Ensefalit

ensefalit

Ensefalit beyin iltihabının tıp dilindeki adıdır. Beyin iltihabı nörolojik disfonksiyon ile ortaya çıkar. Ensefalit ya da beyin iltihabı olduğunda hastada kafa karışıklığı, görme kaybı , işitme kaybı ve nöbet olabilir. Bu durum hayatı tehdit eder. Bu hastalığın erken teşhisi ve tedavisi oldukça önem arz eder. 

Ensefalit Nasıl Bulaşır?

Beyin iltihabının en önemli nedeni viral enfeksiyonlardır. Bakteriyel enfeksiyonlar da beyin iltihabına neden olur. 

Ensefalit Tedavisi Kaç Gün Sürer?

Beyin iltihabı erken fark edilip tedaviye başlandığında birkaç günde iyileşme görülür. Ancak şiddetli ensefalit durumlarında tedavi birkaç ay sürebilir.

Ensefalit Belirtileri Nelerdir?

Ensefali yani beyin iltihabı belirtileri; yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ağrıları, kas ağrıları, yorgunluk, halsizliktir. Daha ilerleyen dönemlerde nöbet, his kaybı, felç, ışık hassasiyeti, güçsüzlük, konuşma problemleri, işitme kaybı, bilinç kaybı görülebilir. Tedavi edilmediğinde komaya yol açabilir. 

Ensefalit Bulaşıcı Mı?

Ensefalit bulaşıcı bir hastalıktır. Bakteriyel ve viral enfeksiyonlar ile ortaya çıkar. 

Ensefalit Belirtileri Nelerdir?

Ensefalit belirtileri yüksek ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı, güçsüzlük, koordinasyon güçlüğü, görme, işitme problemleri, konuşma güçlüğü ve bilinç kaybıdır. 

Ensefalit Düzelir Mi?

Ensefalit yani beyin iltihabı erken fark edildiğinde tedavisi çok daha mümkün olan bir hastalıktır. Erken tanı konulduğunda tedavi birkaç gün veya birkaç hafta sürebilir. Beyin iltihabı ilerlediğinde tedavi zorlaşabilir ve birkaç ay sürebilir. 

Ensefalit Geçer Mi?

Ensefalit tedavisi mümkün bir hastalıktır. Anti-enflamatuar ve antikonvülzan ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir. 

Ensefalit Hangi Bölüm Bakar?

Ensefalit yani beyin iltihabı belirtileri varsa vakit kaybetmeden nöroloji bölümüne gitmek gerekir. 

Ensefalit Kalıcı Hasar Bırakır Mı?

Beyin iltihabı erken fark edildiğinde ve hemen tedaviye başlandığında iyileşme daha kolay olur. Ancak hastalık ilerlediğinde ve tedaviye geç kalındığında iyileşme olsa bile kalıcı hasar bırakabilir. 

Ensefalit Komplikasyonları Nelerdir?

Ensefalit yani beyin iltihabı koordinasyon güçlüğü, yorgunluk, hafıza problemleri, görme problemleri, işitme problemleri, konuşma bozuklukları ve felce neden olabilir. 

Ensefalit Kimlerde Görülür?

Ensefalit yani beyin iltihabı her yaştan her insanda görülebilir. Ancak en çok çocuklar ve yaşlılar arasında yaygın bir hastalıktır. Çocuklar ve yaşlılar daha zayıf bağışıklık sistemine sahip oldukları için onlarda ensefalit riski daha fazladır. 


Ensefalit hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ensefalit