Fetüs

fetus

Kadın üreme hücresi olan yumurta, erkek üreme hücresi olan sperm ile karşılaştığında döllenir ve rahme düşer. Böylece gebelik başlar. Gebeliğin ilk iki haftalık dönemine zigot denir. Bu dönemde 23 erkek kromozomu ve 23 dişi kromozomu birleşir ve hücre oluşturur. Ardından hücre hızlıca bölünür ve çoğalır. Bu dönemde bebeğin organları oluşmaya başlar. Daha sonra embriyo dönemi başlar. Embriyo gebeliğin 2. haftasından 8. haftasının sonuna kadar olan dönemdir. Bu aşamada bebek biraz büyür ve şekillenir. Bu dönemde bebek hareketlidir. Gebeliğin 9. haftasından doğuma kadar olan döneme de fetüs denir. Fetüsün ilk zamanlarında kafası büyük ve gözleri birbirine uzaktır. Bacakları da kısadır. Daha sonra fetüs iyice büyür ve artık bebek olarak anılır. 

Fetüs Pozisyonu Nedir?

Hamileliğin son aylarında fetüs baş aşağıya gelecek şekilde durur. Buna sefalik poizsyon denir. Böylece normal yani vajina yollu doğum olur. 

Fetüsün Gelişimi?

Gebeliğin 9. Haftasından doğuma kadar olan döneme fetal dönem denir. Bu dönemde fetüsün gözleri, burnu, burun delikleri, kulakları gelişir. Kilo alınır. Kalp 4 odacık halinde bölünür. Organlar gelişir. Kol ve bacaklar gelişir. Bebek yavaş yavaş büyümeye başlar. Hareket eder. Parmaklar açılır. ayaklar gelişir. Ağızda emme refleksi başlar. Cinsiyet belli olur. Akciğerler gelişir. Kafayı hareket ettirebilir. Kordon büyür. Kız bebeklerde yumurtalar ve tüpler oluşur. Erkek bebeklerde penis oluşur. Bebeğin koklama, duyma, görme, dokunma, tat alma duyuları gelişir. Kaşlar ve dudaklar belli olmaya başlar. Bebeğin cildi düzelmeye başlar. Böbrekler gelişir. Karaciğer fonksiyonlarını yerine getirmeye başlar. Bebeğin boyu ve kilosu artar.

Fetüs Evreleri?

Hamilelik ovum evresi, embriyo evresi, ve fetüs evresi olarak 3’e ayrılır. Fetüs 9. Haftadan doğuma kadar olan dönemdir.

Fetüs Nedir?

Hamileliğin 9. Haftasından doğuma kadar olan döneme fetüs denir.

Fetüs Acı Verir Mi?

Hamileliğin son döneminde yani fetüs döneminde bebek hızlıca büyür ve kilo alır. Bu dönemde annede kusma, kabızlık, baş ağrısı, bel ağrısı, sırt ağrısı gibi birçok rahatsızlık ortaya çıkar.

Fetüs Boyu Kaçtır?

Fetüsün boyu hamileliğin 7. ayında 34 cm civarı olur.

Fetüs Canlı Mıdır?

Fetüs canlıdır. Doğuma kadar gelişim gösterir.

Fetüs Cinsiyeti Oluşumu Nasıldır?

Hamileliğin 3.4 aylarında bebeğin cinsiyeti öğrenilir.

Fetüs Hareketleri?

Fetüs günde ortalama 150 kez hareket eder.

Fetüs Kaçıncı Haftada Görülür?

Hamileliğin 9. Haftasından itibaren fetüs oluşur.

Fetüs Mü Önce Embriyo Mu?

Hamileliğin 2. haftasından 8. Haftasına kadar olan dönem embriyo, 9. haftasından doğuma kadar olan dönem fetüstür.

Fetüs Ne Zaman Canlanır?

Bebeğin hareketleri hamileliğin 7. Haftasında başlar.

Fetüs Ölümü Nasıl Anlaşılır?

Ultrasonda bebeğin kalp atışları duyulmazsa öldüğü anlaşılır.

Fetüs Ölümü Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin hareketlerinin azalması, kalp atışının durması, annede kanama olması fetüsün ölümünün belirtilerindendir.

Fetüs Ölümü Nedenleri Nelerdir?

Kromozom bozuklukları, genetik hastalıklar, preeklampsi, eklampsi, kan uyuşmazlığı, sifiliz, enfeksiyon, göbek kordonu ile ilgili sorunlar, plasentayla ilgili sorunlar ve benzeri hastalıklar fetüs ölümüne neden olur.


Fetüs hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Fetüs