Ebegümeci

ebegumeci

Sağlıklı kür yapımlarında kullanılan ve alternatif tıp uzmanları tarafından sıklıkla önerilen ebegümeci, doğada kendiliğinden bulunmaktadır. Bizim ülkemizde de özellikle doktorların önerisi ile sıklıkla tüketilen bu bitki, besin değerleri açısından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Hatta öyle ki içerisinde proteine varana kadar pek çok vitamin ve mineral bulunur. Özellikle de magnezyum, kalsiyum, potasyum gibi önemli mineralleri taşıdığından sıklıkla tercih sebebi olmaktadır.

Ebegümeci Faydaları Nelerdir?

Vitamin ve mineral bakımından zengin olan ebegümeci, çeşitli kürler şeklinde de tüketilebilir. Özellikle burun kanamalarında, kronik bronşitte, balgamların giderilmesinde, göz kuruluğunun tedavisinde, ödemin giderilmesinde ve bağırsakların sağlıklı bir şekilde çalıştırılmasında ebegümeci tüketiminin faydalarından bahsedilir.

Ebegümeci Alerji Yapar Mı?

Besin ögeleri açısından zengin olan ebegümecinin fazla tüketimi istenmeyen etkilere sebebiyet verebilir ve alerjik reaksiyonlar göstermesi de ihtimaller arasında yerini alır.

Ebegümeci Aktarlarda Bulunur Mu?

Köy pazarlarında, aktarlarda ve paketlenmiş bir biçimde marketlerde bile satışı gerçekleşir.

Ebegümeci Cilde Faydaları Nelerdir?

Eebegümeci doğrudan cilt için kullanıldığında oldukça büyük yararlar sağlamaktadır. Bunlar arasında egzama lezyonlarının giderilmesi, ciltte oluşan enflamasyonların giderilmesi, kırışıklıklara iyi gelmesi ve enfeksiyonun neden olduğu ağrıları gidermesi yer almaktadır.

Ebegümeci Çayı Nasıl Yapılır?

Yaklaşık bir litre suyun ocakta kaynamaya başlaması gerekmektedir. Ardından içerisinde iki ya da üç yemek kaşığı kurutulmuş halde bulunan ebegümeci atılmalıdır. Yaklaşık on dakika kadar demlenmesi beklenerek süzülmeli ve içilmelidir.

Ebegümeci Çayı Zararları Nelerdir?

Ebegümecinin fazla kullanımı ile beraber, ciltte döküntülere sebebiyet verdiği bilinir. Bunun dışında da bazı ilaçlarla birlikte kullanımı önerilmemektedir. Kullanmaya başlamadan önce mutlaka hekime danışılması gerekmektedir.

Ebegümeci Diz Ağrısı İyi Gelir Mi?

Diz ağrısı ile doğrudan ilişkilendirilerek iyi gelebileceği hakkında bir bilgiden söz edilmez fakat mutlak suretle ağrı giderici olduğu bilindiğinden dolayı dilenirse bu amaca hizmet edilmesi kullanılabilir.

Ebegümeci Düşüğe Neden Olur Mu?

Birkaç yerde çıkan haberlere göre bu bitkinin rahim kaslarını gevşettiği söylenir. Bu doğrultuda bakıldığında bebeğin düşmesi için gerekli zemin hazırlanmış olur. Net bir bilgi olmamakla beraber, gebelik döneminde bu bitkinin tüketilmesinden uzak durulmalıdır.

Ebegümeci Emziren Anneler İçebilir Mi?

Hamileler ve emziren kadınların üzerinde ki olumlu ya da olumsuz etkisi tam olarak araştırılmadığından dolayı önerilmemektedir.

Ebegümeci Gaz Yapar Mı?

Ebegümecinin gereğinden fazla kullanımı bağırsaklarda gaz birikimine hatta mide sorunları ve şişkinliklere neden olabileceği kayıtlara geçmiştir.

Ebegümeci Mide Ağrısına İyi Gelir Mi?

Gastrit, ülser ya da herhangi bir bakterinin neden olduğu mide ağrılarının hafifletilmesinde kullanılan doğal bitkilerden bir tanesi de ebegümecidir. Bu açıdan yeterli miktarda kullanılması ağrıları hafifletici etkiyi göstermesine yardımcı olur.

Ebegümeci Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Ebegümeci bitkisi özellikle sigara kullanımına bağlı oluşan balgamın atılması ve yine sigaradan kaynaklanan öksürüğün giderilmesi için kullanılan bir bitkidir.

 

Ebegümeci hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Ebegümeci