Dolama Hastalığı

dolama-hastaligi


Dolama hastalığı en basit tabiri ile parmakların etrafında görülen bir deri enfeksiyonudur. Halk arasında dolama olarak bilinse de tıp dilinde ki ismi ‘paronişi’dir. Genellikle manikür gibi ya da tırnak yeme gibi alışkanlıkların akabinde görülebilir. Tırnak çevresinde ki boğumlarda ağrı ve iltihapla başlar. Kişinin ellerini tam anlamı ile kullanamamasına sebep olabileceğinden dolayı yaşam kalitesini oldukça düşürücü etkiye sahip olması ile de bilinir.

Dolama Hastalığına Ne İyi Gelir?

Dolama hastalığı söz konusu olduğunda tırnak çevresinde ki cilt dokusunda enfeksiyon söz konusu olduğu için, iltihabın neden olduğu ağrı ve yanma hissine karşı bölgeye buz uygulaması yapmak iyi gelecektir.

Dolama Hastalığına Hangi Doktor Bakar?

Enfeksiyon hastalıkları bölümü ile birlikte cildiye ya da dermatoloji olarak bilinen hastane bölümleri, bu hastalıkla yakından ilgilidir. Dolmam hastalığından şikayeti olan bireylerin, çok fazla vakit kaybı yaşamadan hekime başvurmaları gerekmektedir.

Dolama Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Dolama hastalığı en fazla baş parmak ve işaret parmağında ortaya çıkar. Bu durum ilk belirtisidir. Hemen ardından bahsedilen bölgede hassaslık, kızarıklık, şişlikler, zonklama türü ağrı, tırnağın şeklinde değişiklikler ve renk kayıpları görülmesi de dolmama hastalığının belirtisidir.

Dolama Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Dolama hastalığının tedavisi bir uzman kontrolünde yapılmalıdır. Bunun için derhal hekime başvurulması gerekir. Genellikle antibiyotik damlatılmış bir pamuk ile dolama olan bölgeye kompres yaptırılır. Eğer bir şişlik söz konusu ise ve şişlik içerisinde iltihap var ise apse drenajı yaptırılır.

Dolama Hastalığı Hangi Bölüm Bakar?

Dolama hastalığı için cilt hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları polikliniklerinden randevu alınması gereklidir.

Dolama Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Dolama hastalığı kendi başına gelişen, travma sonrası ya da meslek hastalığı olarak bilinen, virüs ve bakteri kaynaklı hastalıklardandır. Bir diğer hastalığın söz konusu olması ise mümkün değildir.

Dolama Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Dolamam hastalığı için antibiyotik tedavisi uygulanmalıdır.

Dolama Hastalığı Nasıl Geçer?

Dolama rahatsızlığı için en geçerli yöntem antibiyotik tedavi olmakla birlikte; limon uygulaması, buz küpü kompresi, keten tohumu yağı ve antiseptik özelliği olan bitkiler kullanılabilir.

Dolama Hastalığı Kimlerde Görülür?

Takma tırnak kullanımı, manikür ve pedikür yaptırılması, tırnak yeme rahatsızlığı olan kişiler ile birlikte; inşaat işi ile uğraşanlar, balıkçılık yapanlar ve temizlik malzemeleri ile sık haşır neşir olanlar dolama hastalığına davetiye çıkarırlar.

 

Dolama Hastalığı hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Dolama Hastalığı