El Titremesi

el-titremesi

Elde titreme tıp literatüründe ‘esansiyel tremor’ olarak adlandırılmaktadır. Vücuda yüklenen stres faktörü, bazı hastalıklar ve tüketilen besinlerin el titremesine sebebiyet verdiği bilinir. El titremesi, düzenli ve ritmik bir şekilde hareket etmesi ile ilişkilidir. Çoğunlukla kısa üren bu tatsız durum bazen sanıldığından daha fazla bir süre boyunca görülebilir. Bu durumda hipoglisemi, epilepsi, mulltiple skleroz, Parkinson gibi rahatsızlıklardan şüphe duyulmalıdır.

El Titremesi Neden Olur?

Hastaların günlük yaşamında oldukça sıkıntı veren bu rahatsızlığın meydana gelmesine neden olan pek çok faktör bulunmaktadır. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilmektedir;

-Kan şekerinde düşüş

-Sosyal fobiye bağlı olarak gelişen heyecan

-Alkolizm

-Multiple Skleroz (MS)

-B12 eksikliği

-İnsülin direnci

-Çeşitli kanser türleri

-Parkinson

-Epilepsi

El Titremesine Ne İyi Gelir?

El titremesine iyi gelen pek çok bitkisel yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler arasında ise genellikle bitkisel çaylarından doğrudan demlenip içilmesi yer almaktadır. Örnek verilmesi gerekirse çay olarak tüketilebilecek bitkiler arasında ‘çarkıfelek bitkisi ve kuşburnu’ yer almaktadır.

El Titremesi İçin Hangi Bölüme Gidilir?

El titremesi günlük hayatı sekteye uğratacak kadar ciddi bir hal almış ise bu durumda en iyi seçim bir nöroloji uzmanına görünmek olacaktır. İç hastalıkları bölümü de el titremesi için başvurulacak bölümlerden bir tanesidir.

El Titremesi Askerliğe Engel Mi?

El titremesi rahatsızlığı olan kişilerin genelde askerde yapılacak faaliyetlere uyum sağalamayacağı düşünüldüğünden dolayı askerliğe engel teşkil etmektedir. Genellikle bu tür hastalara çürük raporu verilmekte ve askerlikten muaf sayılmaktadır.

El Titremesi Cerrah Olmaya Engel Mi?

Eski dönemlerde iken el titremesi hekimler için ciddi bir sorundu. Fakat şu anda son on yılda gelişen yeni teknoloji ile birlikte robotik cerrahi sistemine geçildi. El titremesinin önüne geçen bu teknoloji sayesinde cerrah olmaya engel teşkil edecek bir durum bulunmamaktadır.

El Titremesi Doktor Olmaya Engel Mi?

El titremesi doktor ya da cerrah olmak için engel teşkil eden durumlar arasında gösterilmemektedir.

El Titremesi Ne Hastalığıdır?

El titremesinin bir belirti sayıldığı pek çok hastalık bulunmaktadır. Bunlardan en bilineni parkinson hastalığıdır. Diğer durumlarda ise multiple skleroz ya da epilepsi gibi nörolojik hastalıklarda şüphe duyulabilir. Bunun için mutlaka bir hekime başvurulmalı ve gerekli tetkiklerle birlikte kişiye özel bir sonuca ulaşılmalıdır.

El Titremesi Genetik Mi?

Özellikle yemek yeme esnasında ciddi sıkıntılara neden olan el titremesinin genetik geçişli olabileceği üzerinde tahminler yürütülmektedir. Fakat bu durumu destekleyecek bilimsel bir çalışmaya henüz rastlanmamıştır.

El Titremesi Hangi Vitamin Eksikliğinden Kaynaklanır?

El titremesi çeşitli nörolojik ve psikolojik problemlerden kaynaklanabilir. Fakat bazen de kan değerlerinde ki eksikler nedeniyle ortaya çıkabilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kan değerinde olması gerekenden daha az olan B12 vitaminin el titremesine neden olabileceği bilinmektedir.

El Titremesi Nasıl Durdurulur?

Çeşitli nörolojik hastalıkların olup olmadığına baktırılmalıdır. Eğer böyle bir rahatsızlık var ise gerekli tedavilere başlanmalıdır. Eğer heyecan ya da stres kaynaklı olan bir el titremesi söz konusu ise yoga ve meditasyon gibi sakinleştirici etkinlikler önerilebilir.

El Titremesi Parkinson Mudur?

Eğer ileri bir yaş söz konusu ise, hareket etmekte yavaşlama var ise ve denge bozuklukları da meydana gelmişse el titremesinin Parkinson olup olamayacağı konusunda gerekli testler yaptırılabilir.

El Titremesi Psikolojik Olabilir Mi?

Nörolojik kaynaklı ya da vitamin eksikliğinden kaynaklanan bir el titremesi yok ise diğer psikolojik faktörlere bakılır. Özellikle heyecan, korku ya da öfke gibi nedenlerin el titremesine sebebiyet vereceği kuvvetli bir ihtimal olarak düşünülebilir.

El Titremesi hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

El Titremesi