El Egzaması

el-egzamasi

Egzamaya neden olan en temel faktör genetik olmasıdır. Egzamanın genetik , çevresel, alerjik birçok nedeni bulunmakla beraber,

sebebi bilinmeyen birçok faktör egzamanın meydana gelmesinde etkilidir. Özellikle çocukluk çağlarında başlayan bu rahatsızlığın verdiği en büyük belirti cilt kuruluğudur. Kuruyan ve gerilen cildin çatlaması ve kaşınması da kaçınılmaz bir sondur. Kaşıntının fazlası dayanılmaz ağrılara ev sahipliği yapabilmektedir. Yapısı ve florası bozulmuş cilt deformasyona uğrar. Ciltte derin derin çatlak ve yarıkların olması, kızarıklık, tahriş gibi durumlar gözlemlenir. Hava koşullarının da etken olması dolayısıyla, egzaması olan kişiler kış aylarında oldukça fazla sorunlarla uğraşırlar. Stresin de büyük oranda önem taşıdığı el egzaması nedir? Yakından tanıyalım...

El Egzaması Neden Olur?

El egzamasının genetik ve çevresel faktörlere bağlı olduğu bilinir. Fakat bazen temizlik malzemeleriyle çok fazla içli dışlı olan insanlarda elin doğal florası bozulabiliyor. El egzaması kuaförlük, bulaşıkçılık, metal işçiliği gibi bazı meslek gruplarında beklenen bir tablo olarak karşımıza çıkıyor.

El Egzaması Kremi Ne İşe Yarar?

El egzaması kremlerinin iyi gelmesinin temel sebebi içerdiği kortizonlardır. Kortizon kişinin vücudunda doğal olarak geliştirdiği bir hormondur. Egzama hastalığı tablosunda vücudun kortizon takviyesine ihtiyacı olabilmektedir. Rahatlatıcı bir etki göstermesi, kaşıntıyı alması sebebi ile el egzaması kremine sıklıkla başvurulur.

El Egzamasına Ne İyi Gelir?

El egzamasında mutlaka bir hekime başvurulmalı ve hekimin gerekli gördüğü tedaviye riayet edilmelidir. Fakat evde yapılabilecek birkaç doğal yöntemle de el egzamasının zorlayıcı etkilerinden arınabilirsiniz. Alternatif tıp uzmanları el egzamasında rahatlama sağlamak için zerdeçal, papatya, salatalık, aloe vera, yulaf tozu gibi bitkisel karışımların iyi gelebileceğini belirtiyorlar.

El Egzaması Belirtileri Neler?

El egzamasının gözle görülebilir birçok yönü bulunuyor. Bunlar içinde hastaların en fazla şikayet ettikleri konular is ciltte şiddetli kaşıntı, yanma, minik su kesecikleri, çatlama, renk değişiklikleri gibi belirtiler yer alıyor.

El Egzaması İçin Hangi İlaçlar Kullanılır?

El egzamasında kullanılan birtakım çok etkili ilaçlar bulunuyor. Fakat bu ilaçlar sizlere hekiminizin uygun görmesinin hemen ardından reçete ediliyor. Herhangi bir ilaç ismini şu anda vermek doğru olmayacaktır. Fakat bu ilaçlar genellikle nemlendirici, kortizon, alerji engelleyici ilaçlar olabilmektedir. Bazen bazı durumlarda bağışıklık sisteminin baskılanması için üretilen ilaçlar da kullanılır. El egzaması tedavisi ciddi bir tedavidir. Doktorunuzun sizin için uygun gördüğü en doğru tedavi yöntemidir. Doktorunuza riayet etmeniz ve güvenmeniz oldukça büyük önem taşır.

El Egzaması Bulaşıcı Mıdır?

El egzaması ve ya vücudun diğer bölgelerinde görülen egzamanın herhangi bir bulaşıcılığı bulunmamaktadır.

El Egzaması Nasıl Geçer?

Kronik bir rahatsızlık haline gelen egzamanın herhangi kesin bir tedavisi yoktur. Fakat hastalığın atağa geçtiği dönemler de dahil olmak üzere yapılması gereken belli başlı değişiklikler olmalıdır. Bunların en başında bol su içerek cilt kuruluğu ve kaşıntıya en az indirmek hedeflenir. Hemen ardından ise cildi nemlendirmeye yarayan belli başlı yöntemler denenmelidir.

Aloe Vera El Egzamasına İyi Gelir Mi?

Aloe vera el egzamasına iyi gelen doğal yöntemlerin en başında gelir. Aloe veranın iltihap giderici etkisinin olması dolayısıyla kullanılır.

El Egzaması Başlangıç Dönemi Nasıl?

Egzamanın başlangıç dönemlerinde görülen ilk durum ciltte su dolu kabarcıkların varlığıdır.

El Egzaması Çeşitleri Neler?

Egzama kişiden kişiye değişik hallerde görülebilir, bunları şöyle sıralayabiliriz:

Asteatotik Egzaman

Atopik Egzama

Gravitasyonel Egzama

Kontakt Egzama

Numuler Egzama

Seboreik Dermatit

Stres Egzaması

El Egzaması İçin En İyi Krem Hangisi?

Genellikle nemlendirici ve kortizon içerikli el kremleri iyi gelir, ancak bu konuda eczacınıza ve doktorunuza danışmanız tavsiye edilir. Ancak yine de bir marka belirtmemiz gerekirse 'Bepanthol' el kremi, el egzamasında en çok önerilen kremdir.

El Egzaması Kaç Günde Geçer?

Kronikleşmiş bir hastalık olan el egzaması için herhangi bir gün ve ya tarih aralığı belirtmek doğru değildir. Uyumlu hekim ve hasta ilişkisi sürdürülerek, tedaviye uzun soluklu bir şekilde devam edilir.

El Egzaması İçin Hangi Sıvı Sabun Kullanılır?

Cildin pH seviyesini korumak, el egzamasında ciddi önem taşır. O nedenle egzama için özel üretilmiş sıvı sabunlar bulunur. Örnek verecek olursak Nüve, Botanica, Bioaqua gibi markalar tercih edilebilir.

Egzamada El Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Egzamanın, ağırlıklı ve kaşıntılı tablosunu, iyi götürecek birkaç doğal bitki bulunuyor, bu bitkiler arasında en çok alkışı hakkeden, aloe vera ve salatalık gibi bitkiler yer alıyor. Bu bitkilerin, en önemli özelliği ise nem acısından son derece iyi kabul edilmesidir.

El Egzaması hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

El Egzaması