Dörtlü Test

dortlu-test

Gebeliğin başlaması ile birlikte anne ve bebeğin sağlık kontrolleri belirli aralıklarla yaptırılmak zorundadır. Özellikle bebeğin genetik hastalıklara olan yatkınlıkları araştırılır. 35 yaşından daha büyük yaşta olan anne adayları için bu test mutlak suretle yaptırılmak durumundadır. Bir tür kan tarama testi olan bu testte, İnhibin A ve Down Sendromu gibi riskler kontrol altına alınmaya çalışır. Kromozom anomalileri gibi pek çok ayrıntıyı dikkate alan dörtlü tarama testleri için tüm merak ettikleriniz sizlerle…

Dörtlü Test Nasıl Yapılır?

Dörtlü testin yapılması için ilk önce ultrason görüntüleri ile bebeğin genel durumuna bakılmalıdır. Ardından anneden kan örneği alınmaktadır. Elde edilen iki ayrı veri, birleştirilir ve buna göre var olan sorunların tespiti yapılır.

Dörtlü Testte Nelere Bakılır?

Anne adaylarından alınacak kan örneklerinde

-Estradiol değerleri

-Beta HCG seviyesi

- İnhibin A

-Alfa Feto Protein değerlerine bakılmaktadır.

Dörtlü Test Neden Yapılır?

Her anne adayının mutlaka yaptırması gereken bu testin amacı, bebekte meydana gelen down sendromu ve nöral tüp defekti gibi genetik hastalıkların tespiti edilmesidir.

Dörtlü Test Aç Karnına Mı Yapılır?

Dörtlü testin yaptırılması esnasında aç ya da tok olunması bakılan kan değerlerinin gerçekliğini etkilemediği için istenilen şekilde yaptırılabilir.

Dörtlü Test Ne Zaman Yapılır?

Dörtlü testin yaptırılması gereken zaman dilimi gebeliğin başlamasının ardından geçen dört ay ya da beşinci ay aralığı olmalıdır. Bu sürede istenilen kan değerleri gerçek değerleri yansıtır.

Dörtlü Test Kaçıncı Haftada Yapılır?

En doğru sonucun alınabilmesi için dörtlü testin yaptırılması gereken zaman, hamileliğin on altıncı haftası ile yirmi birinci haftası aralığındadır. Bu da yaklaşık dördüncü ayın başlangıcına tekabül eder.

Dörtlü Test Kaçıncı Ayda Yapılır?

Kan değerlerinin ölçüldüğü ve ultrason değerlerine bakıldığı dörtlü testin güvenilir bir sonuç vermesi için, gebeliğin en az dördüncü ayında olunması gereklidir.

Dörtlü Test Hangi Bölümde Yapılır?

Jinekoloji poliklinikleri ve kadın hastalıkları bölümünde kontrolünde olduğunuz hekimin tyardımı ile bu testleri yaptırabilmek mümkün.

Dörtlü Test Kaç Günde Belli Olur?

Dörtlü test denildiğinde akla çok kompleks bir uygulama gelmemelidir. Neticede kan değerlerine bakıldığından dolayı bir ila üç gün arasında test sonuçları alınabilir.

Dörtlü Test Neden Yüksek Çıkar?

-Gebeliğin otuz beş yaşından sonrasında meydana gelmesi

-Ailede doğumsal anomalilerin olması

-Bazı ilaç kullanımları

-Şeker hastalığı

-İnsülin direnci gibi sorunlardan dolayı dörtlü test sonuçlarında bakılan değerler yüksek değer aralığında çıkar.

Dörtlü Test Faydaları Nelerdir?

-Önceden bebeğin hastalıkları tespit edilir ve bu nedenle doğumun gerçekleşip gerçekleşmemesi konusunda anne adayına bir şans tanınır.

Dörtlü Test Kesin Sonuç Verir Mi?

Evet. Gebeliğin her evresinde kan değerleri değişiklik gösterir. Bu durumda doğru zaman aralığında yaptırılan dörtlü tarama testleri %80 oranında doğruluk payı içerir.

 

Dörtlü Test hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dörtlü Test