Fibromiyalji

fibromiyalji

Fibromiyalji, tanısı zor ve teşhisi genelde konulan, tedavisinin karmaşık ve güç olduğu, vücudun genel olarak hassas ve yorgun hissedildiği, kas ve kemik ağrılarının bulunduğu bir hastalıktır. Direkt olarak fibromiyalji teşhisi koymak zordur çünkü belirtileri diğer hastalıklar ile benzer görülmektedir. Fakat tedavi için uygun ilaçlar doğrultusunda yapıldığında kişinin yaşam kalitesini artırmak mümkündür.

Fibromiyalji Nedir?

Fibromiyalji, kişinin kronik olarak yorgun, kas ve kemik ağrısı hissettiği, uyku problemleri yaşadığı bir hastalıktır.

Fibromiyalji Tedavisi Nelerdir?

Fibromiyalji ilaçla tedavi edilebilen bir hastalıktır. Bu ilaçlar kişinin vücudundaki stres seviyesini, ağrıları azaltmaya yöneliktir. İlaçla tedavinin yanı sıra fiziksel tedaviler, egzersizler de önerilmektedir. 

Fibromiyalji İlaçları Nelerdir?

Fibromiyalji ilaçları doktor ile verilmekte olup kişilere göre değişmektedir,

Fibromiyalji Noktaları Nelerdir?

Fibromiyalji noktalarından bazıları; başın arkası, omuz üstleri, üst göğüs, kalçalar, dizler ve dirsekler olarak bilinmektedir.

Fibromiyalji Belirtileri Nelerdir?

Vücutta bulunan 18 tetikleme noktasından 11i'nde hassasiyet bulunması ve ağrı olması Fibromiyalji teşhisinde en önemli noktadır. Bu ağrıların dışında sürekli yorgunluk ve uyku hali, dinlenememişlik hissi, baş ağrısı, anksiyete gibi durumların da olması Fibromiyalji belirtileri arasında yer almaktadır.

Fibromiyaljiye Ne İyi Gelir?

Fibromiyaljiye iyi gelen şeyler arasında dopamin ve seratonin seviyenizi yükseltecek durumlarla ilgilenmek bulunmaktadır.

Fibromiyalji Atakları Nasıldır?

Fibromiyalji ataklarında ağrılar, yorgunluğun artması, uyku kalitesinin düşmesi, vücutta şişkinlik ve uyuşukluk ve karıncalanma görülmektedir.

Fibromiyalji Atakları Ne Kadar Sürer?

Fibromiyalji atakları kişiden kişiye göre değişmekle beraber

Fibromiyalji Beslenme Nasıldır?

Fibromiyaljide beslenme bolca su ile sebzenin etten daha fazla tüketilmesi gerekmektedir.

Fibromiyalji Baş Ağrısı Olur Mu?

Fibromiyaljide de baş ağrısı hissedilmesi mümkündür. Bu ağrı özellikle ense tarafında mevcuttur,

Fibromiyalji Cinsel İsteksizlik Yapar Mı?

Fibromiyalji ağrı ve mutsuzluklarla kendini gösteren bir hastalık olduğundan bu durumların sonucunda cinsel isteksizlik de görülmektedir.

Fibromiyalji Çözümü Nedir?

Fibromiyaljinin çözümleri arasında dengeli beslenme, düzenli uyku, egzersiz ve meditasyon yapma bulunmaktadır.

Fibromiyalji Diyeti Nasıldır?

Fibromiyalji diyetinde kepek içeren tahıllar, yağı azaltılmış süt ürünleri, yağsız protein ve taze meyve ve sebzelerin tüketilmesi mevcuttur. Uygulanacak diyette şeker miktarı da azaltılıp kilo kontrolü yapılmalıdır.

Fibromiyalji Evde Nasıl Tedavi Edilir?

Evde kendinizce yapacağınız beslenme şeklinizi düzeltme, egzersiz ve meditasyonlar ve bol su tüketimi fibromiyaljiyi evde tedavi etmenize yardımcı olacaktır.

Fibromiyalji Geçer Mi?

Fibromiyalji, hayatınızı düzenlemeniz, ilaçlarınızı düzenli olarak kullanmanız durumunda büyük ölçüde azalıp, yaşam kalitenizi artıracaktır.

Fibromiyalji Genetik Mi?

Yapılan araştırmalar sonucunda fibromiyaljinin genetik olduğu bilinmektedir.

Fibromiyalji Göze Vurur Mu?

Fibromiyalji, göz ağrısına da yol açmaktadır.

Fibromiyalji Hastalarının Yapmaması Gerekenler Nelerdir?

Fibromiyalji hastaları, ilaçlarını düzenli kullanmalı, fazla kafeinden uzak durmalı, düzenli ve dengeli bir beslenme programı izlemeli ve egzersiz, meditasyon, kendini mutlu edecek durumlara yoğunlaşmalıdır.

Fibromiyalji Hastaları Nasıl Beslenmeli?

Fibromiyalji hastaları, aşırı kafein ve şekerden uzak durmalıdır. Kepekli tahıllı ürünler, süt ve süt ürünleri, bolca sebze tüketiminde bulunmalıdırlar.


Fibromiyalji hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Fibromiyalji