Doğum Lekeleri

dogum-lekeleri


Doğum lekeleri yenidoğan bebeklerin vücutlarında görülebilen ve doğumla birlikte gelişen renk değişikliğinin genel adıdır. Genellikle yüzde oluşan bu lekelerin vücudun diğer bölgelerine doğru yayılım gösterdiği de bilinen bir gerçektir. Bu lekeler bebeğin genel sağlık durumuna karşı herhangi bir tehlike barındırmamaktadır. Doğum lekeleri boyut olarak ve renk olarak değişiklik gösterebilir. Çoğu zaman kalıcı olan bu lekelerin bazı değişimler sonucunda zararlı olabileceği de bilinmelidir. Doğum lekelerinin oluşma sebebinin genetik geçişli olabileceği düşünülmekle beraber kaynağının ne olduğu henüz bilinememektedir. Halk arasında annenin bir yiyeceğe karşı aşırı istek duyması olarak da bilinen durumun buna neden olabileceği düşünülür. Fakat doğum lekelerinin bu inanıştan kaynaklandığını söylemek çok doğru bir fikir değildir.

Doğum Lekeleri Nasıl Geçer?

Kaynağı belli olmadan gelişen lekelerin kesin ve net bir tedavi yöntemi bulunmaz. Fakat genelde cerrahi müdahaleler ile, lazer tedavisi ile ve beta blokerler adı verilen tedavi yöntemleri ile belli bir ölçüde giderildiği bilinmektedir.

Doğum Lekelerine Ne İyi Gelir?

Doğum lekelerine iyi gelen şeyler arasında zeytinyağı kullanımı, limon suyu ve elma sirkesi gibi doğal besinlerin olduğu düşünülür fakat tam anlamı ile doğum lekelerinin giderilmesine yardımcı olan yöntemler arasında sayılamamaktadır.

Doğum Lekeleri Ne Anlama Gelir?

Doğum lekelerinin halk arasında bilinen yaygın kullanımı sütlü kahvedir.

Doğum Lekeleri İçin Maske?

Doğum lekeleri için önerilen maskenin malzemelerini evde kolaylıkla bulabilirsiniz. Doğal yöntemlerle hazırlanan bu maskenin malzemeleri ise 1 çay kaşığı zeytinyağı, 1 yemek kaşığı yoğurt, 1 çay kaşığı karbonat ve 4 damla limon suyudur.

Doğum Lekelerinin Anlamı?

Doğum lekelerinin bilinen bir anlamı bulunmamaktadır fakat halk arasında bu lekelere sütlü kahve ismi verilir.

Doğum Lekesi Aldırma Fiyatları?

Klinikten kliniğe göre ve lekelerin boyut ve şekline göre bu fiyat aralığı değişiklik gösterecektir. Bu nedenle bir klinikte muayene olarak tam fiyat alabilirsiniz.

Doğum lekesi Ameliyatla Geçer Mi?

Doğum lekelerinin yüzde yüz oranda geçirmek mümkün değildir fakat cerrahi işlemle yüzde 80 oranında geçmesi beklenir.

Doğum Lekeleri Tehlikeli Midir?

Doğum lekelerinin boyutu değişiyorsa ve renginde açılma ya da koyuluk fark ediliyorsa mutlaka bir hekim kontrolünden geçilmesi gerekir.

Doğum lekeleri boyut olarak ve renk olarak değişiklik gösterebilir. Doğum lekeleri yıllar geçtikten sonra bir miktar büyüyebilir fakat zararlı olup olmaması açısından lütfen renginde ki değişiklikleri iyi gözlemleyiniz.

Doğum Lekesi Beyaz Olur Mu?

Evet. Beyaz renkli doğum lekeleri de görülebilmektedir. Fakat beyaz renklerin altında farklı hastalıklar yatabilir. Bu hastalıklar ise genelde tüberoskleroz gibi rahatsızlıklardır. 

Doğum Lekesi Sonradan Çıkar Mı?

Doğum lekelerinin sonradan çıkmadığı bilinir ve sonradan çıkan lekelerin altında başka hastalıklar yatabileceğinden dolayı mutlaka bir dermatoloji uzmanına görünmek gerekir.

Doğum Lekesi Çoğalır Mı?

Doğum lekelerinin azalıp çoğaldığı bilinmektedir fakat bu durumun başka rahatsızlıklara neden olabileceği düşünüldüğünden altında yatan sebepleri ihmal etmemek ve iyi araştırmak gerekir.

Doğum Lekeleri Doğumdan Sonra Geçer Mi?

Annede oluşan doğum lekelerinden bahsediliyorsa evet. Fakat bebekte çıkan lekeler hakkında aynı şeyi söylemek mümkün değildir.

Doğum Lekesi Dövme Olur Mu?

Doğum lekeleri yüzlerinin ya da vücutlarının belirgin yerlerinde olanlar ve bu durumdan rahatsız olan kişiler lekelerini dövme formuna getirip daha estetik bir görünüm elde edebilirler.

Doğum Lekeleri Kalıcı Mıdır?

Doğum lekeleri kendiliğinden solabilir, büyüyebilir ve değişik görünümlere bürünebilir fakat tam olarak hiç geçmediğinden dolayı kalıcıdır.

Doğum Lekeleri Lazerle Geçer Mi?

Uygulanan birkaç seanslık tedavilerle hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılan bir yöntemdir. Lazer işlemi yüksek oranda doğum lekelerini geçirir.

Doğum Lekeleri Neden Oluşur?

Genetik aktarımlar ve kromozom ile ilgili olan bazı değişikliklerden dolayı olabilir fakat sebebi tam olarak bilinmemektedir.


Doğum Lekeleri hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Doğum Lekeleri