Elisa Testi

elisa-testi

Pek çok enfeksiyon kaynaklı hastalık bulunur. Bu hastalıkların teşhis edilebilmesi için enfeksiyonun bulunabilmesi gerekmektedir. Bu noktada modern tıbbın gerçekleştirdiği tanı yöntemlerinden biri de elisa testidir. Elisa testi sayesinde HIV enfeksiyonuna varıncaya kadar pek çok bakterinin ve enfeksiyonun teşhisi yapılabilir. Vücuttan alınan kan, idrar, tükürük gibi pek çok sıvı ile birlikte kolaylıkla hastalık ya da enfeksiyonun varlığından haberdar olunabilir.

Elisa Testi Nasıl Yapılır?

Elisa testleri özel labaratuvarlarda yapılan bir uygulamadır. Hastalardan duruma göre alınan kan, idrar, tükürük ya da mukus gibi sıvılar özel kitlere aktarılır ve buradan modern teknolojiyle alınabilir.

Elisa Testi Hangi Hastalığı Ortaya Çıkarır?

Pek çok hastalığın teşhisini yapıldığı elisa testi genel olarak şu hastalıkları tespit eder;

-Kabakulak

-Hepatit B

-AIDS

-HIV

-Bruselloz

-Gebelik

Elisa Testi Aç Karnına Mı Yapılır?

Elisa testini yaptırmadan önce açlık ya da tokluk aranmamaktadır. Özellikle kan verileceği biliniyorsa herhangi bir şekilde şüpheye düşülmeden kahvaltı yapılabilir; su içilebilir.

Elisa Testi Nedir?

Elisa testi, çeşitli enfeksiyon hastalıkları ya da gebeliğin teşhis edilmesi için labaratuvar ortamında özel kitlerle yapılan bir tanı kitidir. Bu test hastalıkların erken tanı ve tedavisinde önem taşımaktadır. Buna ek olarak nadiren de olsa hamileliğin öğrenilmesi için de yaptırılabilir.

Elisa Testi Avantajları Nelerdir?

-Hızlı bir şekilde yaptırılabilmesi

-Hızlı bir şekilde sonuçlarının alınabilmesi

-Yapılışı esnasında herhangi bir acı ya da ağrı duyulmaması gibi avantajları bulunmaktadır.

Elisa Testi Ankara’da Nerede Yapılır?

Hacettepe Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Yıldırım Beyazıt Dışkapı Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Gazi Üniversitesi Hastanesi, İbni Sina Hastanesi, Numune Hastanesi ve diğer tüm özel hastanelerde elisa testi yapılabilmektedir.

Elisa Testi Pozitif Çıkarsa Ne Olur?

Elisa testinin ne için alındığına bağlı olarak değişmektedir. Bu durumlar AIDS, hepatit B ve kabakulak olabilir. Pozitif çıkması demek ise bu hastalıklardan herhangi birinin vücudunuzda olduğuna dair işaret verir.

Elisa Testi Kaç Günde Çıkar?

Elisa testi çok komplike bir test değildir. Testin yapıldığı zaman eğer öğleden önce ise öğle sonu çıkabilir. Eğer öğleden sonraya kalmış ise bir gün içerisinde yani ertesi gün çıkabilmektedir.

Elisa Testi Devlet Hastanesinde Yapılır Mı?

Çeşitli enfeksiyonların teşhis ve tedavisin yapılabilmesi için önem taşıyan elisa testinin hem özel kliniklerde, hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde yapılabildiği bilinmektedir.

Elisa Testi Dezavantajları Nelerdir?

Çok kolay bir şekilde uygulanıp, çok hızlı bir şekilde sonuç veren elisa testinin herhangi bir dezavantajı bulunmamaktadır.

Elisa Testi Evde Nasıl Yapılır?

Elisa testlerinin evde yapılmadığı, hastanede ve labaratuvar ortamında yapılması gerektiği bilinir. Fakat evde yapılan AIDS testlerini de son dönemlerde eczanelerde satıldığını söyleyebiliriz.

Elisa Testi Neden Yapılır?

Pek çok enfeksiyon hastalığının erken teşhis ve tedavisi hayati açıdan önem taşır. Bu nedenle erken teşhis önemlidir. Hastalıkların erken bir şekilde tespit edilmesi, tedavi süreci için önem taşır.

Elisa Testi Güvenilir Mi?

Elisa testlerinin sonuçları yüzde 95 oranında doğru sonuçlar verir ve güvenilirdir. Fakat bazı durumlarda hekiminiz sizden belirli aralıklarda doğrulama testi isteyebilirler.

Elisa Testi Hangi Bölümde Yapılır?

Tüm özel ve devlet hastanelerinin üroloji kliniklerinde ya da enfeksiyon hastalıkları bölümünde elisa testi yaptırılabilir.

Elisa Testi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Elisa Testi