Fibroadenom

fibroadenom

Fibroadenom kadınlarda memede ortaya çıkan bir tümör türüdür. Yaygın bir tümör türü olmasına rağmen iyi huyludur ve kansere neden olmaz. Genelde ağrısızdır ve cildin altında kolayca hareket eder. El ile muayenede kolay kolay belli olmaz. Ancak uzman doktorlar tarafından anlaşılır. Fibroadenomlar 4 çeşittir. Bunlar basit fibroadenom, juvenil fibroadenom ( 10 ve 18 yaşlarındaki kişilerde ortaya çıkabilen en yaygın fibroadenomdur. Büyüme riski vardır ancak genelde zamanla küçülür.), kompleks fibroadenom ( hızlı bir şekilde büyüyen fibroadenom), dev fibroadenom ( 5cm kadar büyük olan fibroadenomdur, ameliyatla alınması gerekir.) Kışı el ile muayenede sertlik hissediyorsa hekime danışmalıdır.

Fibroadenom Nedir?

Fibroadenom iyi huylu meme tümörüne verilen addır. Kansere neden olmayan fibroadenom 1 veya 2 cm boyutundadır. Bazı durumlarda 5 cm' den daha büyük olabilir. Cildin altında hareket eder. Uzman doktorlar tarafından teşhis edilir.

Fibroadenom Belirtileri Nelerdir?

Fibroadenomlar ağrılı değildir. Ancak bazı kişiler el ile muayenede memede sertlik hissedebilir. Memede yuvarlak şekilli ve hareketli kitle hissedilir. Bazı kişilerde ağrı olabilir. Ancak fibroadenom meme kanserine neden olmaz. Bu yüzden meme çevresinde ve ucunda akıntı, kızarıklık, şişkinlik ve tahriş olmaz.

Fibroadenom Neden Olur?

Fibroadenom yani memede iyi huylu tümörün oluşmasının nedeni pek bilinememektedir. Genelde ergenindeki kişilerde ortaya çıkar. Bunun dışında hamilelikten sonra ortaya çıkabilir ve menopoz bittikten sonra kendi kendine kaybolur. Bu sebeple hormonların fibroadenoma neden olduğu düşünülür.

Fibroadenom Ağrı Yapar Mı?

Fibroadenomlar ağrı yapmadığı bilinir. Ancak bazı kişilerde özellikle dev fibroadenom veya kompleks fibroadenom olan kişilerde ağrıya neden olabilir. Ayrıca fibroadenomların adet döneminde ağrı yaptığı bilinir. Bunun nedeni de hormonlardır.

Fibroadenom Ağrısı Nasıl Geçer?

Fibroadenomlar genelde ağrıya neden olmazlar. Ancak çok ağrı olursa hekime danışmalı ve hekimin önereceği ilacı kullanmak gerekir.

Fibroadenom Büyür Mü?

Fibroadenomlar 1 veya 2 cm büyüklüğündedir. Bazı kişilerde 5 cm e kadar büyüyebilir. 5 cm kadar olan Fibroadenomlara dev Fibroadenomlar denir. Dev Fibroadenomlar ağrıya ve sertliğe neden olur. Bu sebeple alınması gerekir.

Fibroadenom Biyopsi Gerekli Mi?

Fibroadenomlarin teşhis edilmesi için muayene yeterli olmayabilir. Fibroadenom patolojik bir terim olduğu için biyopsi ve patoloji şarttır.

Fibroadenom Çoğalır Mı?

Fibroadenom iyi huylu meme tümörüdür. Genellikle 15 ile 40 yaş arası kadınlarda görülür. Tek sayıda olabileceği gibi çok sayıda da olabilir.

Fibroadenom Kansere Çevirir Mi?

Fibroadenomlar iyi huylu meme tümörüdür. Kansere çevirmez. İlaç ile tedavi edilir. Ancak bazı durumlarda 5 cm e kadar büyüyen Fibroadenomlar tedaviye yanıt vermez. Bundan dolayı alınması gerekir.

Fibroadenom Emzirmeye Engel Mi?

Fibroadenomlar iyi huylu tümörlerdir. Kansere neden olmaz. Emzirmeye engel olup olmadığı pek bilinmemektedir. Uzman hekime danışmak gerekir.

Fibroadenom Gebelikte Büyür Mü?

Fibroadenomlarin ortaya çıkma sebebinin hormonlar olduğu bilinmektedir. Özellikle hamilelik döneminde ve emzirme döneminde fibroadenomlar büyüyebilir.

Fibroadenom Hamileliği Etkiler Mi?

Fibroadenomlar genellikle hormonlardan dolayı ortaya çıkabilen iyi huylu tümörlerdir.  Hamilelik döneminde de hormonlar artacağı için Fibroadenomlar çıkabilir.

Fibroadenom Hızlı Büyür Mü?

Fibroadenomlar özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde büyüyebilir. Bunun sebebi hormonlardır.

 

Fibroadenom hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Fibroadenom