Endometrial Polip

endometrial-polip


Tıp dünyasında çok sık ismi geçen endometrial polip, insan vücudunun farklı dokularında rastlanabilen yapılardır. Bu tümör benzeri polipler, vücutta mukoza tabakası ile kaplı olan rahimde, rahim ağzında ve ayrıca daha birçok yerde zamanla büyüyerek birtakım sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Endometrial polip olarak adlandırılan tümör benzeri yapılar oluştuğu dokunun herhangi bir tabakasında büyür, köklenir ve dışarıya doğru tümör şeklinde çıkıntı oluşturmaktadırlar. Dokuya bir sap veya tabanları ile tutunabildikleri görülmüştür. Bu yapıların boyutları köklendikleri dokulara ve o dokunun yapısına göre farklılık gösterebilmektedir. Büyük çoğunluğu iyi huylu olan bu poliplerin aksine kanser riski yaratan kötü huylu polipler de mevcuttur. Tıbbi açıdan riskleri değerlendirildikten sonra herhangi bir sorun teşkil edebilecek durum fark edildiğinde cerrahi girişim yardımı ile alınabilmektedirler. 

Endometrial Polip Ameliyatı?

Rahimdeki polip ameliyatı, açık ve kapalı polip ameliyatı olarak iki şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Rahim ağzı ve rahim içerisinde oluşan poliplerin tedavisinde başvurulan bu yöntem, hasta için büyük önem teşkil etmektedir. Ameliyat esnasında hastaya öncelikle genel veya lokal anestezi verilerek hastanın bu operasyon esnasında bir acı hissetmemesi sağlanmaktadır. Anestezi sonrası histeroskopik görüntüleme yöntemi ile oluşan poliplerin yeri ve boyutları detaylı bir inceleme ile tespit edilmektedir. Açık polip ameliyatında, kasık bölgesinin hemen üstünden bir kesi işlemi yapılarak rahme ulaşılır ve o bölgedeki polipler cerrahi işlem ile çıkartılarak ameliyat tamamlanmaktadır. Ancak açık polip ameliyatı çok tercih edilen bir ameliyat değildir. Bunun sebebi, eğer kasık bölgesi üzerinden yapılan kesi işlemi büyük yapılırsa hissedilen acının daha fazla olacağındandır. Kapalı polip ameliyatı ise, açık ameliyata kıyasla daha kolay bir ameliyat olmaktadır. Rahim içerisine endoskopik bir işlemle girilen bu ameliyatta yine histeroskopi ile rahimdeki polipler alınmaktadır, herhangi bir kesim işlemi gerçekleşmemektedir. Bu sebeple iyileşme süreci açık ameliyata göre oldukça kısadır.

Endometrial Polip Neden Olur?

Bu poliplerin neden oluştuğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak endometrial polip oluşumu ile beraber genellikle endometrial hiperplazi de aynı anda görülmektedir. Bu sebeple, fazla salgılanan östrojenin hızından kaynaklanan bir oluşumun sebep olabileceği bilinmektedir. Bunun yanında polip oluşumunun diğer sebeplerinden sayabileceğimiz sigara kullanımı; doğum kontrol haplarının düzensiz veya fazla kullanımı, fazla doğum yapmak bu sebeplerin arasında yer almaktadır.

Endometrial Polip Alınmazsa Ne Olur?

Genelde oluşan poliplerin iyi huylu olduğu bilinmektedir ancak bu polipler çıkartılmaz ise düzensiz ve yoğun kanamalar ve ayrıca ara kanamalar devam eder, bu duruma bağlı olarak kansızlık görülebilmektedir. Hastanın sürekli halsiz ve yorgun hissetmesi, sosyal ve cinsel hayatındaki düzensizlik ve bozulmalar bu poliplerin insan vücuduna verebileceği zararlar arasındadır.

Endometrial Polip Ağrı Yapar Mı?

Düzensiz ve yoğun adet kanaması, cinsel ilişki sırasında veya sonrasında ara kanamaların kişide ağrı yapabildiği bilinmektedir. Ancak polipler ağrı yapmaz. 

Endometrial Polip Ameliyatı Sonrası Hamilelik?

Kadınlar ameliyat sonrasında gebeliğe engel olan durumun ortaya kalkmasıyla beraber doğal yollarla gebelik sağlayabilmektedirler.

Endometrial Polip Ameliyatı Sonrası Cinsellik?

Endometrial polip ameliyatından sonra 7 gün boyunca cinsel ilişkide bulunulmaması önem teşkil etmektedir.

Endometrial Polip Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Bu ameliyat genelde 15-20 dakika arası sürmektedir.

Endometrial Polip Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Normalde 15-20 dk arası süren ameliyat bazı zorlu işlemlerde süresi maksimum 35-40 dakikaya çıkmaktadır.

Endometrial Polip Gebeliğe Engel Mi?

Bu durum polip boyutuna göre değişiklik göstermektedir. Küçük polipler gebe kalmaya engel olmazken aynı durumu büyük polipler için söyleyemeyiz. Çünkü büyük polipler gebe kalmaya engel olmaktadırlar.

Endometrial Polip Geçer Mi?

Cerrahi bir işlem ile alınabilen bu polipler kalıcı değildirler.

Endometrial Polip Varken Hamile Kalınır Mı?

Küçük boyutlarda olan polipler 2cm’den küçük poliplerdir ve bu boyuttaki polipler gebe kalmaya engel olmazlar. Ancak büyük boyuttaki yaklaşık 2cm üstü polipler gebe kalmaya engel olmaktadırlar.

Endometrial Polip Kaç Mm Olmalı?

Genelde 1-2 mm olduğu bilinmektedir ancak farklı durumlarda bu boyut değişebilmektedir.

Endometrial Polip Tehlikeli Mi?

Rahim poliplerinin çoğu iyi huylu olarak bilinmektedir ancak poliplerle birlikte rahimde oluşabilecek kalınlaşma, rahim kanserleri gibi durumlar bu poliplerin tehlikeli yanlarını ortaya çıkartmaktadır.

Endometrial Polip Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endometrial polip tedavisinde polipler histeroskopi denen yöntem ile incelenir ve rahim içine kamera ile bakılarak polip büyüklüğü ve yeri değerlendirilir. Daha sonra aynı anda polipler dikkatle makas ile kesilerek çıkartılmaktadır. 


Endometrial Polip hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Endometrial Polip