Fallop Tüpü Tıkanıklığı

fallop-tupu-tikanikligi

Kadınlardaki üreme organlarından birisi olan follop tüpleri uterusun üst köşelerinden yumurtalıklara kadar uzanır. İki tanedir ve ikisi de 10 cm uzunluğundadır. Fallop tüplerine uterus tüpleri de denebilir. Fallop tüpleri bazı hastalıklar veya problemlerden dolayı tıkanır. Fallop tüpü tıkanıklığının en büyük belirtisi kısırlıktır. Fallop tüpü tıkanık olduğunda tüpler yumurtayı içine alamaz ve döllenme engellenir. Yumurtanın rahme ulaşması da engellenir. Dış gebeliğe de yol açabilir. Tedavi edilmesi gereken bir durumdur.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Bitkisel Tedavi?

Fallop tüpü tıkanıklığı tedavisi için C vitamini alınabilir. Sarımsak, zerdeçal, tarçın, havuç, yumurta, papaya, mango ve ıspanak da iyi gelir.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Tedavisi?

Fallop tüpü tıkanıklığı tedavisi selektif salpingografidir. Bu yöntemle fallop tüplerine su fışkırtılır ve tıkanıklık açılır.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Nedenleri?

Rahimde ve diğer organlarda enfeksiyon, rahim duvarının kalınlaşması, hamileliğin düşükle sonlanması, karın içi yapışıklıklar, daha önceden geçirilen tüp ameliyatı, dış gebelik, rahimde miyom, tüpleri bağlatmak, daha önceden geçirilen tüberküloz, vajinada enfeksiyon olması, vajinada verem, rahimde polikistik over olması, doğuştan gelen anormallikler fallop tüpü tıkanıklığına neden olur.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Açılır?

Selektif salpingografi adlı yöntem ile fallop tüpü tıkanıklığı olan hastaların vajinasından içeri ucunda kamera olan alet gönderilir. Tüplerin içine su fışkırtılır. Böylece tıkanık tüpler açılır.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Belirtileri?

Fallop tüpü tıkanıklığının en önemli belirtisi gebe kalamama yani kısırlıktır. Ayrıca adet ağrısının çok olması, kasık ağrıları ve sancıları, rahimde çikolata kistinin olması ve rahimde enfeksiyon olması fallop tüpü tıkanıklığının belirtilerindendir.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Ameliyatı?

Çeşitli nedenlerle tıkanan fallop tüplerini çeşitli yöntemlerle yapılan tedavisi mümkündür. Bu yöntemler arasında en çok bilinenleri ise 'açık ameliyat, histereskopi, laparoskopi ve robotik cerrahi'dir.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Nasıl Anlaşılır?

Fallop tüpünün tıkanık olduğunu anlamak için rahim filmi yani HSG çekilir. Rahim filminde tüpler görülmeyebilir. Bu yüzden rahim ağzından içeri sıvı verilir ve bu esnada röntgen çekilir. Rahim içinden patolojik dokular alınır. Bu sayede fallop tüpü tıkanıklığı teşhis edilir.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı Bitkisel Çözümler?

Fallop tüpü tıkanık olan kadınların sarımsak, zerdeçal, tarçın, papaya ve ıspanak tüketmesi önerilir. C vitamini içeren besinler de fallop tüpü tıkanıklığına iyi gelir.

Fallop Tüpü Neden Tıkanır?

Fallop tüplerinin tıkanmasının nedenleri enfeksiyon, spiral kullanımı, düşük yapma, dış gebelik, doğumdan sonra enfeksiyon kapma, karın içi yapışıklık olması, çikolata kisti olmasıdır.


Fallop Tüpü Tıkanıklığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Fallop Tüpü Tıkanıklığı