Donuk Omuz Sendromu

donuk-omuz-sendromu

Her insan hayatının belirli dönemlerinde sırt ağrısı, bel ağrısı ya da omuz ağrısı ile mücadele eder. Genelde klinik olarak anlamlandırılamadığından dolayı zamanla kendiliğinden geçer. Fakat bazı durumlarda altta yatan sinsi ve etkili bir hastalık olabilir. Donuk omuz sendromu da tam da böyle bir hastalıktır. Bu hastalıkta omuzda bulunan kapsüller bazen daralabilir, sertleşebilir ya da içeriğinde ki sıvılarda azalma meydana gelebilir. Bu durumda ise ne yazık ki kişilerin hareket kabiliyeti sınırlanır ve zorlanır. Tek omuzda başlayan bu sendrom zamanla her iki omuzda da görülebilse de ilerleyen dönemlerde bu durum kendiliğinden ya da tedavi ile düzelir.

Donuk Omuz Sendromu Nedir?

Omzun kemik yapısında bulunan kapsüllerin zamanla aşınması, daralması, sertleşmesi ya da sıvısının azalmasına bağlı olarak gelişen bir hareket kısıtlılığıdır. Uzun vadede gelişen bu rahatsızlık zaman içerisinde doğru tanı ve tedavi ile düzelebilir. Tek omuzda ya da her iki omuzda birden görülebilir ve kişilerin sosyal yaşamını bozan bir rahatsızlıktır.

Donuk Omuz Sendromu Bitkisel Tedavileri Nelerdir?

Genelde elma sirkesi ile masaj yaptırmak, buz kompresi uygulamak, banyo suyuna bir miktar lavanta yağı eklemek, zerdeçal kürü yaparak kullanmak, donuk omuz sendromunda kullanılan kısa süreli ve bitkisel tedavi yöntemleri arasında yerini alır.

Donuk Omuz Sendromuna Ne İyi Gelir?

Hekiminizin önereceği egzersiz listesini birebir uygulamak, bir fizyoterapistten destek almak, gerekli ilaçları kullanmak ve genel yaşam standartlarını iyileştirmek, donuk omuz sendromu rahatsızlığı için iyi birer seçenektir.

Donuk Omuz Sendromu Nasıl Geçer?

Donuk omuz sendromu için mutlaka bir hekime görünmek ve uzman desteği almak şarttır. Eklem içindeki sıvılarında yerine getirilmesini sağlayan takviye besinler, ilaçlar ve egzersizlerle kısa sürede donuk omuz sendromundan kurtulmak mümkündür.

Donuk Omuz Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Omzun tek tarafında ağrı, hareket kısıtlılığı, yangı, dönememe gibi belirtiler donuk omuz sendromuna işarettir.

Donuk Omuz Sendromu Tedavisi Nasıldır?

Donuk omuz sendromu için genelde ilaçlar ve takviye edici gıdalar önerilir. Bunların yeterli gelmediği durumlarda ise mutlaka bir fizik tedavi planı çıkarılır. En son çare ise genelde cerrahi işlemlerdir.

Donuk Omuz İyileşir Mi?

Uzun vadede kendiliğinden iyileşebilen bir rahatsızlıktır fakat tahribatı en aza indirgemek bakımından mutlaka uzman kontrolünde olmak şarttır.

Donuk Omuz Geçer Mi?

Yaklaşık 1.5 ila 2 yıl arasında bu rahatsızlığın kendiliğinden ya da destek tedavilerle iyileştiği bilinmektedir.

Donuk Omuz Sendromu Neden Olur?

Bu rahatsızlığın kaynağı tam olarak bilinemese de genelde hareketsiz yaşam, bazı ağır hastalıklar ya da kapsüllerde ki problemlerden kaynaklanmaktadır.

 

 

Donuk Omuz Sendromu hakkında yapılan yorumlar
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Donuk Omuz Sendromu