EEG Çekimi

eeg-cekimi

Beynimiz, yürüme, konuşma, uyku ya da çeşitli faaliyetleri için sürekli çalışır. Bu çalışma ise beynin elektriksel iletileri ille meydana gelir. EEG’de bir tanı tekniği olmakla birlikte, uluslararası boyutta kullanılabilirliğe sahiptir. Bu uygulama sayesinde vücutta bulunan çeşitli sinirlerin ölçümlemesi sağlanır. Nörolojik hastalıklar, kas hastalıkları ve sinir sıkışması gibi durumların tespitinde kullanılan bu yöntem esnasında hastanın uykuda olması önemlidir.

Eeg Kaç Dakika Sürer?

EEG rutin kontroller için çektiriliyor ise bu süre genelde yirmi dakika ile otuz dakika arasında değişkenlik gösterir. Fakat bazı durumlarda bu süre daha da uzayabilir. Neredeyse yirmi dört saat sürecek olan EEG çekimleri de mevcuttur. Bu farklılıklar hekiminizin istemine göre ortaya çıkmaktadır.

Eeg Çekimi Nedir?

EEG çekimi genelde nörolojik ya da kas hastalıkları gibi durumlardan şüphe duyulduğunda çekilen bir tetkik yöntemidir. Beyinde bulunan elektrik akımının ölçülmesi ve sonuca göre diğer semptomlarla birleştirilmesi gibi bir amaca hizmet eder. Kısacası bir tetkik yöntemidir.

Eeg Pastası Nasıl Temizlenir?

EEG pastası, elektrik akımını ölçecek olan kabloların saçınıza daha iyi yapışması için kullanılan özel bir kimyasaldır. Sıcak su ve şampuan ile birlikte yıkandığında tamamen temizlenebilir.

Eeg Açılımı Nedir?

Kısaca EEG olarak bilinen bu tetkik yönteminin açılımı ‘elektroensefalografi’dir.

Eeg Bebeklerde Nasıl Çekilir?

EEG, genelde uyku esnasında çekilmesi tavsiye edilen, en doğru elektrik akımının uykuda iken kayıt altına alınabildiği bir işlemdir. Bu nedenle bebeklerin randevu saatine gelmeden önce uyutulmaması önerilir. Elektrod adı verilen bantlar yapıştırıldıktan hemen sonra kendiliğinden mışıl mışıl uyuyacaktır.

Eeg Çekimi Ne Kadar Sürer?

EEG çekiminin süresi, hemen uykuya dalma süresine göre, hekiminizin belirttiği diğer özelliklere göre değişkenlik gösterecektir. Fakat genelde en fazla yarım saat sürmektedir. İstisnai durumlarda ise bir, iki hatta yirmi dört saat bile sürebilir.

Eeg Çekimi Öncesi Yapılması Gerekenler Nelerdir?

-Hasta mutlaka işleme tok gelmelidir.

-Hasta kullandığı ilaçların tamamını belirtmelidir.

-Mevcut hastalıkları ya da daha önceden geçirilmiş hastalıkları belirtmelidir.

-Saçlarda herhangi bir kozmetik ürün olmamalıdır.

-Rahat kıyafetler tercih edilmelidir.

Eeg Fiyatları Nedir?

EEG hastanelerde çekilebilir ve SGK kapsamındadır. Özel hastaneler ve bazı kliniklerde de çekilebilir. Bu işlemin ücreti farklılıklar taşısa da genel olarak bilinen fiyat aralığı 2000 Türk Lirası ile 5000 Türk Lirası arasındadır.

Eeg Hangi Bölüm Bakar?

EEG çekimi için hastanelerin ayrıca birimleri bulunmaktadır. Elbette buradan randevu alınabilmesi için, genel cerrahi ya da nöroloji gibi polikliniklere başvuru yapılmalıdır.

Eeg Hangi Hastalıkların Teşhisinde Kullanılır?

Hastalıkların teşhis edilebilmesi için kullanılan EEG, felç, çeşitli psikiyatrik rahatsızlıklar, epilepsi, beyin travması, tümör gibi rahatsızlıkların teşhis edilebilmesi için kullanılabilmektedir.

Eeg İçin Kaç Saat Uykusuz Kalmak Gerekir?

Yetişkinler için bu süre fark etmez fakat bebek ya da çocukların en az sekiz saat kadar uykusuz kalmaları gerekmektedir.

Eeg İle Emar Arasındaki Fark Nedir?

Magnetik rezonans olarak bilinen MR’da genel vücut sağlığına ait herhangi bir bulgu aranmaya çalışılır. Fakat, EEG’de beyin dalgaları ölçümlenir.

Eeg Kesin Sonuç Verir Mi?

Beynin tüm elektriksel dalgalanmaları kayıt altına alan EEG, özellikle uyku esnasında çekilmiş ise kesin ve sağlıklı sonuçlar verebilir.

Eeg Neden Çekilir?

Beyinle ilgili herhangi bir hastalık olup olmadığının teşhis edilmesi için çekilmektedir.

EEG Çekimi hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

EEG Çekimi