Diyabet Öldürür Mü?

(Diyabet)

diyabet-oldurur-mu

Diyabet Öldürür Mü?

Diyabetli hastalar yaşamlarına dikkat etmedikleri takdirde kan şekerleri aniden yükselebilir ya da düşebilir. Bu dalgalanmalar ise kişilerde ne yazık ki organ hasarlarına neden olabilir.

Diyabet günümüz şartlarında hem erkeklerde hem de kadınlarda sıklıkla rastlanan kronik ve ciddi bir rahatsızlıktır. Halk arasında şeker hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlıkta hastaların ömür boyu yaşam standartlarını değiştirmesi gerekmektedir. Karbonhidratlı gıdalardan, şekerli gıdalardan, işlenmiş şarküteri ürünlerinden uzak durulmalı ve kişiler yaşamlarına egzersizi yerleştirmelidir.

Diyabet Nedir?

Diyabet, yaş ve genetik faktörlere bağlı olarak gelişen kronik bir rahatsızlık olmakla birlikte; burada pankreasın insülin üretmemesi ya da ürettiği insülinin yeterli gelmemesi durumunda ortaya çıkar.

Diyabet Belirtileri Nelerdir?

Genelde ağız kuruluğu ve halsizlikle kendini gösteren diyabetin diğer belirtileri arasında ‘cilt kuruluğu, kilo kaybı, el ve ayaklarda uyuşma, yaraların iyileşmemesi’ yer alabilmektedir.

Diyabet Tedavisi Nasıldır?

Diyabetin uzun soluklu olarak tedavisi yapılmaktadır. Verilen eğitimlerle birlikte insülin kullanımı öğretilir ve gerekli ilaçlar reçete edilir.

Diyabet Cinselliği Etkiler Mi?

Kadınların cinsel yaşamı açısından herhangi bir problem yaratmayan diyabet, erkeklerde erken boşalma ve sertleşme sorunlarına yol açmaktadır. Bu açıdan eşlerden birinde dahi diyabet hastalığı var ise bu durum cinsel yaşamı olumsuz olarak etkileyebilmektedir.

Diyabet Engel Oranı Nedir?

Diyabet hastalığı hayatın seyrini olumsuz anlamda etkileyebileceğinden, bu rahatsızlıktan muzdarip kişilere engel raporu hak görülür. Fakat bu oran hekimlerin değerlendirmesi neticesinde belirlenir.

Diyabete İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

Kan şekerini düzenleyici etkisi olmasından dolayı tarçın, çörek otu ve zencefil gibi bitkiler diyabet rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılmalıdır.

Diyabet Farkındalık Günü Ne Zaman?

14 Kasım tarihi diyabet farkındalık günü olarak belirlenmiştir ve her yıl bu tarihte dünyanın pek çok noktasında eğitimler verilir.

Diyabet Genetik Mi?

Diyabetin meydana gelmesinde en büyük etken çevresel faktörler ve alışkanlıklardır fakat burada gen aktarımı da söz konusudur.

Diyabet Geçer Mi?

Diyabet ilaç tedavisi ile geçebilen bir rahatsızlık değil ömür boyu süren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle geçmesi beklenmez ve bu rahatsızlıkla yaşamayı öğrenmek önemlidir.

Diyabet Gözü Nasıl Etkiler?

Şeker hastalığı olarak da bilinen diyabetin en büyük komplikasyonunun göze etkisi olduğu bilinir. Diyabetin etkisi ile göz damarları tıkanır ve kişilerde görme kayıpları meydana gelebilir.

Diyabet Hastaları Ne Yememeli?

Diyabet hastaları hem şeker içeren hem de karbonhidrat içeren besinlerden olabildiğince uzak durmalı, ayrıca yağlı besinler ve konserveden de uzak durulmalıdır.

Diyabet Komplikasyonları Nelerdir?

Diyabetin bilinen pek çok komplikasyonları bulunmakla birlikte en sık rastlanan komplikasyonların ‘göz hasarı, böbrek hasarı, sinirlerin hasarı’ olduğu biliniyor.

Diyabet Olan Ünlüler Kimler?

Şeker hastalığından şikayetçi olan ünlüler arasında ‘Hazal Kaya, Derya Baykal, Gülay, Müjde Ar, Hıncal Uluç’ yer alır.

Diyabet Öldürür Mü?

Diyabetli hastalar yaşamlarına dikkat etmedikleri takdirde kan şekerleri aniden yükselebilir ya da düşebilir. Bu dalgalanmalar ise kişilerde ne yazık ki organ hasarlarına neden olabilir.

hakkında yapılan yorumlar
Henüz yorum yapılmamış, ilk yorumu siz yapabilir ve yardım isteyebilir, tecrübelerinizi paylaşabilirsiniz.
Yorum Yap (Değerli yorumlarınızı bizden esirgemeyiniz.)
Kimseyle mail adresiniz paylaşılmayacaktır.

Diyabet