Epilepsi

epilepsi

Sara hastalığı ismiyle de bilinen epilepsi hastalığı, beyinde oluşan hasarlar nedeniyle sinyallerin normalin dışında iletilmesiyle meydana gelen bir durumdur. Bu durumda bazı komplikasyonlar gelişmekte ve kişi farklı eğilimler göstermektedir.

Epilepsi Ne Demek?

Epilepsi beyindeki nöron adı verilen beyin hücrelerinin elektrik iletimindeki kontrolsüz boşalmaları sonucu meydana gelen bir tür hastalıktır. Hasta istemediği şekillerde kasılmalar yaşar. Bilincinde kayıplar meydana gelebilir.

Epilepsi Neden Olur?

Birçok sebep epilepsiye neden olabilir. Bunlardan biri menenjittir. Uzun süre aç kalmak, uykusuz kalmak, yorgunluk, hormonal değişiklikler gibi etkiler epilepsi nöbeti geçirmek için tetikleyici unsur haline gelebilmektedir.

Epilepsi İlaçları Nelerdir?

Bazı epilepsi ilaçları arasında Valproik asit, Karbamazepin, Levatirasetam, Okskarbamazepin gibi ilaçlar yer almaktadır.

Epilepsi Nöbeti Nedir?

Epilepsi krizi beyin hücrelerinin anormal aktivitesi sonucu sinir hücrelerindeki elektriksel boşalmalar olarak ortaya çıkan bir sorundur. Kişide sarsıntılı titremelere yol açar.

Epilepsi Geçer Mi?

Bazı epilepsi hastası olan çocukların bir kısmında ilaçlarla iyileşme gerçekleşmektedir. İlaç kullanmaya karşın kişi tekrardan nöbet geçirebilir.

Epilepsi Doğuma Engel Midir?

Epilepsi hastalığı anne olmaya engel değildir fakat hem anne hem de bebek için zorlu bir 9 ay geçer. İki taraf içinde riskli bir süreçtir.

Epilepsi Ameliyatı Ücreti Ne Kadar?

Ameliyat ücreti SGK kapsamında olunup olunmamayla ve özel muayene görülüp görülmemeyle değişkenlik göstermektedir.

Epilepsinin ilk Belirtileri Nelerdir?

Epilepsinin belirtileri arasında boş bakmalar, dalgınlık, kasılmalar örnek gösterilebilir. Kişide bilinç kaybı meydana gelebilir. dişlerde kilitlenme, ağızda köpürme ve idrar kaçırma gibi durumlarda gözlenebilir.

Epilepsi Baş Ağrısı Yapar Mı?

Epilepsi baş ağrısına neden olabilmektedir. Bazen bu baş ağrısı kişinin epilepsi nöbeti geçirmesine bile sebebiyet verebilir.

Epilepsi Cerrahi Teknikleri Nelerdir?

Epilepside iki çeşit cerrahi yöntem kullanılmaktadır. İlk tercih, epileptik odağın kaldırılması yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İkincisi ise nöbet yayılım yollarının kesilmesidir.

Epilepsi Cinselliğe Olumsuz Etki Yapar Mı?

Bazı cinsel sorunlar görülebilmektedir. Hasta epilepsi nöbeti geçiriyorken cinsel organına dokunarak mastürbasyon yapma eğilimi gösterebilir.

Epilepsi Çalışmaya Engel Mi?

Sık sık sara nöbeti geçiren hastaların bazı meslek dallarını yapması imkansız hale gelebilir. Hem kendi hem de çevresinin sağlığı için bir takım tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Epilepsi Diyeti Var Mı?

Epilepsi hastalarına genellikle uygulanan diyetin ismi ketonojik diyettir. Bir uzman vasıtasıyla kontrollü olarak uygulanmalıdır.

Epilepsi Genetik Mi?

Ailesinde epilepsi olan birinde epilepsi görülme riski vardır. Epilepsi hastalığının genetik olduğuyla ilgili bir bulgu bulunmamaktadır bu durum tesadüfi olabilir.

Epilepsi Geçici Mi?

Beyindeki normal olmayan değişimler sonucu meydana gelen bu hastalık ve nöbetleri tedavi edilebilir ve geçici bir durumdur.

Epilepsi Hastalığı Belirtileri Neler?

Bayılmak, hafıza kaybı, idrar kaçırma, hafıza kaybı, titreme, bilinç kaybı epilepsi hastalığının belirtileri arasında yer almaktadır.

Epilepsi Hastalığı Neden Olur?

Epilepsi hastalığını tetikleyen durumların meydana gelmesi epilepsi hastalığına neden olabilir

Epilepsi Irsi Midir?

Epilepsi hastalığının ırsi olup olmadığıyla herhangi bir bulgu bulunmamaktadır.


Epilepsi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Epilepsi