Ekimoz Ağrı Yapar Mı?

(Ekimoz )

ekimoz-agri-yapar-mi

Ekimoz Ağrı Yapar Mı?

Evet. Pek çok kişi tarafından sıklıkla merak edilen sorulardan biri de ekimozun ağrıya neden olup olmadığıdır. Ekimoz daima ağrı yapmayıp yalnızca dokunulduğunda ağrı yapabilen bir durum olarak bilinmektedir.

Ekimoz, özellikle darp, şiddet ve yaralanma sonucunda görülebilen bir cilt çürüğü olarak bilinmektedir. Cildin yüzeyinde kan birikintisini andıran morluklarla oldukça benzeşirler. Hem ilaç tedavileri hem de istirahatle geçebilen ekimoz, çoğu zaman bir hastalık olarak zannedilse de aslında ekimozun bir hastalık değil semptom olduğu bilinir. Genelde darp edilme ya da yaralanma sonrasında kan damarlarının hasar görmesi ve hasar gören damarların kan sızdırmasının akabinde görüldüğü söylenebilir. Her yaşta görülme olasılığı var olan ekimoz görüntüsünün genelde mor renkte ya da siyah bir görünümde olduğunu belirtmek mümkündür. Ekimoz daha çok peteşi ve purpura gibi hastalıklarla karşılaştırılsa da aslında birbirlerinden oldukça farklıdırlar. Ekimoz hakkında tüm merak edilen sorular ve bu soruların yanıtları sizlerle…

Ekimoz Hematom Farkı Nedir?

Ekimoz ve hematom da birbirleri ile sıklıkla karıştırılan iki tür durumdur. Bunların birbirlerinden farkı ise görünüm itibari iledir. Hematom gelişen bir cilt yüzeyinde kabarıklık ve şişliklerden de eş zamanlı olarak bahsedilse de ekimozda düz bir görünüm söz konusudur.

Ekimoz Nedenleri Nelerdir?

Ekimoza neden olan pek çok durum söz konusudur. Bu durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

·        Aşırı alkol kullanmak

·        Karaciğer rahatsızlıkları

·        Böbrek hastalıkları

·        Vitamin eksiklikleri

·        Kanser

·        Lupus hastalığı

·        Kemik iliği hastalıkları

·        Antibiyotik ve NSAAİ grubu ilaç kullanımları

·        Antidepresanlar

·        Yaş faktörü

·        Travma

·        Darp

·        Kaza

·        Düşme

·        Hemofili

Ekimoz Nasıl Oluşur?

Ekimozun oluşumunda kan damarlarının doğrudan hasar görmesinden bahsedebiliriz. Ekimoz oluşumunda hasar gören damarlar kan sızdırır ve kan birikimi oluşturur. Bu nedenle ekimozun oluştuğundan bahsedilebilir.

Ekimoz Ağrı Yapar Mı?

Evet. Pek çok kişi tarafından sıklıkla merak edilen sorulardan biri de ekimozun ağrıya neden olup olmadığıdır. Ekimoz daima ağrı yapmayıp yalnızca dokunulduğunda ağrı yapabilen bir durum olarak bilinmektedir.

Ekimoz Belirtileri Nelerdir?

·        Morarma

·        Siyahlaşma

·        Göz ve dudaklarda morarma

·        Ağrı ve hassasiyet

Ekimoz Basmakla Solar Mı?

Hayır. Ekimoz basmakla solan bir görünümde değildir. Fakat ekimozun üzerine şiddetli bastırıldığında görünüm mürekkep gibi dağılabilir.

Ekimoz Görünümünü Etkileyen Faktörler Nelerdir?

Ekimozun görünümünü etkileyen faktörler aynı zamanda ekimozun neden meydana geldiği ile de yakından ilgilidir. Ekimozun meydana geliş şekli hem renginde hem de ekimozun büyüklüğünde etkilidir.

Ekimoz Geçer Mi?

Evet. Ekimoz kalıcı bir durum olmayıp son derece kısa bir zamanda geçicidir. Ekimozun geçici olmasında bazı tedavilerin de rolü oldukça büyüktür.

Ekimoz Tedavisi Nasıldır?

Ekimozun birbirinden farklı pek çok tedavisi bulunmaktadır. Bu tedaviler ise genelde evde de yapılabilir. İstirahat ve soğuk kompresin ekimoz semptomlarını giderdiği bilinir. Buna ek olarak ise vitamin takviyesi verilmesi, altta yatan hastalıkların tedavisi, çeşitli analejezik ilaç kullanımları ve alçı gibi durumlarla tedavisi yapılabilmektedir.

 

hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ekimoz