Dudak Çatlaması

dudak-catlamasi

Çatlayan dudaklarımız birçoğumuzun kabusu olmaktadır. Bu sıkıntının derinlerinde başka sebepler yatabilir. Bunlar hakkında kafanızda oluşacak soru işaretlerini bazı soruları cevaplayarak gidermeye çalıştık. Bunlar neler madde madde inceleyelim.

Dudak Çatlamasına Ne İyi Gelir?

Dudaklarımızdaki çatlamanın önüne geçmek ve onları iyileştirmek adına yapabileceğimiz neler var bir bakalım. Toz şeker erimemiş halde sert bir bileşene sahip olduğu için dudaklarımızda peeling etkisi yaparak daha pürüzsüz ve yumuşak dudaklara sahip olmamız için birebirdir.

Bal, salatalık, Hindistan cevizinin antibakteriyel özelliği dudaklarda kullanılabilecek diğer şeylerdir.

Dudak Çatlaması Neden Olur?

Bazı vitamin eksiklikleri vücutta bir takım etkiler bırakabilir B12 vitamini de bunlardan bir tanesidir. Eksikliğinde dudak kuruluğu gibi bir etki de meydana gelir. Havaların çok soğuk ve kuru olması, az su içmek, kimyasallar, grip, dudak ısırılması gibi nedenlerde dudakların çatlamasına sebebiyet veren bir diğer nedenler bütünüdür.

Dudak Çatlaması İçin Hangi Krem Kullanılmalıdır?

Dudak kuruluğu için Cildiyeye başvurduğumuzda genelde hekim tarafından hametol krem verilir. Biz bu kuruluktan kurtulmak için ve nemlendirme sağlamak için eczaneden Bepantol çatlamış dudaklar için dudak bakım kremi alabiliriz. Yoğun nemlendirme özelliği ve içerdiği B5 ve E vitamini desteğiyle dudaklarımızdaki kuruluk sorununa iyi gelecektir.

Dudak Çatlaması Hamilelik Belirtisi Mi?

Dudak kuruluğunun hamilelikle herhangi bir alakası yoktur. Hamilelik sırasında dudaklar kurursa nemlendirici desteğiyle dudakların nemlendirilmesi sağlanır.

Dudak Çatlaması Abdesti Bozar Mı?

Dudak çatlamasının abdest bozduğuyla ilgili herhangi bir bilgi yoktur. Abdest kanamanın yoğun olduğu zamanlarda akış şeklinde olduğunda bozulur. Çatlamış dudaklar kanama yaparsa abdest bozulması söz konusu olabilir.

Dudak Çatlaması Belirtileri Nelerdir?

Dudaklarınızı sık sık ısırıyorsanız veya yalıyorsanız tükürük sıvısıyla ıslanan dudaklarınız havayla temas ettikten sonra kururken cildinizi de kurutacaktır. Ayrıca vücudunuzdaki B12 ve E vitamini eksiklikleri de dudak kuruluğunun diğer sebeplerindendir.

Dudak Çatlamasına Bal İyi Gelir Mi?

Bal dudak çatlaklarına iyi gelen çok etkili bir bileşendir. Dudaklara direkt uygulamak çatlaklara kısa sürede nüfus ederek kuruma problemine çözüm bulur.

Çatlamasına Hindistan Cevizi Yağı İyi Gelir Mi?

Hindistan cevizi oda sıcaklığında donuk haldedir. Yumuşak kıvamıyla dudaklar için çok ideal bir dudak balmıdır. Yanınızda bulunduracağınız Hindistan cevizi yağı çatlaklarınızın tedavisinde bir numaralı yardımcınız olacak ve sizi bu dertten kurtaracaktır.

Dudak Çatlaması Demir Eksikliği Yüzünden Mi Olur?

Ağızdaki yaralar ve dudaklarda meydana gelen çatlamalar kanda bulunan kırmızı kan hücrelerinin azalmasıyla meydana gelebilmektedir. Demir eksikliğine de sebebiyet veren bu hücrelerin azlığı ağızda yara ve dudaklarda çatlakların bir diğer nedeni olarak değerlendirilebilir.

Dudak Çatlaması Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

Dudaktaki çatlaklar birçok hastalığın habercisi olabilir. Bunlar; sedef hastalığı, tiroid hormonu eksikliği, diyabet gibi hastalıklar olabilir. Bazı kalitesiz kozmetiklerin kullanılması da cilde zarar vererek istenmeyen bileşiklerin vücuda alınmasına neden olarak dudak çatlamasına neden olabilir.

Dudak Çatlaması Orucu Bozar Mı?

Vücuttan kan çıktığında oruç bozulmuyor fakat bunun miktarı tükürük miktarına eşit olursa oruç bozulur. Çatlak dudakların yarılması ve kan akması durumunda bu miktar artarsa oruç bozulabilmektedir.


Dudak Çatlaması hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dudak Çatlaması