Düztabanlık

duztabanlik

Tıp literatüründe ‘pes planus’ olarak bilinen düztabanlık çeşitli nedenler meydana gelen ve rahatsızlık verici olabilen bir durumdur. Kalıtsal geçişli olan bu durum aynı zamanda da romatoid artrit ya da obezite gibi rahatsızlıklarında bir sonucudur. Ayak deformitesi olarak da adlandırılan bu rahatsızlık, ayağın normalde var olan kavisinin olmamasından kaynaklanır. Bahsi geçen kavisin olmaması doğuştan meydana gelebileceği gibi sonradan gelişebilir.

Düztabanlık Tedavisi Nasıldır?

Düztabanlığın kişilere ağrı vermesi ile birlikte tedavi yöntemlerin başvurması olası bir ihtimaldir. Doğrudan ilca tedavine başvurmadan önce ayakların altını destekleyici ve özel olarak üretilmiş ayakkabıların hem evde hem de dışarıda giyilmesi tavsiye edilir. Ağrı ya da iltihap söz konusu ise gerekli olan iltihap giderici ilaçlar tavsiye edilir. Buna ek olarak hastalara cerrahi işlem de gerekebilir. Fakat cerrahi işlemden önce kişilerin mutlaka ideal vücut ağırlığına inip inmediği de kontrol edilir. Kısacası ihtiyaca göre oluşan ve farklılıklar taşıyan pek çok tedavi yöntemi bulunmaktadır.

Düztabanlık Askerliğe Engel Mi?

Düztabanlığa sahip kişilerin askerde ihtiyaç duyulan fiziksel aktiviteleri yerine getirememesi ile birlikte askerliğe elverişsiz oldukları kanaatine varılır. Bu kişiler genelde çabuk yorulur ve koşma sonrasında ciddi ayak ağrılarından muzdarip olabilirler. Bu nedenle askere gidemezler.

Düztabanlık Düzelir Mi?

Düztabanlık cerrahi müdahale olmadan tam olarak iyileştirilemez. Fakat gerekli ayakkabıların kullanımı, egzersizler gibi durumlarla birlikte düztabanlığın neden olduğu şikayetler kontrol altına alınmaya çalışılır.

Düztabanlık Zararları Nelerdir?

-Belde dizilim bozukluklarına sebebiyet vermektedir.

-Bacaklar ve kalça ekleminde kireçlenmeye neden olduğu bilinir.

-Vücudun duruşunda genel bozukluklara sebebiyet verdiği bilinmektedir.

Düztabanlık Neden Olur?

Düztabanlık doğuştan ve kalıtımsal olarak meydana gelebilir. Bunun dışında ise sonradan gelişme ihtimali de mevcut hale gelir. Buna neden olarak ise gösterilebilecekler arasında;

-Romatoid artrit hastalığının olması

-Ayak tendonları zamana bağlı olarak zayıflayabilir.

-Bazı iltihaplanmalar görülebilir.

-Diyabet ve obezitenin sonucunda düztabanlık görülebilir.

Düztabanlık Nasıl Anlaşılır?

Özellikle sahilde bulunan kumlara basıldığında çıkan ayak izine bakılmalıdır. Ayağın belirli bir kısmının izi toprak üzerinde çıkarken, düz tabanlıkta ayağın tam şekli toprak üzerindedir. Görünüş açısından da bakıldığında dışarıdan da çok net bir şekilde fark edilebilir.

Düztabanlık Belirtileri Nelerdir?

-Yürüme ya da spor aktiviteleri sonrasında ayaklarda ve bacaklarda ağrıların oluşması

-Ayakta şekil bozuklukları

-Çok çabuk yorulma

-İçe basarak yürüme eğiliminde olma

-Belde ağrıların meydana gelmesi

Düztabanlık Doğuştan Mı?

Kalıtımsal anomalilerin düztabanlığa neden olabileceği bilinmektedir. Özellikle aile üyelerinden bir tanesinde varsa yeni doğacak bireyde de görülme olasılığı oldukça yüksektir.

Düztabanlık Düzeltilebilir Mi?

Erken yaşlarda iken kemik gelişimi hala devam eder. Bu nedenle erken yaşta oluşan düztabanlığın gerekli egzersiz hareketleri ile ve özel taşlanmış ayakkabılar ile birlikte düzeltilebilmesi mümkündür. İleri yaşlara gelindiğinde ise cerrahi müdahaleler ile gerekli ayak kavisi yeniden şekillendirilir. Dolayısı ile bu sorunun cevabı evettir.

Düztabanlık Engel Oranı Kaçtır?

Düztabanlığın meydana getirdiği yürüyüş bozuklukları, iş göremezlik durumu ve bazı ayak hastalıkları, tendon kopmaları gibi nedenlerle verilecek engel raporu yüzdesi belirlenir. Bu durumdan kişiden kişiye göre farklılıklar göstereceğinden dolayı net bir yüzdelik dilimden bahsedilemez.

Düz Tabanlık Genetik Mi?

Bu rahatsızlığın genetik geçişli olabileceğine dair yapılan çalışmalar henüz nihai bir sonuç vermemiş olsa da, düztaban olan birini ailesinde de bu rahatsızlığın olması genetik geçiş faktörünü etkisi ihtimali artmaktadır.

Düz Tabanlık İçin Hangi Doktora Gidilmeli?

Düztabanlık şüphesi, teşhis ve tedavisi için ortopedi polikliniğine başvurulması gerekmektedir.

Düz Tabanlık Kaç Yaşında Belli Olur?

Çocukluk çağlarında meydana gelen ya da doğuştan olan düz tabanlığın genellikle yedi ya da sekiz yaşlarında belli olabileceği bilinmektedir.

Düztabanlık Ağrı Yapar Mı?

Ayakta durmayı kolaylaştıran tendonların desteklenmemesi nedeniyle ayaklarda özellikle yürümeyle birlikte ağrı oluşması beklenen bir semptomdur.

Düztabanlık hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Düztabanlık