Fitoterapi

fitoterapi

Fitoterapi son zamanlarda modern tıp arasına giren, bitkiler kullanılarak yapılan tedavi yöntemidir. Modern tıp ile bitkiler birleştiriliyor ve hastalıklara bitkisel tedavi uygulanıyor. Fitoterapi aslında hastalıkların gelmesini önleyici özelliktedir. Fitoterapi uygulaması uzmanlık gerektirir. Fitoterapi uygulamak için hasta önce muayene edilir. Hastanın tedavisi için gerekli olan bitkiler ile tedavi başlar. Fitoterapi göz, kadın, cilt, endokrinoloji, metabolik, nörodejeneratif, gastroenteroloji ve onkolojik hastalıklarda kullanılır. Ayrıca fitoterapi yağların ve karbonhidratların yakılmasını da sağlar ve zayıflamaya da yardımcı olur.

Fitoterapi Nedir?

Fitoterapi bitkisel tedavi olarak da bilinir. Fitoterapi modern tıpta bitkilerin faydalarından yararlanarak hastalıkların tedavi edilmesini sağlar. Birçok hastalıkta kullanılan fitoterapi zayıflamaya da yardımcı olur.

Fitoterapi Cihazı Fiyatları?

Fitoterapi cihazının fiyatları 3.500 lira ile 6.000 lira arasında değişmektedir.

Fitoterapi Hangi Hastanelerde Var?

Fitoterapi uygulaması birçok hastanede mevcuttur. Ankara’da Doç. Dr. Kenan Şener Muayenehanesi, Dyt. Zehra Ziya Danışmanlık Merkezi, Uzm. Dr. Mehmet Fatih Somuncu Muayenehanesi ve Dyt. Feyza Kutlu Beslenme ve Diyet Danışmalığı Merkezi’nde fitoterapi uygulaması vardır. İstanbul’da Kadıköy Ağrı Merkezi, Kadıköy Fizyorem fizik Tedavi Merkezi, Yeniyüzyıl Hastanesi Gaziosmanpaşa Hastanesi, Dr. Melek Vuslat Özdoğan Muayenehanesi, Şafak Tıp Merkezi ve KLIİNİK360 Dr. Yıldıray Tanrıver Muayenehanesinde fitoterapi uygulaması vardır.

Fitoterapi Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

Fitoterapi tedavisi mide hastalıkları, bağırsak hastalıkları, kanser çeşitleri ve kanser sonrası, kalp ve damar hastalıkları, prostat kanseri ve hastalıkları, kısırlık, kadın hastalıkları, hormon hastalıkları, migren ağrıları ve baş ağrısı, şeker hastalıkları, böbrek hastalıkları, cilt hastalıkları, alerjik hastalıklar, romatizma hastalıkları, osteoporoz hastalıkları, idrar yolu hastalıkları, astım, solunum hastalıkları ve göz hastalıklarında kullanılır. Ayrıca metabolik rahatsızlıkların da giderilmesini sağlar. Yağ ve karbonhidrat yakılmasını hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.

Fitoterapide Kullanılan Bitkiler ve Faydaları?

Fitoterapide sarı kantaron, yaban mersini, guarana, ekinezya- kirpi otu, yeşil çay, rezene ve kuşburnu kullanılır. Bunların faydaları;

Sarı kanteron: uyku problemleri, bronşit, böbrek hastalıkları ve safra kesesi hastalıklarında kullanılır. Ayrıca kas ağrılarını dindirir ve ateş düşürür.

Yaban mersini: idrar yolu enfeksiyonu ve ishal için kullanılır. Ayrıca kansere karşı koruyucudur, kolesterole iyi gelir.

Guarana: Kolesterolü düşürür. Zayıflamaya yardımcı olur.

Ekinezya- kirpi otu: Ağrı kesicidir, egzama ve başka cilt hastalıklarına karşı iyi gelir. Vajinal hastalıkların tedavisinde kullanılır. Stres ve anksiyete gibi psikolojik hastalılara da iyi gelir.

Yeşil çay: İrritable bağırsak sendromuna iyi gelir. Kansere karşı koruyucudur. Göbek bölgesindeki yağlanmaya iyi gelir.

Rezene: göz hastalıklarına iyi gelir. Kan basıncını düşürür, cilt problemlerine iyi gelebilir. Regl döneminde ağrı kesici özelliği vardır.

Kuşburnu: romatizmaya, obeziteye ve diyabete iyi geliri. Enfeksiyonlara karşı koruyucu özelliği vardır.

Fitoterapi Nedir ve Nasıl Yapılır?

Fitoterapi bitkisel tedavi anlamına gelir. Faydalı bitkiler kullanılarak hastalıkla tedavi edilir veya hastalıklar önceden önlenir. Fitoterapi doktor reçetesi ile beraber ot, çay, kapsül ve tablet olarak kullanılır. Ayrıca losyon veya krem olarak da kullanılır.

Fitoterapi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Fitoterapi