Epididim İltihabı

epididim-iltihabi

Epididim iltihabı olarak bilinen rahatsızlık aslında halk arasında çok da fazla tanınmasa da genellikle cinsel yolla bulaşan hastalıklar kategorisinde yer alır. Bu hastalık türü yalnızca erkek bireylerde görülmektedir. Bakterilerin sebep olması dolayısı ile iltihaplanmalar oldukça acı verici bir hal alabilir. Epididim denilen bölge ise testislerin arkasında yer alan bir bölgedir. Antibiyotik tedavisi ile düzelse de oldukça sancılı bir hastalık olarak bildirilmektedir. Cinsel bulaş haricinde ise pek çok yöntemle meydana gelebilir.

Epididim İltihabı Nedir?

Epididim özellikle korunmasız cinsel ilişki sonrası gelişen ve erkeklerde görülen ciddi bir enfeksiyon hastalığıdır. Erkeklerde bulunan testislerin arka dokusunda bulunan yere epididim adı verilir. Bu nedenle bakterilerin oluşturmuş olduğu iltihap yanma gibi belirtilere de sebebiyet vermektedir.

Epididim İltihabı Antibiyotik ile Geçer Mi?

Epididim iltihabı söz konusu olduğunda bakteriler akla gelmelidir. Vücutta var olduğu bilinen iltihap öyküsü eğer otoümmin sistem rahatsızlıklarından kaynaklanmıyor ise tedavisi antibiyotik ile yapılır. Bakteriler antibiyotik tedavisi sonunda yok olmaktadır. Hekim tarafından önerilen antibiyotikler doz aşımı yapılmadan ve eksik dozda alınmadan vakti vaktine alındığı takdirde mutlaka olumlu sonuçlar doğuracaktır. İltihabın hepsi geçmese de şikayetlerin azalmasını sağlayacak kadar iyileşme etkisine sebebiyet verir.

Epididim İltihabı Neden Olur?

Cinsel ilişki başta olmak üzere epididim iltihabının gelişmesinde rol oynayan faktörler bulunur. Bu faktörler ise ‘iş gerekçesi ile gereğinden fazla ağır kaldırma, sık sık kabızlık yaşanması sebebi ile ıkınma, idrar yollarında gelişen iltihaplanmalar, korunmadan seks deneyimi yaşanması, halk arasında ince hatalık olarak bilinen verem, erkeklerin çeşitli nedenlerden dolayı sünnet olmaması, üriner bölgede kateter takılı olması, bazı ilaçların kontrolsüz kullanılması’ örnek gösterilebilir.

Epididim İltihabı Belirtileri Nelerdir?

Peniste kontrolsüz akıntıların meydana gelmesi, pelvik denen bölgede ağrı yaşanması, sık sık idrara gitme ihtiyacı hissedilmesi,  genital bölgede kaşıntı hissi, idrar yaparken ağrı, bölgede şişlik hissi en belirgin özellikleri arasındadır. Bu sebeple belirtiler dikkate alınmalı ve bu hastalıktan şüphelenen bireyler bir üroloji hekimine başvurmalıdır.

Epididim İltihabı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Epidim iltihabından muzdarip kişiler için uygulanacak tedavi yöntemleri arasında ‘düzenli antibiyotik kullanımı, ağrılı bölgeye soğuk kompres yapılması, sık sık dinlenme, bir müddet cinsel ilişkiden uzak durmak yer almaktadır.

Epididim İltihabı Nasıl Geçer?

Üroloji hekimlerinin önerdiği ilaçların düzenli kullanımı ve bir müddet boyunca cinsel ilişkiden kaçınmak, iltihabın geçmesi için oldukça etkilidir.

Epididim Enfeksiyonu Tedavisi Nasıl Olmalıdır?

İltihap oluşan epididim bölgesine buz kompresi ya da soğuk bası uygulamak, suspansuar adlı medikal kıyafetten destek alınması, üroloji hekiminin yazmış olduğu ilaçların düzenli kullanılması ile bu rahatsızlığın üstesinden gelinebilir.

Epididim İltihabı hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Epididim İltihabı