zamankinden farklı bir yoğunluk ve halsizlik gibi etkiler meydana gelebilmektedir.

Folik Asit İçeren Gıdalar Hangileridir?

İnsan vücudunda yeteri miktarda olması gereken bu asidin doğal yollarla alınması gerektiği yerlerde mutlaka daha çok pancar, ceviz, tahin, çilek, yumurta, kuru fasülye gibi besinler tüketilmelidir.

Folik Asit Faydaları Nelerdir?

Folik asitin insan vücuduna olan faydaları arasında ‘depresyon riskini azaltması, erken doğum riskini yok etmesi, kalp rahatsızlığını gidermesi’ gibi etkiler yer alıyor.

Folik Asit Düşüklüğü Nedir?

Folik asidin normal seviyelerden daha az olması durumunda kişilerde kansızlık, nefes darlığı, halsizlik gibi etkiler yaratan durumdur.

Folik Asit Yan Etkileri Nelerdir?

Dışarıdan takviye olarak alınan ya da beslenme şekli ile fala miktarda alınan folik asidin bazı yan etkileri de bulunabilir. Bu yan etkiler arasında ise genellikle ‘karın kasların kramp, mide problemleri, mide bulantıları, sinirli olma hali’ gibi etkiler görülebilir.

Folik Asit Nelerde Bulunur?

Pek çok besin içerisinde bulunmakla birlikte folik asit açısından zengin olan besinler arasında ‘mercimek, fasulye, ay çekirdeği, badem, susam, portakal, greyfurt, mandalina, keten tohumu, karaciğer, lahana, kuşkonmaz, bamya, brokoli’ yer almaktadır.

Folik Asit Ne İşe Yarar?

Folik asit, kalp krizi riskini engellemekle birlikte, yeni kan yapımını hızlandırır. Aynı zamanda stresi azaltır ve felç riskini yok eder.

Folik Asit Adet Geciktirir Mi?

Folik asit vücutta adet gecikmesine neden olmamakla birlikte, adet gecikmesini altında yatan pek çok faktör bulunabilir ve bu nedenlerin araştırılması önemlidir.

Folik Asit Cilde İyi Gelir Mi?

Folik asit hücre onarımı ve dokuların gelişmesi için önem taşımaktadır. Vücutta yeteri kadar bulunması durumunda cilt kırışıklıklarının giderilmesine yardımcı olabilmektedir.

Folik Asit Çarpıntı Yapar Mı?

Folik asidin vücutta olması gerekenden daha fazla bulunması durumlarında kalpte rahatsızlık verici olmayacak şiddette çarpıntı meydana gelebilir.

Folik Asit Depolanır Mı?

Folik asit, diğer bilinen mineral ve vitaminlerin aksine vücutta depolanabilen bir vitamin değildir. Düzenli ve yeterli beslenme yöntemi ile her gün alımı sağlanmalıdır.

Folik Asit Değeri Kaç Olmalı?

Folik asit miktarı yetişkin kadınlar ve erkeklerde en az 5 gram olmalıdır. En fazla olması gereken miktar ise genelde 18’i geçmemelidir.

Folik Asit Gebelikte Ne İşe Yarar?

Hamilelik süresi boyunca yeteri kadar alınan folik asidin özellikle bebek sağlığı için önemi büyüktür. Folik asit, anne karnında ki bebeğin omurgasına ve beyin gelişimine fayda sağlamaktadır.

Folik Asit hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Folik Asit