Endometriozis

endometriozis

Rahim içinde endometrium adı verilen tabaka vardır. Bu tabaka her ay gelişerek rahmin içerisini bebek için yaşanabilir duruma getirir.Gebelik oluşmadığı takdirde endometrium tabakası adet döneminde kanla beraber dökülür. Endometrium tabakası rahim içinde oluşur. Endometriumun rahim dışında başka bir yerde oluşması ve büyümesine endometriozis veya çikolata kisti denir. Bu hastalık ağrılı bir hastalıktır. Genelde yumurtalıklarda, fallop tüplerinde veya pelviste görülür. Üreme çağındaki çoğu kadında bu hastalık olabilir. Bu hastalık adet dönemlerinde ağrıya, ilişki esnasında ağrı, idrara çıkmada zorluk, kanama ve kısırlığa neden olabilir. Bu sebeple tedavi gereklidir.

Endometriozis Belirtileri?

Endometriozis olan kadınlarda adet dönemlerinde kasık ağrısı olabilir. İlişki sırasında kanama ve ağrı olabilir. İdrara çıkarken ağrı ve idrar kaçırma olabilir. Ayrıca ishal, kabızlık, şişkinlik, bulantı ve yorgunluk olabilir. Hatta bazı hastalarda gebe kalamamaya neden olur.

Endometriozis Tedavisi?

Endometriozisin tedavisi ilaçlarla veya ameliyatla olur. Ağrılı adet döngüsü yaşayan kadınlara ağrıyı hafifletmek için ilaçlar verilir. Hormon tedavisi yapılır ve bu sayede endometriumun kalınlaşmasını önlenir. Ya da cerrahi işlemle endometrium tabakası kesilir ve çıkarılır.  

Endometriozis Ameliyatı?

Endometriozis ameliyatı endometriozis hastalığını kalıcı olarak tedavi eder. Hamile kalmak isteyen kadınlar için ameliyat önerilir.

Endometriozis Neden Olur?

Endometriozis yani çikolata kisti genetik nedenlerden dolayı olabilir. Eğer ailede bu hastalığı yaşayan birisi varsa bu kişide de hastalığın görülme olasılığı vardır. Ayrıca adet döneminde kanın karın içine akmasından dolayı da bu hastalık ortaya çıkabilir. Ayrıca bağışıklık sistemiyle alakalı problemler vücudu enfeksiyona karşı açık hale getirir ve bu gibi hastalıkların gelişimine neden olur.

Endometriozis Nedir?

Endometriozis rahimi kaplayan endometrium tabakasının rahim dışında bir yerde büyümesi ve gelişmesidir. Bu hastalık adet döngüsünde problemlere ve ilişki esnasında ağrıya neden olur. Ayrıca ishal, kabızlık, idrar yapmada güçlük ve kısırlığa da neden olur. 

Endometriozis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endometiozis ameliyatında hastaya lokal anestezi yapılır ve hastanın karnına kesik açılır. Ardından ucuna kamera bulunan alet çikolata kistinin nerede olduğu görülür ve kist kesilerek çıkarılır.

Endometriozis Bitkisel Tedavi?

Endometriozis hastaları sağlıklı beslenme ile kistin gelişimine engel olabilirler. Çiğ meyve ve sebzeler yenebilir. Bitki çayları da iyi gelir.

Endometriozis Çeşitleri?

Endometriozisin 4 çeşidi bulunur. Bunlar; karın zarında olan endometriozis, karın zarı dışında olan endometriozis, yumurtalıklarda olan endometriozis, idrar yolunda ve makat bölgesinde olan endometriozistir. 

Endometriozis Kanser Midir?

Endometriozis yani çikolata kisti iyi huylu bir tümördür. Bu hastalık kanser değildir. Ancak endometrium kanserine dönüşme riski yüzde 1 den daha azdır.

Endometriozis Düşüğe Neden Olur Mu?

Endometirozis düşüğe neden olabilir. Kadınlarda doğurganlığı azaltabilir ve kısırlığa neden olabilir.

Endometriozis En Sık Nerede Görülür?

Endometriozis en sık yumurtalıklarda, fallop tüplerinde pelviste görülebilir.

Endometriozis Gebeliğe Engel Mi?

Endometriozis hastalığı tedavi edilmezse ileriki dönemlerde kısırlığa neden olabilir. Ancak tedavi olan kadınlar gebe kalabilir. 

Endometriozis Gaz Yapar Mı?

Endometriozis karında gaz ve şişkinliğe yol açabilir.

Endometriozis Genetik Midir?

Endometriozis genetik bir hastalıktır. Yakın ailesinde endometriozis olan birinin de endometriozis

olma ihtimali yüksektir.

Endometriozis Kanama Yapar Mı?

Endometriozis aşırı ağrılı kanamaya neden olabilir.

Endometriozis Rahim Filminde Belli Olur Mu?

Endometriozis rahim filminde ve ultrasonda belli olur.

Endometriozis Sivilce Yapar Mı?

Endometriozis yani çikolata kisti cilt bozukluklarına neden olur. Sivilce ve çıban çıkabilir.

Endometriozis Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Endometriozis tedavi edilmezse kısırlığa neden olur.

Endometriozis ve Çikolata Kisti Aynı Mı?

Endometriozis ile çikolata kisti aynı hastalıktır.

Endometriozis Yan Etkileri?

Adet döneminde fazla ağrı ve kanama, cinsel ilişki esnasında ağrı, idrara çıkmada güçlük, ishal, kabızlık ve kısırlık endometriozis hastalığın etkileridir.


Endometriozis hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Endometriozis