Erken Membran Rüptürü

erken-membran-rupturu

Doğum normalde hamileliğin 37. ve 40. Haftalarında gerçekleşir. 7. Haftadan önce olan doğuma erken doğum veya erken membran rüptürü denir. Doğumların yüzde 10’u erken doğumdur. Erken membran rüptürüne servikal yetmezlik, rahimde anormal durumlar, çoğul gebelikler, annenin rahminde spiral olması, annede ciddi kronik hastalıklar olması, kötü ev sağlıksız beslenme, sigara ve alkol kullanma, annenin çok genç veya çok yaşlı olması, enfeksiyonlar ve önceki gebeliklerde erken doğum yapmak neden olur. Gebeliğin henüz sonuna gelmeden annede kanama olması, rahim ağzında açıklık olması, rahim kasılmaları ve sancıların olması erken doğumun belirtilerindendir. Gebeliğin 34. Haftasından sonra doğum olduğunda bebekte büyük riskler olmaz. Ancak daha erken doğumlarda bebeğin sağlığı risk oluşturabilir.

Erken Membran Rüptürü Belirtileri Nelerdir?

Hamileliğin henüz sonlarına gelmeden annede görülen rahim ağzı açıklığı, vajinal kanamaların olması, rahimde kasılmaların olması, sancıların olması ve suyun gelmesi erken doğumun belirtilerindendir. 

Erken Membran Rüptürü Ne Demek?

Gebeliğin 37. ve 40. haftalarında gebelik sonlanır ve doğum başlar. Ancak 37. haftadan önce başlayan doğumlar erken doğum ya da erken membran rüptürü olarak adlandırılır. Erken doğum bebeğin sağlığında risklere yol açabilir.  

Erken Membran Rüptürü Nedenleri Nelerdir?

Önceden erken doğum yapmak, çoklu gebelikler, annenin rahminde anormal durumlar, rahim ağzı açılması, rahimde kasılmalar olması, servikal yetmezlik olması, rahmin gerilmesi, rahim içinde doğum kontrol aleti olan spiral olması, annede ciddi kronik hastalıkların olması, enfeksiyonların olması, sigara kullanımı, alkol kullanımı, sağlıksız ve yetersiz beslenmek, annenin çok genç veya çok yaşlı olması erken membran rüptürüye neden olur. Eğer erken doğum hamileliğin 22. Haftasında olursa bunun sebebi amnios sıvısının az olmasıdır. Bu durumda bebeğin akciğerleri az gelişmiş olur ve bebekte iskelet deformiteler olur.

Erken Membran Rüptürü Nedir?

Gebelik sonlanmadan yani 37. haftadan önce doğumun başlamasına erken membran rüptürü denir.

Erken Membran Rüptürü Tanısı Nasıl Konulur?

Hamile kadınlarda aniden su gelirse hemen hekime danışmak gerekir. hekim anne adayına ultrason görüntülerine bakar. Vajinal sıvıda fetal fibronektin değerlerine bakar. Vajinadan gelen sıvının bebeğe ait olup olmadığına bakılır. Böylece erken membran rüptürü tanısı konur. 

Erken Membran Rüptürü Tekrarlar Mı?

Erken membran rüptürü tekrarlayabilir.

Erken Membran Rüptürü Sonuçları Nelerdir?

Erken membran rüptürü olduğunda bebeğin akciğerlerinde sorun olabilir. Bebek enfeksiyon kapabilir.

Erken Membran Rüptürü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Erken membran rüptürü olduğunda hamileliğin 34. haftasından sonraysa doğum başlatılır. Bebekte herhangi bir sorun oluşmaz. Ancak 34. haftadan önceyse bebeğin akciğer gelişmesi tamamlanmadığı için bebeğin akciğer gelişiminin hızlanması sağlanır.


Erken Membran Rüptürü hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Erken Membran Rüptürü