Düşük Yapma

dusuk-yapma

Düşük yapma, anneliğe adım atan her kadının kabusu haline gelmiş, tatsız bir durumdur. Gebeliğin başladığı ilk haftadan 20. haftaya kadar ki süreçte düşük yapma görülür. Hamileliğin en yaygın sorunu haline gelmiş düşük yapmanın; hormonal, kromozomal, fizyolojik, psikolojik ve çevresel kaynaklı birçok sebebi bulunuyor. Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre saydığımız faktörlere bağlı olarak kadınların yüzde 20'si düşük yapabiliyor. Annenin beden ve ruh sağlığı için düşüğü hemen fark etmesi ise kritik bir önem taşır. Gebeliğin fark edildiği ilk andan itibaren vajinadan gelen kanamalar, şiddetli kasık ağrıları, kasılmalar her ne kadar normal sayılabilse de genelde düşüğün ilk belirtilerinden olabiliyor. Bu zorlu süreçte hemen bir acil servise başvurmak ciddi önem taşır. Genetik sebepler ve zayıf bağışıklık sisteminin varlığı, anne adayının yaşının önemi, alkol , sigara, yasaklı madde kullanımları, yaşam tarzının düzensizliği, kontrolsüz ağır kaldırma, bir yerden düşme gibi sebepler düşüğün en 

önemli sebepleri arasında yer alıyor. Hamileler ve hamile kalmak isteyen tüm kadınların bilmesi gereken tüm sorular ve bu soruların cevapları yazımızın devamında yer alıyor...

Çocuk Düşmesi Nasıl Olur?

Çocuk düşmesi hamileliğin ilk 20 haftasına kadar görülebilir bir durumdur. Kasıkta başlayan şiddetli ağrıya kulak verilmeli, vajinal kanamalar göz ardı edilmemelidir. Çocuk düştüğünde yaşanan şiddetli ağrı ve kanamayla birlikte et parçasına benzer parçalar çıkması beklenen bir durumdur.

Çocuk Düşmesi Nedenleri Neler?

Çocuk düşmesinin birden fazla sayıda nedenleri bulunuyor. Yalnızca ağır kaldırmak, ya da hormonal bozukluk olarak açıklamak mümkün değildir. Her birinin birbiriyle muhakkak bir ilişkisi bulunuyor.

Bu nedenler ise, pıhtılaşma sorunları, genetik faktörler, kromozomal bozukluklar, enfeksiyonlar, rahim anomalileri, bebekte görülen yapısal bozukluklar, bağışıklık sistemi güçsüzlüğü, zararlı madde kullanımı, alkol , sigara gibi nedenler gösterilebilir.

Çocuk Düşmesinin Belirtileri Neler?

Çocuk düşmesinin birden fazla belirtiyle meydana geldiğini belirtmeliyiz. Bunlar arasında en fazla dikkat edilen durum koyu kahverengi renkte veya, kıpkırmızı bir kanama yer alıyor. Bu durumu destekleyen diğer belirtiler ise pembe renk lekelenmeler, karnın geneline yayılan ağrılar, ateş, halsizlik, bulantı, kusma, sırt ve bel ağrısı yer alıyor.

Çocuk Düşmesi Nedir?

Çocuk düşmesi, anne rahminde gelişmeye başlayan bebeğin 20. haftadan evvel ana rahminden ayrılmasıdır.

Düşük Yapmaya Sebep Olan Şeyler Neler?

Düzensiz hayatın ve ailesel faktörlerin büyük bir önem taşıdığı biliniyor. Ayrıca ağır kaldırma, kontrolsüz hareketler, alkol ve sigara kullanımı, rahimde görülen bazı anomaliler de düşüğe neden olan şeyler arasında gösteriliyor.

Düşük Yapmamak İçin Okunacak Dua

Düşük yapmaktan korunmak için edilecekler dualar Allah'ın en güzel isimleri anlamına gelen Esma-ül Hüsna zikredilerek yapılıyor. 'El Mubdiu' ismi şerifi günde 10 kez okunarak yapılır. 'El Mubdiu'

isminin anlamı ise ilk kez icat eden, ilk yaratan anlamına gelir.

Düşük Yapmak Ağrılı Mıdır?

Düşük yapmanın ilk belirtisi vajinal kanamalara eşlik eden ağrılardır. Düşük yapan bir kadının karnının alt kısımlarında ve sırtında ciddi ağrılar gözlemlenir.

Düşük Yapmak Anneye Zarar Verir Mi?

Evet. Düşük yapmanın anneyi zehirleyebileceği pozisyonlar gelişebilir. Ayrıca bir sonra ki gebeliklerde de zorlanmaya neden olabilir.

Düşük Yapmak Kaç Gün Sürer?

Düşük yapmanın uzun vadeye yayılabilir bir durumu yoktur. Düşük yapmak tamamlanır ve ardından kanamaların bitmesi beklenir. Kanama ise en çok iki hafta sürmelidir. Elbette doktor kontrolünde olmak önemlidir.

İsteyerek Düşük Yapmak Günah Mı?

İslamiyet'e göre, yüksekten düşme ve ilaç kullanarak gibi birçok yöntem denenerek, bilerek çocuk düşürmek büyük bir günah olarak değerlendiriliyor

Düşük Yapmanın Zararları Ne?

Düşük yapmanın farkında olunmadığı takdirde ki en büyük zararı anneyi zehirleme ihtimalidir. Bu durumun haricinde düşük yapmak diğer gebelikleri de sıkıntıya sokacak, anneyi zorlayacak cinstendir.

Düşük Yapmak Zehirli Mi?

Düşük yapmak, parça kalma ihtimaliyle birlikte gelişir. Annenin rahminde kalan parçalar anneyi zehirleyebilir. 

Düşük Yapma hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Düşük Yapma