Erektil Disfonksiyon

erektil-disfonksiyon

Tıp literatüründe erektil disfonksiyon olarak bilinen durum, halk tabiri ile iktidarsızlık ya da sertleşme sorunu olarak isimlendirilir. Cinsel birleşmenin olması için penisin belirli bir sertlik derecesine gelmesi gerekmektedir. Zaman zaman sertleşme sorunlarının görülmesi normal karşılanabilir. Bu durumda erkek bireylerin stres altında kalıp kalmaması, ya da çeşitli kaygıları dolayısı ile ortaya çıkabilir.

Fakat bakıldığında normal karşılanan bu durumun sürekli bir hale gelmesi, erektil disfonksiyonun bir belirtisi olarak görülebilir. Pek çok toplumda sık rastlanılan erektil disfonksiyon yani sertleşme bozukluğu,  konuşulmayan ve çare aranmayan bir konudur. Bu nedenle rahatsızlığın çözüme kavuşturulması oldukça geç bir tarihe kalınabilir. Bu durum karşısında bireyler içe kapanık ve mutsuz bir hal içerisine girebilmektedirler.

Erektil Disfonksiyon Nedir?

Erektil disfonksiyon bir çok toplumda, erkek bireylerde sıklıkla rastlanılan bir cinsel işlev bozukluğudur. Cinsel birleşmenin sağlanabilmesi için penisin belirli bir sertlik seviyesine gelmesi gerekmektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı sertleşme olmaması cinsel ilişkini yaşanabilmesini imkansız hale getirir. Bu durumda da halk tabiri ile hepimizin bildiği iktidarsızlık söz konusu olabilmektedir.

Erektil Disfonksiyon Nedenleri Nelerdir?

Erektil disfonksiyonun meydana gelmesinde fizyolojik ve psikolojik etkenler söz konusu olabilmektedir. Fiziksel nedenler arasında ‘damar hastalıkları, multiple skleroz, alkolizm, böbrek rahatsızlıkları, şeker hastalığı ve nörolojik bozukluklar’ yer almaktadır. Psikolojik etkenlere bakıldığında ise ‘stres, kaygı, mutsuz bir ilişki, toplumsal baskı, endişe’ yer alabilmektedir.

Erektil Disfonksiyon Yapan İlaçlar Nelerdir?

Kullanılan bazı ilaçların sertleşme bozukluğu gibi istenmeyen yan etkileri bulunabilir. Sertleşme bozukluğuna sebebiyet veren ilaç grupları arasında ‘sildenafil ve vardenafil’ yer alabilmektedir.

Erektil Disfonksiyon Belirtileri Nelerdir?

İktidarsızlık olarak da bilinen erektil disfonksiyonun belirtileri arasında;

-Cinsel birleşme sağlanamaması

-Ereksiyonun birleşme sırasında sonlanması

-Cinsel isteksizliğin artması

-Zevk alamama

Erektil Disfonksiyon Doğal Tedavisi Var Mıdır?

Cinsel birleşme, orgazm ya da mutlu bir ilişki gelişmesini engelleyen erektil disfonksiyonun fizyolojik nedenlere bağlı olmadan gelişen türünde doğal tedavi yöntemi arayışına girilir. Bu yöntemler yüzde yüz kesin sonuç vermeseler bile denenebilir. Genellikle bal tüketimi, anason kullanımı, tarçın kullanımı ve sirke tüketiminin erektil disfonksiyonu giderebildiği bilinmektedir.

Erektil Disfonksiyon Hangi Doktora Gidilmelidir?

Erkek üreme organı ve hastalıkları ile ilgilenen üroloji anabilim dalından randevu alınmalıdır. Eğer fizyolojik nedenlere bağlı olarak gelişen bir bozukluk yoksa gerektiğinde psikiyatriye randevu almanız talep edilebilir.

Erektil Disfonksiyon Tedavi Edilebilir Mi?

Evet. Hastanın durumu ve hastalığın seyir ve şiddetine göre değişmekle birlikte kalıcı ya da geçici tedavilere başvuru yapılabilir. Bunlar içerisinde en çok tercih edilen yöntemler ise ‘vakum aleti kullanımı, idrar kanalı ilaç uygulaması, penis içi iğne tedavisi, protez takılması, cerrahi operasyonlar’dır.

Erektil Disfonksiyon İyi Gelen Yiyecekler Hangileridir?

Kereviz, kırmızı et, çikolata, safran, çam fıstığı, bal, keçiboynuzu pekmezi gibi besinlerin erektil disfonksiyonu giderebildiği düşünülmektedir.

Erektil Disfonksiyon Neden Olur?

Başarısızlık korkusu, cinsel bilgi açısından eksikler, ev ve işle alakalı sorunlar, istenmeyen eş, sevişme sırasında duyulan sesler ve başka etkenlerin erektil disfonskiyonun nedenleri arasında gösterebildiği bilinmektedir.

Erektil Disfonksiyon hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Erektil Disfonksiyon